“Нашенци горят с пари за почивки в Турция” четем на първа страница във в. “Монитор”

Българи могат да загубят парите си за почивка в Турция, ако се откажат заради атентата на летище „Ататюрк”. Това обясниха експерти за „Монитор”. Причината е, че последните терористични действия не могат да се използват като форсмажор, който да ни гарантира връщане на предплатените екскурзии. Единствената възможност е само ако часът и денят на атентата съвпадат с полет, който е бил отменен. Затова, ако сме решили да отменим ваканция в Турция, трябва внимателно да четем договора с туроператора, който организира пътуването. В споразумението има клаузи, в тях са дадени възможностите за отказ, обясни Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. И допълва, че те са различни за всеки договор. Например при отмяна  месец преди пътуването може да си получим 80% от сумата, но ако е 3 дни преди заминаването, се губи цялата сума. Все пак туроператорът прави разходи, за резервация на хотел например, които трябва да се покрият от потребителят.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"ГЕРБ напълно обезсмисли реформата в МВР” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
ГЕРБ ще задраска всички съществени предложения от реформата на вътрешния министър Румяна Бъчварова, доскоро рекламирана и защитавана от премиера Бойко Борисов. Това се разбра от изненадващо изявление на председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Поправките, които ще бъдат внесени между първо и второ четене, ще подменят идеите на Бъчварова за орязване на обезщетенията на бъдещите служители в МВР и намаляване на платения отпуск. По същия начин управляващите подмениха и съдебната реформа.

"За обезщетението в системата на МВР предложението ни е 20 заплати да останат, но избираме по-гъвкав, стъпаловиден принцип на базата на трудовия стаж", обяви Цветанов. По сега действащия закон обезщетението се определя на принципа - за всяка година стаж по една заплата, но максимум 20. Бъчварова предлага да се получават максимум 12 заплати. Предложението на Цветанов е 20-те заплати обезщетение да се запазят, но да важат само за тези, които имат 25 години стаж в системата.

Прочети още от статията на в. “Сега”

"Новата КЗК: партийни квоти и спорни фигури", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Изборът на нови членове на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) показа, че дори подборът за най-важния за бизнеса регулатор в държавата не става на принципа експерти със знание, опит и добра репутация, а е изцяло подчинен на партийни договорки. Коалицията, която ще носи отговорност за новите назначения, е широка: ГЕРБ, ДПС, БСП, Патриотичен фронт, депутатите на Христо Ковачки и СДС (Вижте гласуването в прикачения файл). Така следващите пет години компаниите в страната едва ли могат да очакват честен и прозрачен регулатор, който не се влияе от партийни поръчения.

При гласуването в сряда в парламента без абсолютно никаква съпротива от страна на опозицията за председател беше избрана предложената от ГЕРБ Юлия Ненкова. Партията на Бойко Борисов ще има и още един представител в регулатора - Георгица Стоянова. За зам.-председател на КЗК беше избран зам.-министърът на отбраната Димитър Кюмюрджиев, номиниран от Патриотичния фронт. От предложените две кандидатури от РБ за член на регулатора явно предварително беше договорено влизането на кандидата на СДС с най-спорна биография Красимир Витанов. Формацията на Христо Ковачки - БДЦ, също ще има представител в КЗК - Красимир Зафиров. В регулатора попаднаха и номинираните от опозицията от БСП и ДПС Ана Янева и Пламен Киров.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Малкия Лондон” взриви летището в Истанбул", четем на първа страница на в. „24 часа"
Турция, Русия и Израел готвят нова газова сделка - няма вечни врагове

Професор Владимир Чуков е арабист. Роден е през 1960 г. в Атина. Завършил е Дамаския университет в Сирия. Автор на редица книги и изследвания по въпросите на Близкия изток, фундаментализма и исляма.

- Какви са вашите хипотези, кой може да е отговорен за атентата на летище “Ататюрк” в Истанбул, г-н Чуков?

- След като ПКК официално осъди атентата в Истанбул, очевидно основният заподозрян остава “Ислямска държава”. Има по-малка вероятност да са “Соколи на Кюрдистан”, отцепници от ПКК. Те имат същия почерк като “Ислямска държава”. Но мащабите и стратегическият характер на атентата подсказват, че по-скоро ИДИЛ стои зад този терористичен акт. До официалното потвърждение от турска страна обаче съмненията си остават.

