Решението на турската централна банка да запази курса на лихвените проценти за пети пореден месец се съобрази с пазарните очаквания. Това обаче остави световните финансови институции разделени по отношение на бъдещата траектория на паричната политика на страната, пише Daily Sabah.

Централната банка на Турция (CBRT) запази референтната си едноседмична репо лихва стабилна на 50% във вторник и повтори, че остава бдителна за рисковете от инфлацията, дори когато очаква дезинфлацията да набира скорост.

Банката даде известна представа за това кога може да започне да намалява основния си лихвен процент, повечето  анализаторите очакват да се случи в края на тази година. Но като намек за момента на предстоящото облекчаване, CBRT заяви, че все повече се фокусира върху изравняването на инфлационните очаквания и ценообразуването със собствените си прогнози за пътя на дезинфлацията.

За първи път от месеци: очакванията за висока инфлация в Турция пак се увеличиха

За първи път от месеци: очакванията за висока инфлация в Турция пак се увеличиха

Кога ще приключи галопиращия ръст на цените?

Глобални финансови институции с различни виждания

Икономисти от Morgan Stanley заявиха, че изявлението на централната банка сигнализира за "намерение да задържи лихвите по-високи за по-дълго време и отразява цел за отлагане на очакванията за облекчаване на стъпките, които трябваше да започнат в близко бъдеще".

Експертите твърдят, че политиците са успели да доставят "ястребова изненада", без да променят лихвените проценти или да сигнализират за нови инструменти.

"Изравняването на инфлационните очаквания и ценовото поведение с прогнозите придоби относително значение за процеса на дезинфлация", заявиха от CBRT след заседанието на Комитета по паричната политика (MPC) тази седмица.

За последен път банката повиши лихвените проценти през март с 500 базисни пункта, ограничавайки агресивен цикъл на затягане, който започна преди повече от година, за да овладее растящите цени.

"Индикаторите за третото тримесечие предполагат, че вътрешното търсене продължава да се забавя с намаляващо инфлационно въздействие", допълват от банката.

На този фон икономистите на Morgan Stanley предполагат, че намаление на лихвените проценти тази година е малко вероятно, подчертавайки сериозните темпове на инфлацията и очакванията в сектора на услугите.

Експертите святат, че бъдещите насоки на турската централна банка ясно показват, че е малко вероятно да започне отслабване, преди месечната инфлационна тенденция да спадне устойчиво до 1,5% и разликата между инфлационните очаквания и прогнозния диапазон да се стесни.

Goldman Sachs обяви, че очаква първото намаление през септември

Икономистите на Citigroup обаче не виждат това да се случи преди ноември и прогнозират, че CBRT ще приключи годината с около 45%. Базовите очаквания на Bank of America са за намаление през декември.

Решението обаче може да бъде отложено за началото на 2024 г. или дори да бъде преместено в зависимост от икономическите данни, казат от BofA Securities.

"Времето за първото намаляване на лихвените проценти ще бъде от решаващо значение, тъй като ще създаде очаквания за по-нататъшно облекчаване", се казва в съобщението им.

Нидерландският банков гигант ING заяви, че вижда възможност за съкращения през ноември или декември, в зависимост от данните и като се има предвид, че относително стабилната валута и нормализирането на вътрешното търсене трябва да подкрепят спад в основната инфлационна тенденция през остатъка от годината.

В анкета на Reuters от миналата седмица 17 икономисти заявиха, че очакват турската банката "да не се отпусне най-рано до октомври".

Очаква се основният процент да спадне с 500 базисни пункта до 45% до края на 2024 г., според проучването.

Годишната инфлация започна да намалява през юни и достигна 61,78% миналия месец в тенденция, която се очаква да се превърне в постепенен, траен спад. По-рано този месец централната банка на Турция запази своите прогнози за инфлацията за края на 2024 г. и 2025 г. съответно на 38% и 14%, прогнозирайки тя да спадне до 9% до края на 2026-а година.

Спирането на търговията с Турция осакатява израелската икономика и удря автомобилния бизнес

Спирането на търговията с Турция осакатява израелската икономика и удря автомобилния бизнес

Най-популярните марки коли изчезват една по една