Хърватската компания за селскостопански храни Premium Chicken Company, част от местната инвестиционна група Renaissance Capital, обяви, че планира да инвестира внушителните €608 милиона в птицеферма със затворен цикъл.
Съоръжението е проектирано да произвежда 150 000 тона птиче месо годишно, заявиха от Premium Chicken Company в публикация в LinkedIn, цитирана от SeeNews. Проектът включва устойчиви и енергийно ефективни технологии с кръгова система за управление на отпадъците.
Работният процес консолидира всички етапи от производството на домашни птици, включително вътрешното производство на фуражи, създавайки ефективна и устойчива система, по-малко засегната от колебанията на външните доставки, казват от компанията.
Renaissance Capital е изцяло собственост на украинския предприемач Андрий Матюха, показва информацията в хърватския съдебен регистър.
Според уебсайта на фирмата, птицефермата ще бъде разположена в Сисак-Мославина, централна Хърватия. Проектът не определи времева рамка за старта на работните процеси в новата птицеферма.
Украйна загуби над една четвърт от работната си сила
Украйна е загубила над една четвърт от работната си сила след инвазията на Русия през февруари 2022 г., показват данни на централната банка на страната. Близо 60% от фирмите казват, че намирането на квалифицирани работници е тяхното основно предизвикателство, показа проучване на Министерството на икономиката сред над 3000 компании.
Затова не е необичайно все повече успешни местни бизнеси да работят предимно или изцяло извън граница.
"Ситуацията наистина е критична", споделя Тетяна Петрук, главен директор по устойчивост в стоманодобивната компания Metinvest - един от най-големите работодатели в Украйна с работна сила от около 45 000 души. В момента има около 4000 свободни места.
"Дефицитът на персонал оказва влияние върху нашето производство", казва се Петрук в онлайн интервю за Reuters.
"Не само ние усещаме недостига на кадри, усещат го всички компании в страната, включително нашите контрагенти."
Екип на Reuters разговаря с представители на девет украински компании - от големи индустриални компании до фирмиза търговия на дребно и малки частни предприемачи. Всички споменават недостиг на персонал и нарастващо несъответствие на уменията като големи предизвикателства пред бизнеса.
Фирмите в страната променят набирането на персонал и бизнес практиките, автоматизират и ротират съществуващия персонал и разширяват длъжностните характеристики, като наемат все повече пенсионери, предлагат иповече предимства, особено за по-младите работници. Освен това, бизнесът трябваше да увеличи заплатите.
Средната месечна заплата в Украйна днес възлиза на 20 000 гривни ($470) в сравнение с около 14 500 преди година.