![](http://images.ibox.bg/2007/04/06/shell/256x187.jpg)
По този начин компанията рискува да си навлече омразата на американското правителство и недоволството на обществеността във Великобритания след конфликта с 15 военнослужещи, твърди Daily Telegraph.
Ван дер Веер е казал вчера, че е доволен от освобождаването на британските войници. „Това са добри новини, както за семействата, така и политически".
Shell ще вземе под внимание политическите аспекти, когато се наложи да вземе окончателното си решение за Иран, но компанията не вижда причина да прекратява дискусията с Техеран. „Подготвяме се", казал е директорът на петролния и газов гигант по време на конференция в Париж.
През януари Shell и испанския Repsol подписаха предварително съглашение с Иран за $10 млрд. за разработването във две фази на огромното газово поле Южен Парс.
Информация от Иран от вчера показа, че шест фирми са кандидатствали за разработване на 17 петролни блока в Иран. Shell има там интереси, но не е ясно дали е сред тези шест.
Петролните и газовите компании на САЩ не инвестират в Иран, а британският гигант BP изглежда се е отказал да оперира сега в ислямската страна. Служители във Вашингтон са предупредили, че Shell може да пострада (каквото и да значи това) ако отиде в Иран, а кризата със заложниците добави натиск.
Но вчера говорител на Shell е казал, че компанията „продължава да води различни преговори с международните правителства ... Не е вземано решение и може да не бъде взето най-малко още година".
Имало е спекулации, че Shell може да се затрудни да намери средства за солидна инвестиция в Иран. Но ван дер Веер е посочил, че за Shell финансирането на проектите е едва вторичен по важност въпрос.
Shell, както и повечето енергийни компании, е изправена пред дългосрочно затруднение да подновява петролните си резерви. През миналата година компанията е извлякла почти двойно повече петрол, отколкото е открила. Затова газови проекти, като този в Иран, може да станат все по-важни за компанията.
pro
на 10.04.2007 в 13:41:36 #1само да поясним, че холандското име Jeroen се чете Йерун, а не Жероен ;)