Онлайн гигантът Google започна ограничено публично тестване на най-новия режим на своята търсачка, като с помощта на изкуствен интелект той сериозно ще намали необходимостта потребителите да посещават други сайтове.
AI Mode става възможен с помощта на специална версия на Gemini 2.0 модела, като има достъп до индексирана информация, както и до реалновременни данни. Така заявката е, че резултатите още от първия опит ще са еквивалентни на това, което би отнело няколко търсения из сайтовете.
От Google отбелязват, че ползватели на AI резюметата, които в момента са видими над уеб резултатите на някои пазари, са дали обратна връзка, че искат още по-голям достъп до инструменти с изкуствен интелект.
Новият режим прилича на търсачката на ChatGPT или на Perplexity, но в много аспекти отива даже по-далеч. Демонстрациите в блога на Google показват как в отговор на конкретно запитване потребителят получава:
- Конкретен кратък AI-генериран отговор;
- Няколко линка, които имат само заглавие и снимка, но не и друг контекст;
- Задълбочена информация по темата, извлечена чрез изкуствения интелект.
На практика за огромна част от по-тривиалните търсения не се вижда причина потребителите да се възползват от линковете. Това има потенциала да разтърси цялата уеб икономика, като с днешна дата е трудно да се очаква, че евентуални партньорски споразумения между Google и сайтовете ще могат да компенсират секването на трафика.
Има и втори проблем - точността на информацията. AI резюметата на Google забъркаха компанията в немалко скандали заради грешки, а AI Mode създава още по-голям риск. Затова и моделът зад него ще е с допълнителни контролни механизми - ако те не могат да гарантират коректен отговор, потребителят ще получава само стандартен списък с линкове.
Това обаче не е голямо утешение при очевидната опасност цялото информационно богатство на интернет за повечето потребители да се свие до AI интерпретации.
Доколко AI Mode ще работи добре на практика - ще видим скоро. Той е достъпен само за абонатите с най-скъпия Google One AI план, които имат достъп до платформата за изпробване на нови технологии Search Labs.