Министърът на отбраната на Русия придружи лидера на Северна Корея Ким Чен Ун на изложение за отбрана, на което бяха представени забранените балистични ракети на Севера, докато съседите обещаха да засилят връзките си, съобщиха севернокорейските държавни медии в четвъртък, пише "Ройтерс". 

Руският министър Сергей Шойгу и китайска делегация, водена от член на Политбюро на Комунистическата партия, пристигнаха в Северна Корея тази седмица за 70-ата годишнина от края на Корейската война, отбелязана в Северна Корея като "Ден на победата".

Ракетите с ядрен капацитет са забранени от резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, приети с подкрепата на Русия и Китай. Но тази седмица те предоставиха поразителен фон за демонстрация на солидарност от страни, обединени от съперничеството си със САЩ и възраждане на това, което някои анализатори виждат като тяхна коалиция от ерата на Студената война.

Посещението на Шойгу беше първото на руски министър на отбраната в Северна Корея след разпадането на Съветския съюз през 1991 г.

За Северна Корея пристигането на делегациите бележи първото голямо отваряне към света след пандемията COVID-19.

"Ким изрази възгледите си по въпроси от взаимен интерес в борбата за защита на суверенитета, развитието и интересите на двете страни от своеволните и произволни практики на империалистите и за осъществяване на международната справедливост и мир", предадоха севернокорейските медии.

Държавната информационна агенция KCNA не спомена войната в Украйна, но беше съобщено, че министърът на отбраната на Северна Корея Кан Сун Нам е казал, че Пхенян напълно подкрепя "битката за справедливост" на Русия и защитата на нейния суверенитет.

Делегации от Русия и Китай отиват в Северна Корея по случай годишнина от Корейската война

Делегации от Русия и Китай отиват в Северна Корея по случай годишнина от Корейската война

Северна Корея готви голям военен парад за 27 юни

"Обща решимост за противопоставяне на Запада"

Шойгу даде на Ким писмо от руския президент Владимир Путин, в което се признава подкрепата му.

"Силната подкрепа от страна на КНДР за специалната военна операция в Украйна и солидарността с Русия по ключови международни въпроси допълнително подчертават нашия общ интерес и решимост да се противопоставим на политиката на колективния Запад, който пречи на установяването на наистина многополюсен, справедлив световен ред", се казва в него, според руската държавна информационна агенция РИА.

Снимки на държавните медии показват Ким и неговите гости на изложба на някои от балистичните ракети на Севера в многоосни транспортни пускови установки. Друго изображение показва това, което според анализаторите изглежда е нов дрон.

"Изминахме дълъг път от времето, когато Северна Корея избягваше да демонстрира ядрените си способности, когато висши чуждестранни високопоставени лица от Русия и Китай бяха в града", каза Анкит Панда от базираната в САЩ Фондация Карнеги за международен мир.

"Личното турне на Шойгу - и желанието на Шойгу да бъде сниман с Ким по време на това турне - е доказателство, че Москва е самодоволна от продължаващата ядрена модернизация на Северна Корея", каза той.

Ким се срещна и с члена на Политбюро на Китайската комунистическа партия Ли Хонгжун за разговори и му беше връчено писмо от китайския президент Си Дзинпин, съобщават севернокорейските медии.

Посещението на Ли показа ангажимента на Си към приятелството между Северна Корея и Китай, каза Ким, цитиран от KCNA.

Снимки на държавните медии показаха Ким на голямо показно представление, оградено от Шойгу и Ли, на фона на който се включваше лозунг, използван от китайската армия по време на Корейската война, който се заклева да "се противопостави на агресорите САЩ".

По-късно Северна Корея проведе дългоочакван нощен военен парад, събитие, което се очаква да покаже най-новите си оръжия, съобщи южнокорейската информационна агенция Yonhap.

Държавните медии на Пхенян не са съобщили за парада до четвъртък вечерта.

Сергей Шойгу кацна в Пхенян

Сергей Шойгу кацна в Пхенян

Руският военен министър води военна делегация

"Путин се обръща към други за подкрепа на войната си"

Говорителят на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби каза, че действията на Русия към Северна Корея отразяват нейните трудности при доставянето на оръжие.

"Не е тайна... Путин се обръща към други страни за помощ и подкрепа при воденето на войната му в Украйна. И това включва, както знаем, някои контакти със (Северна Корея)", каза той.

Белият дом заяви, че Северна Корея е изпратила оръжия, включително ракети на Русия. Северна Корея и Русия отричат да извършват оръжейни сделки.

Руското посещение повишава перспективата за по-открита подкрепа за Северна Корея, особено с Русия, изолирана от Запада заради нахлуването й в Украйна, казаха анализатори.

Един от тях каза, че проверката на Шойгу на севернокорейските ракети предполага, че Русия приема програмата за ядрени оръжия на Пхенян.

"Това може да означава, че настоящите геополитически обстоятелства започват да подкопават дългогодишния интерес на Русия към запазване на глобалния режим на неразпространение", каза Артьом Лукин, професор в Далекоизточния федерален университет на Русия във Владивосток.

Едновременните посещения на високопоставени служители бяха знак за съживяване на руско-китайско-севернокорейската коалиция, която първоначално съществуваше в края на 40-те и 50-те години на миналия век, но сега е вероятно да бъде ръководена от Пекин, а не от Москва, добави той.

Южна Корея отбеляза, че официалната позиция на Русия е била да се противопостави на ядрената програма на Северна Корея и каза, че се надява посещението на Шойгу да помогне на Севера да се върне към диалога.