"Системата "Бонус-малус" на практика ще наказва примерните водачи" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Ако шофьор без нарушения купи кола на старо с рискова категория, ще трябва да плати по-скъпа застраховка заради провиненията на предишния й собственик

Комисията за финансов надзор (КФН) представи вчера за обсъждане дългоочакваната система "Бонус-малус", която трябва да въведе по-голяма справедливост при определянето на "Гражданска отговорност", така че изрядните шофьори да плащат по-малко, а нарушителите - повече. Методиката обаче е пълна с уловки, изключва от обхвата си държавните и общинските автомобили и на практика наказва примерните водачи. При това в първата година от действието си тя приравнява хората със "златен талон", които дълго време не са имали нарушения, с джигитите и убийците на пътя, които години наред са нарушавали правилата. Според предложения от КФН вариант задължителната застраховка "Гражданска отговорност" може да поевтинее с до 25% за най-добрите шофьори, но едва след нови 8 години без нарушения. За сметка на това при тежки нарушения и причинена смърт на пътя тя може да поскъпне с до 4 пъти.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"За качеството на асфалта пътната агенция ще проверява... себе си", четем в "Капитал"

Бившият председател на АПИ Дончо Атанасов е избран да провери как са извършвани ремонтите на пътищата

Председателят на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" Светослав Глосов е възложил на члена на съвета и свой предшественик Дончо Атанасов да организира проверки за качеството на пътните настилки по републиканските шосета. 

Причината е сигнал на депутати от БСП, които след трагедията в Своге, където се оказа, че пътната настилка има разминаване със стандартите, поискаха полеви изпитания на други настилки.

Такива проверки са нужни. Има огромни подозрения за качеството на ремонтираните и новопостроени пътища в страната заради огромната липса на качествен контрол (както "Капитал" обясни преди време в текста за свързаните лаборатории). 

Но действието на АПИ е гавра с идеята за независим контрол.

Прочети още от " Капитал"

"Какво да правим със старите коли" е заглавиe от в. "24 часа"

Неприемливо е 10-те процента, които замърсяват колкото всички останали, взети заедно, да плащат най-нисък данък

В началото на 2017 г. в България имаше над 4 милиона регистрирани пътни превозни средства - основно автомобили. Това при положение, че домакинствата са по-малко от 3 млн., а работещите и осигурените са около 2,9 млн. души. Автомобилите в България са в изобилие, за разлика от 80-те години, когато автомобилите бяха рядкост. Например през 1985 г. според статистиката в България има само 1 милион автомобила. Т.е. 30 години по-късно превозните средства са четири пъти повече при намаляло и застаряло население.

Който иска да има автомобил, вече има - често дори семействата притежават по 2 или 3. Много от тях не се използват активно.

Например през 2017 г. КАТ служебно дерегистрира всички автомобили, които нямаха сключена застраховка "Гражданска отговорност". Общият брой на дерегистрираните автомобили беше 850 хиляди!

Прочети ще от в. "24 часа"

"Борчът към КАТ скача двойно за месец" извежда на първа страница в. "Монитор"

Ако го платим веднага, ще ползваме 50% отстъпка

Hеплатеният борч към Пътна полиция от акт или електронен фиш за скорост ще скача двойно, ако не бъде оправен в рамките на 30 дни. Това предвиждат последните промени в Закона за движение по пътищата, които само след седмица ще бъдат внесени за обсъждане в Народното събрание, научи "Монитор".

В последните корекции е заложено шофьорите, които направят плащането в 14-дневен срок, да се ползват от 50 процента отстъпка. Тези, които го направят до 30 дни след първоначалните две седмици, ще си плащат целия размер на глобата, а останалите, които превишат едномесечния срок, ще броят двойно пари.

За по-добра събираемост глобите от електронни фишове ще се качват и в интернет. Така нарушителите, които не са открити на адреса им, ще се водят за известени. По този начин шофьорът няма да може да се измъква с обяснението, че не си е платил санкцията, защото не му е била връчена и той не е знаел за съществуването й.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Чака ни до 11% по-скъпа Коледа", четем във в. "Стандарт"

По празниците българинът харчи 485 лв. за почивка в чужбина, 275 лева - у нас

Между 7 и 11 на сто се очаква да поскъпне посрещането на коледните и новогодишните празници заради скока на горивата. Това прогнозира директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.

По думите му, най-много ще се оскъпят пътувания, които са били по-евтини миналата година, а по-високобюджетните ще запазят цената си. Поскъпването ще е най-голямо за тези, които не са ползвали екстрите от 1500 лева и нагоре за апартамент, а настаняване в двойна стая в тризвезден хотел.

За двата празника се очаква общо пътуванията на българите да са около 540 000, от които около 110 000 ще са за чужбина. В България ще посрещнат празниците около 130 000 чужденци.

