Вносът на газ за задоволяване на потреблението в румъния наближава 11 милиона кубически метра днес, което е около една пета от консумацията за деня и представлява рекорд за настоящия студен сезон. Цените на спот пазара са значително по-високи от тези в Европа, а студената вълна е далеч от своя край, пише Economica.net.

Страната е в Топ 5 по петролно-газови резерви в Европа, като през 2023 г. бяха открити нови големи находища в южната част на страната. Очакването е с разработването на залежите в Черно море Румъния да стане топ производител на природен газ в ЕС.

Най-големите от десетилетия: Нови находища на нефт и газ откриха в Румъния

Най-големите от десетилетия: Нови находища на нефт и газ откриха в Румъния

Намират се в южната част на страната

Какво обаче представлява газовата система на северната ни съседка днес: текущото вътрешно производство с 24 милиона кубически метра, извлеченият от хранилища газ с 17,5 милиона кубически метра и внос от 16,4 милиона кубически метра. Към Молдова излизат 5,6 милиона кубически метра.

Следователно, нетният внос на Румъния се покачва днес до 10,8 милиона кубически метра газ, еквивалентни на 45% от вътрешното производство или около 20% от потреблението на газ за деня, което е 52,3 милиона кубически метра.

Внос се осъществява както от българската, така и от унгарската мрежа. От българската мрежа, през трансбалканския газопровод, при Кардам-Черна Вода влизат 10,9 милиона кубически метра газ, а през Русе-Гюргево - 0,7 милиона. От Унгария, през Чанадпалота, в Румъния влизат 4,8 милиона кубически метра газ.

Изненадващо, от страната не излиза газ през пункта Исакча-Орловка, откъдето през последните дни се извършваше транзит на газ към Приднестровието, отбелязва изданието.

Европейските газохранилища вече са наполовина празни

Европейските газохранилища вече са наполовина празни

Това се отнася и за газохранилището в Чирен

Вносът е рекорден за тази зима. Не е ясно откъде идва целият газ, но най-вероятно по-голямата част е руски газ, достигнал до Балканите чрез единствения газопровод, който все още транспортира руски газ към Европа - Турски поток, пише Economica.net.

Скъпо е

Практиката през този студен сезон показа, че допълнителните покупки на газ се извършват главно на спот пазара. Цените обаче са се повишили значително на този пазар и дори са достигнали по-високи нива от тези на пазарите в Централна и Западна Европа. За сделките с газ с доставка днес, спот цената на Румънската стокова борса е била 341 леи/MWh, тоест над 68 евро - значително повече от 52,5 евро/MWh, колкото е цената на газа, търгуван на виенския хъб CEGH с доставка днес.

Обемите също са били много големи - 146 GWh, или над 13 милиона кубически метра.

Според данни на Gas Infrastructure Europe, степента на запълване на хранилищата в Румъния е 36,25% към 16 февруари.

Според прогнозите, в Румъния ще остане студено поне още една седмица, с много ниски минимуми в края на тази седмица.