„Къде са най-опасните места в България в последния месец", пише в. „24 часа"
“Работим заедно с местната власт за предотвратяване на битовата престъпност. В момента в 40 общини се изгражда видеонаблюдение по европейски проекти. Тези камери много ще помогнат на полицията.” Това каза за “24 часа” шефът на полицията главен комисар Христо Терзийски.

По думите му миналата година след реорганизация и окрупняване на районните управления и областните дирекции на МВР са се освободили над 400 полицаи, които могат да се ползват за провеждане на акции и работа на терен.

24 часа" изготви карта с най-потресаващите престъпления в България в последния месец. Вижте я уголемена ТУК.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

“Армията заряза 867 тона опасни боеприпаси" четем на първа страница на в. “Труд”
Министерството на отбраната стопира унищожаването на 867 тона артилерийски снаряди, авиационни бомби и други муниции. В началото на ноември военните обявиха спешна обществена поръчка, с която търсеха фирма, която да ликвидира опасните боеприпаси. За целта са предвидени 900 000 лв.

„Състоянието на боеприпасите е предпоставка за самовъзпламеняване. Възможните взривове са с непредвидими последици за личния състав, околната среда и за намиращите се в близост населени места.“ Това беше записано в мотивите за обявяването на бързата процедура.

Прочети още от в. “Труд”

”Изнесоха 1,6 млрд. в търсете на доходност", пише в. “Стандарт”

Инвестициите на българските граждани и бизнес зад граница се увеличават в търсене на по-добра доходност. Причината за това са падащите лихви по банковите депозити, повечето от които са под 1% годишно. Към края на декември 2015 г. активите, управлявани от местните и чуждестранните инвестиционни фондове, които осъществяват дейност в България, възлизат на 2,216 млрд. лв., сочат данните на БНБ. В тези фондове средствата си влагат застрахователи и пенсионни фондове, както и отделни граждани и фирми, които търсят алтернатива на банковите депозити. Активите на инвестиционните фондове за година се увеличават с 258,3 млн. лв., или с 13,2%. 1,6 млрд. лв. от управляваните от тези фондове средства са инвестирани зад граница, сочат изчисления на "Стандарт" на база на данните на БНБ. Вложенията на фондовете в чужбина за година скачат с 319 млн., или с 24,8%. В същото време вложенията на местните фондове в банкови влогове се свиват със 100 млн. лв. Явно наред с нарастващите влогове в банките, все повече български компании и граждани търсят алтернатива и влагат парите си в инвестиционни фондове. Самите фондове пък изнасят голяма част от набраните средства от своите клиенти зад граница в търсене на по-изгодни инвестиции.

Прочети още от в. “Стандарт”

"България изнася все повече машини и авточасти", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Износът на България расте с 5.2% през миналата година и достига рекордно високо ниво - зад граница са продадени стоки за 45.5 млрд. лв. Увеличението идва от търговията с Европа. Най-добрата новина е, че голям растеж има точно при продуктите с добавена стойност - машини, апарати, авточасти, електроника. Тази група вече няколко години е лидер в износа, като изпреварва други най-продавани стоки като горива, метали и зърно. Точно при тези суровини миналата година има спад, но той е ценови и идва от международните пазари. Минус има и във фармацията заради проблемите в Русия и Украйна.

Ръстът към Европа е значително по-голям - почти 8%. Така България вече продава към евросъюза 64% от общо изнесените стоки. По-стабилното представяне на европейския пазар не е изненада - икономиката на ЕС нарасна с 1.8% през миналата година. За този ръст благоприятстваха и обезценяването на еврото спрямо долара и по-ниските цени на петрола, благодарение на което конкурентоспособността на европейската продукция по света се увеличи. По-слабият растеж на продажбите извън ЕС е също логичен.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Съд за всеки рецидивист, откраднал дори кокошка", четем на първа страница на в. „24 часа"
Криминално проявените лица, извършители на две или повече от т.нар. малки престъпления - на стойност под минималната работна заплата, няма да имат нямат право на прекратяване на досъдебното производство. И ще получават по-голяма тежест на наказанията.

Сега прекратяването на досъдебните производства с мотива несериозен обществен интерес е масова практика. А рецидивистите, които нападат и крадат кокошки, дребни земеделски продукти и т.н., масово правят самопризнание и така се отървават с рецидив или условна присъда.

Такива изменения в законодателството ще инициират от ГЕРБ, научи “24 часа” ден преди общественото обсъждане за затягането на борбата с престъпността, което ще се проведе във вторник в Народното събрание по инициатива на партията на Бойко Борисов.

Прочети още от в. „24 часа"

"Глобите на КАТ вече ще се плащат по интернет” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Глобите по фишове и актове на КАТ ще могат да се плащат по интернет. Системата трябва да заработи от следващия месец, съобщиха пред "Сега" източници от вътрешното министерство. Освен тези две услуги МВР ще пусне и още 34 електронни. Повечето от тях обаче ще достигнат до малко граждани, тъй като ще се изисква електронен подпис. Плащането на глоби обаче ще се прави без него и ще е достъпно за всички.

