„Бегълци от републиката": на партиен жаргон така са наричали гражданите, които искали да избягат от ГДР на Запад. Според SED (Германската социалистическа партия на единството), това са врагове на държавата и престъпници, на чието бягство трябва да се попречи на всяка цена. Животът на бегълците е бил най-ниската цена, която са били готови да платят от социалистическата партия на единството.
По нови данни, до края на 1989 г. между 600 и 800 бегълци от изток на запад са били разстреляни на Берлинската стена и на германо-германската граница. Но граждани на ГДР са убивани по пътя си на Запад и в социалистическите „братски страни" като Унгария и България. С изричното настояване на шефовете на Партията в Берлин, в България преследването на бегълците е приело особено кървава форма.
Според изказвания на български гранични офицери от него време, посолството на ГДР е заплащало на граничарите премия от 2000 лева за всеки застрелян германски беглец. За България тази сума тогава беше едно малко състояние. Освен това успелите в лова на хора граничари са получавали допълнителен отпуск - обичайна практика в страните от източния блок.
След като българските граничари са получавали премии за убийство, става разбираема и практиката на разстрел с куршум в тила на заловените в България бегълци. Този метод на убийство е доказан с архиви от юли 1989 г.и е извън всякакво съмнение.
Към тленните останки на жертвата са се отнасяли без никакво човешко уважение. От наскоро разсекретени архиви на Щази е ясно, че в много редки случаи телата на разстреляните в България граждани на ГДР са закопавани в гробище. До средата на седемдесетте години те са били закопавани в граничната полоса. Някои от труповете са оставяни да бъдат разкъсани от диви зверове.
В граничната област са откривани човешки крайници, измъкнати от земята от чакали и подивели кучета, твърди известен в германската редакция български университетски преподавател, изследвал съдбата на източногерманските бежанци в България.
Доказателство е открито в архивите на Щази тайно споразумение, сключено през февруари 1975 г. между посолството на ГДР в София и българския генерален прокурор. То постановява, че труповете на убитите на границата германски „престъпници" в бъдеще ще се транпосритрат в родината или ще се закопават в обществено гробище на НРБ - а значи дотогава практиката не е била такава.
Споразумението между НРБ и ГДР е резултат на продължила години борба на роителите на двама убити в България тийнейджъри, чиито тела са изчезнали безследно. В опитите си да открият причините за смъртта на децата си, родителите не са се оставили - както други граждани на ГДР - да бъдат сплашени.
И досега не е известно мястото на телнните останки на повечето от убитите в България граждани на ГДР. Едно е ясно - труповете не са били изгаряни, защото това е било забранено от тогавашния български закон.
Малко преди края на НРБ през 1990, тогавашният вътрешен министър Атанас Семерджиев забранява погребения в граничната област, за да се запази „покоят на мъртвите".
До днес нито МВР, нито прес-службата на граничните войски са се изказвали за нещата, правени тогава. Всичките заявки за интервю от Германия досега са били отклонявани, а достъп до архивите е отхвърлян.
Може би никога няма да разберем колко са убитите на българската граница германци. По сведения на български граничари, цели семейства с жени и деца са били разстрелвани. Днес от архивите на Щази е известно, че е имало поне 2000 опита за бягство на граждани на ГДР през български граници. Досега поименно са назовани само 17 източногермански жертви на българския граничен режим.
Досега нито един от убийците сред българските граничари не е бил осъден, нито пък някой от отговорните членове на Политбюро на БКП, диви се германският журналист. Все пак той признава, че и във ФРГ интересът към тази трагична глава от българо-германската дружба не е голям. И досега германското законодателство не причислява към жертвите на режима на партията на единството загиналите в чужбина.
За разлика от другите страни от Източния блок, в нашата балканска държава наредбите да се стреля по границата са запазени дълго след промяната. Мощта на българския защитник на границата изживява дори германската посланичка Кристел Щефлер: през лятото на 1994 българската гранична полиция спира нейно пътуване в граничната зона, защото нямала нужното за целта „специално разрешително".
Георги Аспарухов
на 08.11.2007 в 18:04:08 #8точно така. няма значение дали е беглец, гражданин, селянин, престъпник, търговец, или овчар. нарушава шибаните закони на страната и иска да прекоси границата! свинец в главата и да го ядат кучките
Майкъл Корлеоне
на 08.11.2007 в 10:45:09 #7Бах Мисля,че става въпрос за един период от 1960г до към 1980г.След 1980г нещата доста се промениха и комунистическия режим доста отслабна.Сигурен съм,че е имало такива работи но това е цената да се държи режима.А и Яростен го каза много добре.Германците сами са си виновни там да си търсят вината.Аз не мисля,че българските власти са искали подобно нещо от германските или които и да са били други власти.
