Пазарът на труда остава силен с безработица от едва 3,6%, докато средната цена на жилищата в София вече достига 2000 евро на квадратен метър, подкрепена от достъпно ипотечно финансиране. Това са част от акцентите, споделени на Real Estate Business Forum, организиран от Imoti.net, който се проведе в София на 28 ноември и разгледа тенденциите и развитието на имотния пазар в столицата и околните райони.

Първи панел беше на тема "Пазарът на недвижими имоти в София", модериран от Снежана Стойчева, управител на Imoti.net.

Полина Стойкова MRICS, изпълнителен директор на Bulgarian Properties, представи данни на агенцията, според които средните цени на завършените жилища, предлагани на вторичния пазар, варират между 2300 и 2500 евро на квадратен метър. Според нея номиналният ръст на цените, базиран на реални сделки, е 18% спрямо предходната година, а в реално изражение увеличението е 16%.

"Виждаме сериозно покачване, което се случи основно от втората половина на годината", коментира Стойкова.

Оценка на пазара за ново строителство направи Иван Козаров, акаунт мениджър в New Estates. Той отбеляза 10% ръст в сделките за периода януари-септември спрямо същия период на миналата година. По негови думи основният интерес е към проекти в начален етап заради гъвкавите схеми на плащане. Той подчерта, че 70% от сделките са реализирани без отстъпка, а повечето обекти са продадени преди акт 14.

Условията за жилищно кредитиране коментира Радослава Луканова, заместник-директор в Пощенска банка. Тя съобщи, че за периода 2018-2023 г. обемът на усвоените кредити е нараснал с 70%, като средното финансиране покрива 70% от стойността на имота.

По отношение на темата за панелните д-р Свилен Колев от НСИ цитира данни, според които квартали като "Надежда", "Дружба", "Люлин", "Илинден" и "Връбница" са с най-голям брой панелки.

Д-р Мирослав Владимиров от Икономическия университет във Варна сподели мнение, че жилищният пазар в България е на прага на деформации в ценообразуването.

"През април 2025 г., когато излязат годишните данни, вероятно ще видим надценен пазар според критериите на Европейската централна банка (ЕЦБ)," каза Владимиров, допълвайки, че за пазара е по-здравословно да се върне към умерен ръст и по-балансирано развитие.

По време на събитието бяха представени стандарти за подобряване на жизнената среда в столицата. Инж. Пламен Панчев, основател на Тракия икономическа зона, обсъди значението на този мащабен проект и акцента върху привличането на инвеститори от Азия. Борислав Точевски от DOMEX говори за инициативи като "Зеленият квартал" в Кръстова вада и концепцията за "5-минутния град".

Дигиталният маркетинг в имотния сектор бе друга ключова тема, представена от Слави Дяковски и Георги Светломиров, съоснователи на Spread It, които обсъдиха как модерни технологии, включително AI, могат да подобрят достигането до нови клиенти.

Пресиян Дочев от Pressys демонстрира използването на виртуален хоум стейджинг с помощта на AI, подчертавайки, че имоти, които са "STAGED", се продават до 73% по-бързо и на 5-20% по-висока цена.