Правителството предлага на собствениците на затворени имоти двоен стимул, за да ги убеди да върнат активите си на пазара за дългосрочни наеми. Това ще прави схемата "Renovate-to-Rent" и от тригодишното освобождаване от данък върху доходите върху наемите.
Смята се, че повече от 250 000 имота, които са затворени, се нуждаят от ремонт и собствениците могат да се възползват от промените, включени в законопроекта на Министерството на националната икономика и финансите, за да ги пуснат на пазара, пише в. "Катимерини".
От януари 2025 г. с програмата "Renovate-to-Rent" собствениците или обитателите на имоти могат да се възползват ако притежават или използват имот с процент, равен или по-голям от 50% и имотът е с площ от до 100 кв.м. и се намира в жилищен квартал.
Те трябва също да имат годишен семеен облагаем доход, който не надвишава 40 000 евро и да притежават недвижимо имущество, чиято обща стойност не надвишава сумата от 300 000 евро. Друго условие е имотът да не е деклариран като текущо жилище, да не е деклариран като отдаван под наем и да е деклариран като празен към данъчната декларация за последните три години.
Тези, които се присъединят към програмата "Renovate-to-Rent", получават субсидия до €13 500 за разходи за ремонт и обновяване на техния имот, включително необходимите материали и работа. Субсидията е в размер на 60% от разходите.
По отношение на затворените имоти предложената наредба предвижда за първите 36 месеца след месеца, в който е сключен съответният договор за наем, доходите на физическите лица от отдаване под наем на жилища с площ до 120 кв.м. не се облага с данък.
Ако обаче в рамките на тригодишния период имотът престане да се отдава под наем, праеилото за неплащане на данък спира да се прилага от данъчната година, в която не е отдаван под наем или, в случай че е на разположение за краткосрочен наем, освобождаването престава да се прилага от първата година на наема.