Майкъл Корлеоне
на 08.11.2007 в 10:41:26 #6Яростен Напълно споделям мнението ти.
Яростен
на 08.11.2007 в 10:11:24 #5Ами германските другари сами са настоявали (и плащали!!!) за тези убийства, после - хоп, българския граничар виновен Само че ако не изпълни заповедта и не стреля по месо, отива директно в дисципа, оттам ако излезе жив, то ще е с променена психика. Сега е много лесно да се правиш на високо морален и да търсиш сламката в окото на другия без да виждаш гредата в своето.
Bash
на 08.11.2007 в 08:18:08 #41985-1987 година съм бил войник и такова нещо практически няма!!! Ако има убити нарушители по границата не е заради наградата /даваха отпуска, за пари и дума не е ставало/ случвало се е по случайност да има ранен. Никой от нас не е стрелял по човек. А и тези които искаха да преминат си бяха доста кротки. После какво е ставало с хванатите незнам, но не са разстрелвани по границата по мое време. Заповед за повишено внимане идваше при избягал затворник рецидевист, или съден за убийство за да не избяга в съседна държава. Но да се стреля по бегълци от режима НЕ!!! Преди 1985 незнам как е било
barabanista
на 07.11.2007 в 23:56:16 #3Не ми е ясно само какво общо има тази новина с главната тематика на сайта. Ако тия 2000 лева стари пари, (на времето стойността им беше 3 за $, т.е. 666,666 долара) са предмет на икономически анализ, е то много дребни са ни кръгозорите. Но си беше между другото точно така. Помня като дете, ще да е било в края на 60 на миналия век, бях на почивка в Мичурин. На пристанището имаше подпряна на стената на една сграда огромна гумена лодка. Сприятелихме се с войничетата от граничния пункт. Те ни разказаха, че преди няколко дни са хванали цяло семейство от ГДР да бяга в Турция на Резово. Беше ми страшно интересно и надавах ухо, когато баща ми разпитваше войниците. Повода беше, че лодката беше надупчена от нещо и на половина без въздух. Това което чух запомних - не са спрели при заповед и е имало стрелба. Тогава не ми стана ясно къде са германците, но явно имало отговор. Лодката я прибраха след 2 седмици с кола на ГДР посолството. Познах я, защото живеехме на ул. Кръстю Сарафов в Лозенец, София. Където беше тяхната резиденция и виждах колата всеки ден - голяма черна Татра. Този случай ме накара да се замисля и по-късно до 1989 год не можех да приема две неща -Берлинската стена и хомосексуализма. През 1980 бях на командировка в Берлин. Тогава търговското имаше частни квартири на разположение за командировани от по-долна класа-от заводи и т.н. Едната от тях беше на края на Фридрихщрасе в блок, който бе разделен от стената. Домакинята беше явно проверена другарка, но това не ни попречи да я попитаме как се чувства. Тя каза, че е свикнала с тази мисъл, но за нас, трима юнаци от балканистан, беше нещо неописуемо и аз лично не спах цяла нощ мислейки, че ме делят 20 метра от свободата. Това, което ГДР населението е преживяло рядко се случва по Света.
snagles
на 07.11.2007 в 22:50:39 #2Проблеми е имало и винаги ще има. Няма да са първите и последните разстреляни по границите поддържащи все още този режим. Брат ми е служил на границата със Сърбия в строя и горе долу имам добра представа за какво е ставало въпрос там. Жалкото е, че са се намесили и пари. Стимулацията на войника е била изцяло такава, че ако не заловиш, а разстреляш беглец, уволнението ти е в кърпа вързано, а други са правили просто бизнес. Жалка гледка, но в нея не намирам никаква вина в хората дърпали спусъка. Те са работили изцяло по заповед, а там няма да казвам, че всеки е с пушка и не малко количество патрони, които причиняват смърт. А в армията отказване да изпълниш заповед, понякога се наказва със смърт. И точно този страх и възможността да се отървеш за винаги от там е бил сериозен стимул да се прави. Докато тези които са издавали заповедите са поделяли тлъста пачка. Жалка работа. Да се обявят за престъпници тези които са подписали това споразумение и тези които са издавали заповедите. Всъщност всички които са се докосвали до парите. Искрено вярвам, че срочно служещите не са се докосвали до тези пари и за мен те не могат да носят каквато и да било вина.
Неделчо Съботинов
на 07.11.2007 в 22:25:03 #1Догади ми се, това ли е онзи хуманен и братски режим, в който ако решиш да си тръгнеш те застрелват като куче.