„Morgan Stanley търси купувач за БТК", разкрива от първата си страница „Капитал Daily"
Българската телекомуникационна компания (БТК) отново се продава. Банките - кредитори на групата, са наели американската банка Morgan Stanley за консултант, който да намери купувач за силно задлъжнелия телеком. Така няколко месеца след като беше блокирана заради липса на консенсус между кредитори и акционери, сделката за продажбата навлиза в нова фаза.

На сцената се завръща и базираният в Дубай "Ожер телеком" (Oger telecom), който преди година беше близо до сделка, но впоследствие тя се провали. Това твърдят няколко независими източника на "Капитал". Morgan Stanley вече изпраща оферти до потенциалните кандидати, като те ще имат срок до 30 ноември да заявят интерес.
Най-сложната сделка
Смяната на собствеността в телекома със сигурност ще е една от най-сложните сделки по дългово преструктуриране, свързана с българска компания. Причините са няколко. След като беше приватизирана през 2004 г. от "Вива венчърс" (дружество на американския фонд "Адвент"), акционерите в компанията се сменяха няколко пъти, като в момента телекомът е собственост на консорициум от инвеститори, представлявани от PineBridge Investments.

Дружеството е наследник на инвестиционното звено на AIG Investments, което през 2007 г. придоби БТК от исландеца Тор Бьорголфсон чрез "НЕФ телеком България", чийто едноименен собственик е регистриран в Холандия. Бьорголфсон имаше опция от "Вива венчърс", която му даваше право да придобие компанията и съответно да продаде БТК.

Именно сделката между исландеца и AIG Investments беше финансирана със значително количество дълг за 1.7 млрд. евро, който се прехвърли в баланса на "Неф телеком България" и на БТК. Кредитите са от синдикат от няколко банки - Royal Bank of Scotland, Deutsche Вank, Castle Hill, Европейската инвестиционна банка и RZB.
Още от статията на „Капитал Daily"

„На шопинг с линейка", четем от първата страница на „Стандарт"
Лекарка отиде на шопинг с линейка, в която пациентка със съмнение за инсулт береше душа.

Д-р Диана Радева от Центъра за спешна помощ в София решила да си плати сметките в мола и да си купи някоя дрешка. Това разказа пред "Стандарт" Калина Кьосева, дъщеря на пациентката, потърсила помощ на телефон 112. Преди това при прегледа в дома лекарката поискала кафе и пепелник. Близките настоявали линейката да тръгне колкото се може по-скоро. "Чакай, миличка, чакай, котенце, да си изпуша цигарата", не бързала обаче лекарката. По пътя за болницата д-р Радева наредила на шофьора да спре, за да си плати телефона. "Забави се много и тръгнах да я търся. Намерих я в една пробна да мери блузка", разказа потресената Калина Кьосева. След подадена жалба д-р Радева е уволнена, увериха от здравното министерство.
Още по темата от „Стандарт"

„1/3 от работещите у нас са бедни", обобщава „24 часа"
Повече от 670 000 българи у нас работят, но въпреки това тънат в бедност, съобщи Виолета Иванова, специалист в Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към КНСБ. Това са 30,5% от наетите в държавата 2 199 445 души.

Възнагражденията им са под 75% от средната работна заплата в страната. Варират от 313 до 494 лв., което практически им позволява да си купят само най-евтината храна и да платят неотложните за дома ток и отопление.

18 икономически сектора от общо 96 бълват работещи бедни, сочат изследванията. Най-тежко е положението в почистването на сгради, чистенето на машини, на влакове, автобуси, дератизацията на кораби, озеленяването. Там възнаграждението е приблизително 313 лв. при 699 лв. средна заплата за страната.

В подобно положение са и наетите в т.нар. други персонални услуги - пране, химическо чистене, част от фризьорки, козметички, масажистки, маникюристки и педикюристки, гримьорки, персоналът в студиа за татуиране и пиърсинг, ваксаджии, портиери, пикола, част от персонала на бюрата за запознанства и услугите по осигуряване на компаньонки на секстелефони.

В този сектор наетите са 11 132-ма, средното възнаграждение - 371 лв.

Най-много са бедните в търговията на дребно - 204 935. Следват производството на облекло, ресторантьорството и хотелиерството.

