Когато купувате имот, трябва да правите това много отговорно, защото тази покупка най-вероятно ще е една от най-значимите в живота Ви. Още по-внимателно трябва да я правите, ако целта Ви е инвестиционна и предвид на сериозното поскъпване в имотите през последните две-три години у нас.
Или казано по друг начин, трябва да направите "правилна покупка" на имот. И докато това е ясно за почти всички купувачи, в момента покупките се правят при цени с около 30% по-високи в сравнение със същите само преди три години.
Трябва обаче да сте много внимателни да не сте "изтървали влака" и да купите в момент, когато цените на имотите са "балонизирани". А това е много трудно да се каже и определи.
Ето защо можете да смените подхода. Вместо да се опитвате да отгатнете дали цените на имотите ще продължат да се повишават и каква ще е тяхната посока в бъдеще, можете просто да съпоставите нивата на имотите с това, което Ви устройва.
Всъщност да почнем малко по-отдалеч. Най-вероятно обмисляте покупката на имот с цел инвестиция, защото лихвите по депозитите са рекордно ниски, а инфлацията е с около два процентни пункта по-висока от тях. Тоест, на практика спестяванията Ви губят от покупателната си способност. Или пък просто искате да живеете в собствено жилище...
Когато инвестирате в недвижим имот с цел защита на спестяванията си, доходът, който ще получавате ще е по две направление - капиталов прираст (следствие на поскъпването на цените на имотите) и доходност от отдаването на имота под наем.
И докато първият компонент е неизвестен, тоест никой не може да каже какви ще са цените на имотите след примерно 10 години, то по отношение на доходността от наемите нещата са далеч по-ясни и определени.
На развитите имотни пазари има едно просто правило, което определя дали покупката на имот е резонна на база на текущите нива на наемите и жилищата. И то е - стойността на имота, заедно с необходимите разходи за реновиране и привеждането му в добър вид, не бива да превишава петнадесет пъти очаквания годишен наем.
Сега да видим как стоят нещата в родната столица?
Ще започнем отзад напред. Въз основа на средните нива за отдаване под наем на обзаведените едностайни в София, при ниво от 300 евро на месец (съгласно данните на водещ сайт за недвижими имоти) излиза, че "правилната" покупна инвестиционна цена на този род имоти в столицата трябва да е под 54 000 евро.
Справка със същия сайт сочи, че средната продажна цена на този род имоти е 47 220 евро. Тоест може да се каже, че покупката на едностайно жилище все още е в рамките на разумното. А това дали подобен род имот ще Ви върши работа е съвсем друг въпрос...
Всъщност при посочените нива на наем и цена на имота, ако се направи инвестиция в едностайно жилище, тя би носила доходност от 7.6%, което е повече от отлично.
Трябва да се има предвид, че тази доходност е при потенциална пълна заетост и липса на допълнителни разходи, каквито на практика най-вероятно ще имате. И все пак, дори и доходност от 5% на година е повече от отлична - пет пъти по-висока от лихвите по депозитите и близо два пъти над инфлацията.
При двустайните имоти нещата стоят така. Средният наем е 390 евро, или "правилната им цена" е 70 200 евро.
За сравнение, средната им продажна цена е в размер на 76 975 евро, или вече над смятаната за "разумна". При текущите реални офертни нива на наемите и продажните цени на двустайните, средния софийски имот с една спалня, би носил годишна доходност от наем в размер на 6.1%. Това отново при пълна заетост и без допълнителни разходи за реновиране.
Все още процентът изглежда доста разумен, макар и по-нисък от този на едностайните имоти.
При тристайните имоти нещата са доста сходни. При среден размер на наема от 637 евро, "правилната им цена" според правило е 114 660 евро. Средната им цена обаче е при ниво от цели 122 883 евро. Ако успеете да купите и да отдадете под наем имот с две спални в София, при средните офертни цени, то доходността Ви от наем би била 6.2% при пълна отдаденост и без допълнителни разходи.
IvoAndonov
на 05.03.2019 в 17:36:28 #4aleksander-gergov Предполагам визираш относителните нива на заплати, които съм посочил. Ти сигурно си много под най - ниската категория, изброена от мен, затова недоволстваш. Но аз визирам, че тези стойности са ниски човек. Именно явно защото яко друсаш (интересуваш се от къде да си намериш) надали някой на теб и минимална заплата ще ти даде, но интелигентните хора изкарват пари, дори и в бедна София.
STARIQ
на 01.03.2019 в 15:41:34 #3А, довършителните работи и обзавеждането не влизат ли в този анализ, защото не са хич малко перо + времето за извършването има, с което следва да се намалят тези 180 месеца за възвращаемостта?
IvoAndonov
на 28.02.2019 в 13:45:54 #2Как наем на едностаен 600лв??? Говорим за имот с една единствена стая ( не стая + спалня ). Има такива оферти в студентки, но те са ново строителство лукс изпълнение (колко е лукс е друг въпрос). Кой ще даде за едно помещение в Надежда, Люлин и дори Младост месечен наем 600лв. Аз лично съм в едностаен и плащам 300лв, но да кажем че съм го наел преди години без индексация до момента. Сега подобен имот в южните квартали е 450-500лв. Това как брокерите им се иска да вървят цените и това на каква стойност се сключват реални сделки са 2 различни неща. Брокера взима комисионна и има личен интерес за максимална цена, което е в ущърб на купувача. Заплатите в София са на рекордно ниски нива спрямо покупвателната им способност в имоти. Все още в масовия обслужващ сектор в София - продавачи, обслужващ персонал заплатите са в рейнджа на 600-1 000лв. Как този човек ще си даде цялата заплата само за наем. Офис служителите получават 1 200-2 000лв, а мениджърско ниво 2 500-30 000. ИТ-та с прословутите високи заплати вдигат малко покупвателната способност, но тук говорим за девелопъри с опит.Това не са повече от 20 000души на 2-милионна София.
Djordj
на 28.02.2019 в 12:31:38 #1Миналата година цените бяха фантастични и дори безумни, нещата ще се нормализират малко и все пак си е лукс да си купиш имот в столицата