Прочети още от в. „24 часа"

„Брюксел не вярва на българската газова политика", пише в. “Капитал Daily”
"Искат да ни наложат процедура за собствеността на тръбите и компресорните станции. Ние не можем да го допуснем това, тъй като ще е тежък политически удар срещу България и недопустимо за нас, каквито и пари да ни санкционират", каза премиерът Бойко Борисов сред срещите си в сряда в Брюксел с комисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер и с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер. В бурния си коментар Борисов има предвид газопроводната мрежа на "Булгартрансгаз" и течащото в момента разследване на Европейската комисия по случая "БЕХ газ" за отказа на държавната компания да допуска други доставчици на газ.
През март миналата година ЕК изпрати възраженията си до БЕХ и дъщерните му дружества, с което го информира за предварителното си становище, че холдингът може да е нарушил антитръстовите правила на ЕС чрез възпрепятстване на конкуренти да получат достъп до ключови газови инфраструктури в България. Разследването беше възбудено от "Овергаз", българското дружество, в което "Газпром" все още държи 50%.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Още една здравна "реформа" се провали. Някой учуден?", пише в. “Сега”
След година и половина закани, клетви, сладки приказки и обещания как лобистите и хората с бизнес плана ще бъдат натирени там, където им е мястото - далеч от обществения джоб, процесите, за които се ползва кухото клише "здравна реформа", стигнаха до очакван и естествен развой - до никъде. Както става винаги от n на брой правителства насам - първата година-година и половина от мандата преминават в гръмки лозунги и обещания, следват известни законодателни промени, които всъщност не променят нищо, и полека-лека всичко продължава да си тече по обичайния начин - разкриват се нови и нови болници, здравната каса плаща все повече и повече и за тях, и за лекарства, а резултатът е плачевен и отвращаващ - здравните показатели на нацията вървят надолу. Парите за лечение отиват при хората с бизнес плана, а населението е все по-болно.

Министър Петър Москов е описвал неведнъж извращенията на здравната ни система - образно, със съответния патос и закани към феодалите, че на империята им вече й се вижда краят.

Прочети още от в. “Сега”

“Китайци и араби купуват жилища във Варна” пише в. „Труд"
Все повече китайци и клиенти от Близкия Изток купуват имоти във Варна и региона, заяви пред „Труд“ Евгени Златев, регионален мениджър на агенцията за недвижими имоти Bulgarian Properties, офис Варна.

„Докато през миналата година китайците се насочваха предимно към ваканционни имоти в курортите, то през тази година име вече и сделки с жилища в центъра на Варна“, допълни той.

Златев даде за пример купени от китайци апартаменти в центъра на Варна на цени между 180 000 и 190 000 евро. По думите му тези хора са купили жилищата с цел постоянно пребиваване.

Прочети още от в. „Труд"

“Еко и вкусно, но малко и скъпо“, четем във в. “Монитор”

Биоземеделието стана хит в богатите части на Европа, а най вече биопродуктите, произведени в по-бедните й краища. Всички си знаем, че всичко с етикета „био” не ни е по джоба и се експортира на Запад. Нищо ново под слънцето. И при соца беше така, вкусните и качествени неща заминаваха в същата посока. За обикновените труженици, както се казваше тогава, каквото и колкото остане.

Засега все още само 2,5% от нивите се обработват по екоизискванията, но от всичко произвеждано по чиста технологията може да печелят предприемчивите хора по селата. Затова интересът към биоземеделието нараства. Брюксел дава субсидии (все още) и те са по-високи.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Морето губи 8-10% заради срива на паунда", пише в. „24 часа"
Брекзит ще се отрази на българския туризъм и по-конкретно на този сезон по морето твърди шефът на института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов в интервю за в. "Телеграф". По думите му всички договори, сключени в английски лири, ще платят фактурите в британска валута.  А в момента лирата е с 8-10 процента по евтина. Затова при обмяната хотелиерите ще получат между 8 и 10 процента по-малко от очакваното.

"Ако в договора има клауза, според която при изменение на курса на съответната валута с повече от 2,5% трябва да доплатят разликата, ще могат да претендират за по-високо заплащане. Но повечето договори нямат такава клауза", категоричен е Драганов.

Прочети още от статията на в. „24 часа"