Работещите бедни са сравнително постоянен контингент през последните години, твърди специалистката. В повечето от тези критични сектори има 5-6% ръст на възнаграждението спрямо миналата година, но в обслужването на сгради и озеленяването например то пада с 1,6%, ав другите персонални услуги - с 9,7%.
Още от статията на „24 часа"

„Акция „Хитрушко" прибра чиновник с 2 бона подкуп", разкрива от първата си страница „Монитор"
Чиновник от Дирекция „Инспекция по труда" София-област беше задържан с подкуп при акция на разследващи от Криминална полиция с кодово име „Хитрушко". 39-годишният Сергей Иванов бил арестуван вчера, след като прибирал рушвет в ресторанта „Макдоналдс" срещу Съдебната палата в столицата. Младшият юрисконсулт поискал парите от представител на дружество, което било проверявано от служители на Главна инспекция по труда. Преди седмица чиновници отишли на инспекция във фирма и установили, че част от трудовите договори на работниците не са изрядни, при което съставили 4 акта за по 1500 лева всеки.

Юристът Иванов обаче обяснил на човек от фирмата, че срещу определена сума би могъл да помогне за сключване на споразумение, при което глобата да бъде значително намалена. За целта обаче първо си поискал 1000 лева, а след това вдигнал мизата на 2000. Възможността за сключване на споразумение била заложена в закона, но някои от проверяваните фирми не знаели за него и затова вероятно мъжът го представил като специална услуга, за която трябва да се плати. Заради врътката, която измислил чиновникът, акцията по задържането му била наречена „Хитрушко".

Шефовете на проверяваното дружество обаче нямали намерение да плащат, защото версията им била, че актовете са написани неправомерно и смятали да ги обжалват. Поради тази причина подали сигнал в инспекцията по труда, откъдето веднага се обърнали към МВР. Разследващи от Икономическа полиция уточнили с рекетираната фирма как да се държат при предаването на парите.

След кратки пазарлъци обещали, че ще носят в четвъртък плик с 2000 лева, които ще предадат в „Макдоналдс".
Още от статията на „Монитор"

„С ударна продажба на земи кабинетът ще събира пари за агросубсидии", обобщава от първата си страница „Сега"
Министерството на земеделието ще започне да разпродава държавни земи, за да може да плати фермерските субсидии догодина и да предотврати готвените протести. Това обяви министър Мирослав Найденов вчера пред БНТ и посочи, че тази мярка се налага заради неизпълнен ангажимент на финансовия министър Симеон Дянков към земеделците. Ябълката на раздора са обещаните общо 570 млн. лв. за субсидии, но реално в бюджет 2012 са заложени 340.1 млн. лв., т.е. с 230 млн. лв. по-малко.

Затова има опасност да не стигнат парите, с които бюджетът трябва да доплаща директните европомощи за ниви. Другият вариант е да бъдат отрязани държавните субсидии за тютюнопроизводителите или животновъдите, за които общата сума за следващата година е 150 млн. лв.

"Подписахме споразумение със земеделците и за съжаление то няма същото изражение в бюджета, предложен от министър Дянков. Аз направих веднага разговор и с него, разбира се, и с премиера Борисов и сме убедени, че трябва да търсим резерви, за да постигнем тази цифра, която ние предварително сме поели като ангажимент към този бранш. Работи се за вариант за търсене на активи, евентуално активи, които могат да бъдат реализирани, и те да донесат допълнително приходи в бюджета", обясни Найденов.
Още от статията на „Сега"

„Омбудсманът срещу здравната каса", пише „Труд"
Омбудсманът Константин Пенчев се изправи срещу Националната здравноосигурителна каса заради погазените права на всички българи, които си плащат здравните осигуровки, и заради грубо отношение към хронично болните.

Това става ясно от писмо с препоръки на обществения защитник. На Пенчев са се оплакали хора, които пътуват зад граница, налага им се да се лекуват, но не им признават т. нар. временни удостоверения на касата, заместващи европейската здравна карта. В резултат болните си плащат уж гарантираната спешна помощ. Причината е, че бележката е на български. "Не е вярно, текстът е двуезичен", твърдят обаче от здравната каса.

Омбудсманът настоява да се спре лошата практика протоколите за лекарствата на хронично болните да се бавят с месеци. Той иска да се подобри и комуникацията между чиновниците и пациентите.

