Страните в света, най-големи държатели на американски държавни дългови облигации - Япония и Китай - ги продаваха активно през третото тримесечие на 2024 година. Така Япония, която притежава американски дългови облигации за 1,1 трлн. долара, продаде такива за 61,9 млрд. долара. А Китай, който държи такива книжа на обща стойност 750 млрд. долара, продаде от тях за 51,3 млрд. долара, пише РИА Новости.

Без да посочва източниците си, агенцията свързва продажбата на американски държавни дългови облигации с предстоящото идване на власт на републиканеца Доналд Тръмп - въпреки че президентските избори в САЩ се проведоха в средата на четвъртото тримесечие.

Как китайските държавни железници задлъжняха с 859 милиарда долара

Как китайските държавни железници задлъжняха с 859 милиарда долара

Компанията вдига цените на билетите по високоскоростните жп линии

На свой ред първият заместник-председател на Управителния съвет на "Росдорбанк" Едуард Християнов отбелязва, че тези продажби са свързани с неочаквано рязкото понижение на основните лихви от Федералния резерв (Фед) на САЩ. Въпросът е в това, че когато основнота лихва се понижава, доходността на държавния дълг спада, и съответно продажбите на финансовите пазапи нарастват.

Освен това, Япония и Китай се опитаха чрез продажбите на американски дългови книжа, да получат средства за решаване на собствените си икономически проблеми. Китай и Япония са съответно с втората и четвъртата по големина икономики в света, като първа е тази на САЩ.

Какъв е държавният дълг на глава от населението при големите икономики в света

Какъв е държавният дълг на глава от населението при големите икономики в света

Къде се нареждат САЩ, страни от ЕС, Китай и Русия

Докато Япония е изправена пред рязък спад на валутния курс на йената спрямо долара, то Китай трябва да се бори с дефлацията, за което на страната са необходими пари за финансово стимулиране на бизнеса. При такива условия е логично страните да се откажат да инвестират в чуждестранни ценни книжа, смятат икономисти.

Великобритания изпадна в най-голямата си задлъжнялост от над 50 години

Шестата икономика в света изпадна в най-голямата си задлъжнялост от над 50 години

Разходите на правителството на страната постоянно нарастват