Заявка за издаване на лична карта, шофьорска книжка и паспорт ще се прави онлайн само ако са изгубени или повредени. За първо издаване и когато валидността е изтекла, ще се ходи в полицейското управление, тъй като тогава се изисква сваляне на биометрични данни. Освен това КАТ ще издава електронно удостоверения за отнети контролни точки и наложени наказания. Този тип справки често се изискват при започване на работа. Друга услуга ще е издаването на удостоверение за собственост на МПС. Такъв документ се използва например пред данъчните като доказателство, че не се дължи данък, тъй като колата е с нов собственик или бракувана.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Сменяме асансьора с пари от Европа” четем във в. “Монитор”
За строеж на къща ни връщат до 5000 евро от ипотеката
От лятото ще можем да сменяме асансьора във входа с пари от Европа. Това става възможно с новия трети етап на програмата за енергийна ефективност в бита REECL. По нея на етажната собственост ще се отпуска заем, от който след това ще се опрощава една пета. Целта е в жилищните блокове да се използват нови асансьори, харчещи много по-малко енергия от старите. Субсидията за смяна на подемните съоръжения ще бъде отпускана за заеми само за многофамилни жилищни сгради и за асансьори с най-висок енергиен клас.

Друг нов момент в третия етап на REECL е субсидирането на строителството на нова къща или кооперация. „За вдигането на еднофамилна къща, строена от физически лица, от заема ще бъдат връщани до 5000 евро, а за сграда с повече жилища на предприемачите - до 200 000 евро”, обясни Борис Петков, мениджър в програмата. „Сумата на целия заем обаче не може да надвишава 35% от цената на обекта.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Прокуратурата: "Агромах" е укрил 14 млн. лв. данък", пише в. “Капитал Daily”
Чрез кухи фирми строителната група "Агромах" е ощетила бюджета с 14 млн. лв., се казва в съобщение на прокуратурата след проведена акция заедно с ГДБОП и Националната агенция за приходите (НАП). Според държавното обвинение са ползвани буферни дружества и фалшиви документи. Според представител на благоевградската компания "обвиненията на прокуратурата са незащитени и недоказани".

Проверката на "Агромах" е важна по няколко причини. Първо, това е една от компаниите, които през последните 2 години печелят най-много поръчки за ремонт на общински пътища в Западна и Южна България - за близо 100 млн. лв. Тя изгради отсечка от магистрала "Марица" и довърши "Струма" до Сандански и в края на миналата година консорциум с нейно участие подписа договор за 155 млн. лв. за частта от Благоевград до Кресна.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Десетки общини са във фалит. Сметките им ще плащаме всички", пише в. “Сега”
30 общини във фактически фалит. 213 млн. лв. просрочени задължения. Поети несъразмерни ангажименти за разходи. Наложени крупни санкции за нарушения при усвояването на еврофондовете. Общ дълг на общините, който вече надхвърля 1.2 млрд. лв. Такава е картината на местните финанси, описана неохотно и без достатъчно конкретни числа от финансовото министерство покрай приетите на първо четене в парламента промени в закона за публичните финанси.

Броени дни след местните избори в края на миналата година Министерството на финансите (МФ) поиска данъкоплатецът да плати сметката на фалирали общини, проявявайки завидно нехайство към темата "поемане на отговорност". МФ упорито мълчи по въпроса кои местни управи фалират и защо.

Прочети още от в. “Сега”

“Млякото в Германия и Франция по-евтино от нашето” пише в. „Труд"
Българите плащат по-скъпо за литър мляко от гражданите на Германия, Испания, Румъния и дори Франция. Това показва проучване на „Труд”, базирано на данни на Евростат и сайта numbeo.com.

Бутилка прясно мляко у нас струва средно 1,89 лв. за литър, докато в Румъния средната цена е 1,67 лв. за л, в Германия – 1,44 лв., в Испания – 1,52 лв. Макар и с малко французите също плащат по-малко за бутилка – 1,85 лв. за л.
Доста по-високи са цените в Италия и Гърция, където литърът струва 2,34 лв.

Румъния вече ни измества като най-евтината страна по отношение на цените на храните, показват още данните. Северната ни съседка държи най-ниските цени на хляб, ориз, телешко и пилешко месо. Средната цена на килограм телешко там е 10, 85 лв., а у нас – 12,51 лв.

Прочети още от в. „Труд"

“Опашки за регистрация на румънски автомобили“, четем във в. “Монитор”

От месец в КАТ-Добрич отново има наплив за регистрация на румънски автомобили от подставени лица, научи „Монитор”. Практиката продължава вече 5 години, като бумът обикновено е преди началото на лятото. Това създава затруднения на обикновените добричлии да си регистрират личния новозакупен автомобил, жалват се потърпевши граждани.

Източници на „Монитор” твърдят, че броят на така наречените „регистратори” се е увеличил драстично. Ако преди 3-4 години с това се занимаваха няколко души, то броят им е нараснал няколко пъти. В бизнеса с румънските автомобили има вече и млади девойки. Тарифата е различна, в зависимост от годините на автомобила. За по-старите регистраторът получава 50-60 лв., докато за новите румънецът брои на подставеното си лице стотачка. Чуждите граждани не регистрират коли - те седят на двора и чакат да приключи процедурата, след което отиват заедно с подставеното лице при нотариус за пълномощно. Един регистратор получава номерче за една кола на ден. Ежедневно в КАТ-Добрич минават по 90-100 коли.

Прочети още от статията на в. “Монитор”