От реторика към действия се придвижва американският президент Доналд Тръмп по отношение на международната търговия, включително - със страните от Европейския съюз.

Скоро след като положи клетва в понеделник, новият президент инструктира федералните агенции да направят преглед на съществуващите търговски споразумения и да идентифицират нелоялни практики от търговските партньори на САЩ.

Тръмп отменя действието в САЩ на глобалния минимален корпоративен данък

Тръмп отменя действието в САЩ на глобалния минимален корпоративен данък

Знаковото споразумение, което е приел и ЕС, е за над 100 държави

Митата са важна част от икономическите планове на Тръмп. Президентът вярва, че те могат да стимулират растежа, да защитят работните места и да увеличат данъчните приходи. Но много икономисти твърдят, че такива мерки биха могли да доведат до по-високи цени за американците и да навредят на компаниите, засегнати от чуждестранни ответни действия.

На пресконференция във Вашингтон във вторник, Тръмп се закани да наложи мита на Европейския съюз.

По думите му има дисбаланс в търговията с ЕС и затова Европа трябва да започне да внася повече американски стоки, докато успешни експортни продукти като автомобилите трябва да започнат да излизат от заводи в САЩ.

Как реагираха световните пазари на завръщането на Тръмп в Белия дом

Как реагираха световните пазари на завръщането на Тръмп в Белия дом

Златото поскъпна, но не и международните валути

"Китай е злоупотребяващ, но Европейският съюз е много, много лош към нас," каза той. "Те се отнасят към нас много, много зле. Затова ще им наложим мита. Това е единственият начин да получим справедливост."

Тръмп заяви, че обмисля налагането на 10% мито върху вноса на стоки, произведени в Китай, считано от 1 февруари. Новината свали цената на китайските акции по време на търговията в Азия, съобщава CNBC.

По думите му тези мерки са "базирани на факта, че те изпращат фентанил към Мексико и Канада." По време на предизборната кампания Тръмп обеща да наложи мита до 60% върху китайските стоки.

Това последва заплахите на републиканеца да наложи вносни мита от 25% на Мексико и Канада, обвинявайки ги, че позволяват на недокументирани мигранти и наркотици да влизат в САЩ.

Канадският премиер Джъстин Трюдо обеща да се противопостави. "Ако американският президент реши да продължи с митата, Канада ще отговори - и всички възможности са на масата," каза Трюдо.

Отава подготвя контрамита в отговор на заплахата на стойност милиарди долари, пише Би Би Си.

Тръмп въвежда икономическо "извънредно положение" в САЩ?

Тръмп въвежда икономическо "извънредно положение" в САЩ?

То е свързано с повишаване на митата за вносни стоки

Междувременно, високопоставен китайски служител се изказа против протекционизма на Световния икономически форум в Давос.

Вицепремиерът на Китай, Дин Сюесян, призова за решения "печеливши за всички" в търговските спорове, без да споменава САЩ.

Канада, Китай и Мексико са водещите търговски партньори на САЩ.