Пенчев е възмутен от големия хаос с издаването на временните удостоверения от здравната каса, които от няколко месеца заместват европейската здравна карта. С нея се гарантира безплатна спешна и неотложна помощ на осигурените българи на територията на ЕС. Хартиените удостоверения обаче не се признават от лекарите зад граница. Защото на бланката единствено името на човека е изписано на латиница, а останалият текст, който обяснява, че той е здравноосигурен, е на български. В резултат хората се озовават в неприятната ситуация да си платят прегледа, защото докторът не разбира нищо от "документа". "Поставянето на гражданите в подобно положение води до накърняване на достойнството им и до нарушаване на правата им", смята омбудсманът. Не е вярно, че удостоврението е двуезично, казаха от касата.

Пенчев е установил, че се бави издаването на протоколи за лечението на хронично болните българи, а без документите те не могат да си вземат лекарствата.
Още от статията на „Труд"

„Зелена светлина за изграждане на „Бургас - Александруполис" е водещото заглавие на „Класа"
Екоминистерството одобри доклада за оценката на въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта за петролопровод „Бургас - Александруполис", съобщиха от ведомството вчера. Документът бе връщан три пъти, защото в него не присъстваше оценката на алтернативните варианти за разтоварване на петрола. Последният вариант бе върнат за доработка през юни.

В началото проектът предвиждаше разтоварването на нефта само чрез т. нар. буйова система. Това представлява закотвена платформа, от която петролът да се претоварва от танкерите в открито море с подводни тръбопроводи до брега. В доклада вече е включен и друг възможен вариант - разтоварването на пристанище, заради опасенията на местните жители, че може да се получи разлив, който да замърси Бургаския залив и да прогони туристите.

Тръбата е от голямо значение за заобикалянето на Босфора и Дарданелите, каза пред „Класа" Андрей Делчев, председател на Българската петролна и газова асоциация. По думите му разтоварването на танкерите около нефтеното пристанище Росенец е по-добра идея, отколкото това да се прави навътре в морето. От друга страна обаче, буйовата система спестява изграждането на изцяло ново пристанище за проекта. Освен това при буйовите системи се късат връзките и поне този проблем ще бъде решен, ако се приеме вариантът с пристанище, посочи Делчев.
Още от статията на „Класа"

„Бизнесът поиска аутобани на концесия", съобщава „Стандарт"
Магистралите да се строят на концесия, поискаха икономисти и работодатели на открита дискусия за Бюджет 2012, организирана от БСК. Според бизнеса трябва да се ускори строителството на инфраструктурните проекти и приватизацията на държавните дялове в предприятията.

Повишаване на минималната заплата на 290 лв. от следващата година ще вкара голяма част от работещите в сивия сектор, заявиха работодателските организации. Според Владимир Каролев, общински съветник от НДСВ, подобна стъпка ще въведе масова работа на половин ден в туризма и услугите. Синдикатите обаче настояват за 10% ръст на държавните заплати, след като в последните 3 години останаха замразени. От КНСБ искат и 10% увеличаване на всички пенсии, а не само на най-ниските. Ако тези две мерки бъдат предприети от средата на 2012 г., допълнителните разходи са 500 млн. лв., които могат да се намерят, смятат от профсъюзите.

Не може да се компенсира дефицитът в пенсионната система, докато не се ограничи ранното пенсиониране, заявиха икономисти и работодатели. Според тях привилегиите за служителите на МВР и МО като 20 заплати при пенсиониране трябва да отпаднат изобщо.

От Института за пазарна икономика пък поискаха платеният годишен отпуск да е пропорционален на времето на работа. Така например за жените в майчинство отпускът, който им се полага за времето, през което са гледали детето си, да бъде намален наполовина.
Още от статията на „Стандарт"

„НЕК преговаря за дълга към BNP Paribas", съобщава „Монитор"
„Водим преговори с BNP Paribas, за да разсрочим плащанията си по дълга от 250 млн евро, който е бил изтеглен за изграждането на АЕЦ „Белене". Това съобщи вчера изпълнителният директор на „Националната електрическа компания" (НЕК) Михаил Андонов при посещението си в ТЕЦ „Марица-изток 3".

По думите му компанията не разполага с нужните й пари за изграждането на нови три подстанции и два далекопровода в Североизточна България в размер на 150 млн. евро и затова много се разчитало на разсрочване на задълженията към банката.