Прочети още от в. "Стандарт"

"КЗК пак ще разследва пазара на горива", пише в. "Капитал"

Само преди две години комисията обяви разкриването на картел през мейли на служители на веригите, но сама се отрече от откритията си

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за пореден път ще проверява пазара на горива, като ще прави отново секторен анализ на производството и продажбите на бензин и дизел. 

Антимонополният орган съобщи, че се е самосезирал "след серия публикации в медиите за повсеместно увеличаване на цената на автомобилните горива за крайни потребители в редица градове на България". Комисията била получила и сигнал, че "цената на горивото на бензиностанция в гр. Велико Търново е съществено по-висока от тази на другите бензиностанции от същата верига в останалата част на страната".

Прочети още от в " Капитал"

"САЩ поляха със студен душ Захариева за падането на визите", пише в. "Сега"

Във Вашингтон й беше обяснено, че този момент е много далече. Следва сценката "Борисов при Тръмп"

След като два дни външният министър Екатерина Захариева и подчинените й оптимистично подгряваха, че при срещата й с държавния секретар Марк Помпео във Вашингтон едва ли не ще отпаднат американските визи за българи, последва студен душ. Оказа се, че България е много далече от най-важното и незаобиколимо условие на американците - процентът откази за издаване на визи за български граждани да е под 3 на сто. Сега този процент е в пъти повече - 14 на сто.

Независимо от твърдението на Захариева, че отказите са намалели, темповете са изключително бавни. Преди три години този процент беше стигнал 17 на сто, после стана 16, намаля до 15, а сега се твърди, че е 14. Ако тази тенденция се запази, необходимият праг от 3 на сто ще е достигнат през 2030 г. Вероятността за спад е малка, тъй като отказите варират - например през 2014 г. този процент е бил 15.2, а на следващата 2015 г. вече е бил 17.5 на сто. Възможно е дори сега процентът да се вдигне, като се има предвид, че от миналата година има по-строги изисквания за издаване на визи.

Прочети още от в. "Сега"

"Всяка четвърта бучка сирене от вносно мляко" пише в. "Монитор"

Импортната суровина е по-качествена и идва основно от Унгария, Полша и Германия

B следващите години около една четвърт от млякото за родните сирена ще бъде от внос. Това прогнозират от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA).

Според председателя на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров причината за вноса е недостигът на суровината в страната. "Винаги една голяма част от млякото у нас е било вносно", припомни той.Според него обаче главното е, че мандрите за производство на продуктите си търсят мляко, отговарящо на евростандартите за хигиенните показатели. "Третата причина вероятно е в цената", смята още браншовикът. "Често излишъци от фермерите в големите страни от ЕС идват у нас по-евтино. Там договорите между фермерите и преработвателните фирми са на фиксирани цени и когато стопанинът произведе повече той търси бързо пазар и го намира в България", обясни Зоров. По думите основният внос на мляко идва от Германия, Унгария, Полша и по-малко от Словакия.

Прочети още от в. "Монитор"

"Бюджет 2019 е на свръхочакванията", пише в. "Стандарт"

Управляващите рисуват в розово, че всички ще живеят по-добре, но мнозина ще бъдат разочаровани, казва директорът на Балканският институт на труда и социалната политика и бивш социален министър

- Г-н Нейков, как бихте определили в едно изречение Бюджет 2019?

- В областта на социалната сфера, бюджет 2019 спокойно може да бъде наречен бюджет на свръхочакванията. Дадоха се много обещания, че от 1 януари ще живеем по-добре, а това крие риск от разочарования, защото прочитът на цифрите не показва такъв ентусиазъм, какъвто има в представянето на тези цифри.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Какво помним за Съветския съюз" четем в "24 часа"

В сряда, 7 ноември, се навършват 101 години от смяната на властта в Русия, наричана дълги години Велика октомврийска социалистическа революция. Тя на практика създаде и първата в света държава, където управлението се осъществяваше от пролетариата по законите на марксизма-ленинизма - Съюза на съветските социалистически републики.

СССР просъществува 69 години и наложи своя отпечатък върху живота не само на хората, живели на неговата територия, но и върху тези от така наречените социалистически страни, образувани след края на Втората световна война. Може би в най-голяма степен това важи за България, която бе смятана за най-верния съюзник на Москва. Стигна се дори до обсъждане в Политбюро на БКП дали страната да не стане 16-ата република в състава на Съветския съюз.

При казаното дотук не е чудно, че поколения наред живееха със спомените от времето, когато всичко с марката "Сделано в СССР" беше на почит в България. Поколения наред израснаха със спомена за предмети, стоки, книги, филми и музика, идващи от безкрайната съветска шир. "24 часа" ви представя един от вариантите за топ 10 на материалните спомени за СССР, като в бъдеще за всеки от тях, а и за някои други ще бъде разказано подробно.

Прочети още от в. "24 часа"