Гърците днес купуват по-стари и по-скъпи жилища в сравнение с предишния връх на пазара на недвижими имоти през 2008 г.
Продажните цени на жилищата в Атика са с 4% по-високи в днешно време, отколкото преди 16 години, след повишението, което се отбелязва от 2017 г. Има обаче и голяма разлика в качествените характеристики. Така например имот, закупен на тамошния пазар през 2008 г., е бил на 20-30 години, докато днес покупката е за жилища на над 40 години, което показва, че въпреки че цените са по-високи, с тези пари се купуват имоти с по-лошо качество от 2008 г.
Данните и цифрите са посочени на годишната конференция за недвижими имоти Prodexpo, от Василики Влахостергиу, заместник-ръководител на отдела за анализ на пазара на недвижими имоти на Bank of Greece (BoG), цитиран от в. "Катимерини".
Спроед Влахостергиу "за същия период, т.е. от 2008 г. до днес, реалният доход на домакинствата е намалял с 20%, което затруднява придобиването на жилище."
"Ясно е, че има огромен недостиг на качествени имоти за нуждите на домакинствата, тъй като броят на разрешителните за строеж, издадени само за една година, 2005 г., е съпоставим с броя на разрешителните за всички години от 2011 г. до началото на 2005 г. 2024 г.", заявява той.
Никос Цацис, ръководител на отдела за развитие на Plasis Real Estate + Development, обясни, че "продажните цени на жилищата са се увеличили много повече от заплатите, така че дори със заем е трудно да се придобие имот и мнозина се обръщат към по-икономични решения. Той посочи още, че покупката на имот в миналото е била семейна задача със значителна подкрепа от семейството чрез дарения или дори продажба на по-стар имот. Това сега е различно. След кризата резервите намаляха и няма недвижими имоти за продажба, за да се финансира закупуването на нов имот.
В същото време официалните данни показват, че процентът на собственост върху жилища сега е паднал до исторически ниско ниво ниво. Според Влахостергиу от над 80% през 80-те и 90-те години на миналия век, той е бил 75% в началото на 2000-те години, леко се е повишил до 77% в края на същото десетилетие, но сега е паднал до едва 69,6% въз основа на най-новите данни от Евростат за 2023 г. "Преценявам, че в Атина относителният процент е по-нисък и не надвишава 64-65%", отбеляза експертът.
marianov
на 24.10.2024 в 20:55:00 #1Интересно е как на фона на затрудненията в Гърция, се наблюдава ръст в цените на старите имоти. Въпреки високата възраст на имотите, те продължават да бъдат търсени на пазара. Подобни тенденции се наблюдават и в България, както виждаме и в данните от Реалистимо, където също има повишен интерес към по-стари жилища в градски райони. Това вероятно се дължи на ограниченото ново строителство и силния инвестиционен интерес.