Запитан на какъв етап са преговорите с руската страна за новата АЕЦ, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков отговори с думите: "Има първоначални междинни доклади, вие знаете обаче, че самата руска страна поиска удължаването да бъде не до 1 януари 2012 г., а до март. Направиха го, защото разбират колко много работа има да се свърши и от двете страни. Това, което имаме като първи резултати от консултанта, е част от основата, върху която ще вземем решение. Очакваме другата част през декември с новите изисквания за безопасност. Третата ще дойде с приключването на успешните преговори. Това, което за момента предава консултантът, са условията, при които проектът ще бъде печеливш, а едва след това ще трябва да договорим условията."

Министър Трайков е категоричен, че България трябва в много по-голяма степен да разчита на собствените си енергийни източници - въглищата, разработването на нови находища на газ и алтернативните вятър, вода и слънце. Той припомни, че до края на годината експертите на БЕХ трябва да направят предварителните анализи за необходимостта и възможността от изграждането на нови два блока от по 250 мегавата в държавната ТЕЦ „Марица-изток 2".
Още от статията на „Монитор"

„Кабинетът "Борисов" срещу Брюксел за вдигането на акцизите за горивата", информира „Сега"
Кабинетът "Борисов" ще се противопостави на ЕК за вдигане на минималните акцизи за горивата и други енергийни продукти. Прекрояването на директивата, калкулираща тези налози, ще се разгледа от Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси ЕКОФИН на 8 ноември в Брюксел. ЕС се готви да облага с по-високи данъци горивата, като отчита не както досега физическата консумация на дадено гориво, а неговото енергийно съдържание и количеството на вредните газове, които изхвърля при употреба.

Конкретно се предлага данъчната ставка да бъде разделена - първият компонент ще отчита въглеродните емисии и ще бъде закована на 20 евро за тон въглероден диоксид. Втората ще отчита енергийното съдържание, т.е. действителната енергия, която продуктът генерира, изразена в гигаджаули (GJ). В този случай минималната данъчна ставка ще бъде фиксирана на 9.6 EUR/GJ за моторните горива и на 0.15 EUR/GJ за горивата за отопление и това ще е валидно за всички горива, използвани за транспорт и отопление.

"България ще изрази резерви по предложението за промяна на минималните нива на данъчно облагане. То не отразява разликата в стопанската и социалната ситуация в различните държави членки и ефекта, който би оказало предложеното повишение на данъчни ставки върху потреблението и инфлацията", е записано в официалната позиция, одобрена от кабинета на заседанието в сряда. Страната ни по принцип подкрепя предложената нова структура на данъка, която ще отчита изхвърляните вредни газове и енергийното съдържание на продуктите. Но правителството не е съгласно с повишението на нивата.
Още от статията на „Сега"

„Близо 40% от българите са песимисти за икономиката", информира „Класа"
Около 40% от населението в България са песимистично настроени за развитието на страната. Това съобщи Таня Тошева, консултант в изследователското звено на GfK Bulgaria, по време на дискусия за финансовия пазар. Според нея, въпреки че икономиката отбелязва слаб растеж, развитието на секторите в страната се движат бавно. Тошева представи изследване за банковия пазар, според което 80 на сто от потребителите смятат, че моментът не е подходящ за спестяване, а 9% са задлъжнели прекалено.
Въпреки това според данните все още има много стабилно ядро, базирано на отношенията банка - потребител. Тошева уточни, че у нас най-много се използва дебитна карта, като основно средство за теглене на пари от банкомат, по-рядко за плащане на място, и единици са тези, които пазаруват онлайн, правят резервации или изплащат кредити чрез този тип платежно средство.
Данните показват, че 75% от анкетираните имат притеснения да теглят заеми, тъй като няма сигурност дали ще имат възможност да ги изплащат. Други 11 на сто пък живеят само благодарение на кредити.
Изследването отчита, че масово българите предпочитат да взимат пари на заем от близки или приятели. На второ място се нарежда небанковото кредитиране, което е предпочетено от голяма част от населението за закупуването на стоки или за краткосрочно финансиране. Тошева от GfK Bulgaria коментира, че една трета от запитаните нямат почти никаква финансова култура относно банковите продукти и услуги, които могат да ползват. Други 45 на сто пък са на мнение, че са запознати бегло с предложенията. Според проучване на консултантската компания 15% от потребителите, или всеки седми вярват, че е-транзакциите ще ги улеснят, както и различните мобилни устройства.
Още от статията на „Класа"