Германия не е отбелязала значителен икономически растеж от пет години насам. Това е зашеметяващ обрат за най-голямата икономика в Европа,досега разширяваше износа и доминираше световната търговия с инженерни постижения, като индустриални машини и луксозни автомобили.

И какво стана? Компаниите се изправиха пред нарастващи разходи за енергия, строгите екологични регулации усложниха индустриалното производство, а глобалната несигурност намали търсенето на стоки от страната. Добавете към това демографските предизвикателства и недостига на квалифицирана работна ръка и положението съвсем става по-мрачна. В резултат Германия загуби част от своята конкурентоспособност, а икономическият растеж буксува.

Ето пет причини за продължаващия икономически спад в Германия:

Енергиен шок 

Решението на Москва да прекъсне доставките на природен газ за Германия след нахлуването на Русия в Украйна нанесе сериозен удар. Години наред бизнес моделът на Германия се основаваше на евтина енергия, захранваща производството на промишлени стоки за износ.

През 2011 г. Ангела Меркел реши да ускори прекратяването на използването на ядрена енергия в Германия, като същевременно разчита на газ от Русия, след като страната реши да се не разчита на производството на въглища и се насочи към възобновяема енергия. Тогава Русия се смяташе за надежден енергиен партньор, а предупрежденията за противното от Полша и Съединените щати бяха отхвърлени, пише Yahoo Finance.

Когато Русия спря потока от евтин газ, цените на газа и на електричеството, генерирано от газ в Германия скочиха до небето на, което вдигна ключови разходи за енергоемки индустрии като стомана, торове, химикали и стъкло. Германия трябваше да се обърне към втечнен природен газ, внасян с кораб от Катар, а LNG в САЩ струва повече от газа по тръбопроводите.

Електричеството сега струва на индустриалните потребители в Германия средно 20,3 евроцента за киловатчас, според проучване на изследователската фирма Prognos AG, изготвено за Баварската индустриална асоциация. В САЩ и Китай, където се намират много конкуренти компании на Германия, цената е 8,4 евроцента.

Възобновяемите източници на енергия не са толкова много, за да запълнят празнината. Съпротивата на собствениците на жилища и региона срещу турбините забави ръста на вятърната енергия. Инфраструктурата за транспортиране на водород като заместващо гориво за стоманени пещи остава предимно проект.

Китай вече не е клиент, а по-скоро конкурент

Години наред Германия печелеше от навлизането на Китай в глобалната икономика - дори когато други развити страни губеха работни места в полза на Китай. Германските компании откриха огромен нов пазар за индустриални машини, химикали и превозни средства. През началото и средата на 2010-те Mercedes-Benz, Volkswagen и BMW пожънаха тлъсти печалби, продавайки на това, което се превърна в най-големия автомобилен пазар в света.

По това време китайските компании произвеждаха мебели и потребителска електроника, които не се конкурираха с основните силни страни на Германия. Тогава производителите в Китай започнаха да правят същите неща, които правеха германците.

Субсидираните от държавата китайски соларни панели унищожиха производителите в Германия. През 2010 г. китайските производители на панели зависят от вноса на немско оборудване. Днес глобалното производство на слънчеви панели разчита на оборудване от Китай.Китай засили усилията си за насърчаване и субсидиране на производството за износ. Получените стоки - стомана, машини, слънчеви панели, електрически превозни средства и EV батерии - сега се конкурират с германските стоки на експортните пазари.

През 2020 г. Китай не беше нетен износител на превозни средства, до 2024 г. изнасяше 5 милиона годишно. Нетният износ на Германия е спаднал наполовина за същия период до 1,2 милиона коли. Капацитетът на китайските фабрики се оценява на 50 милиона автомобила годишно, което е приблизително половината от световното търсене.

Няма инвестиции

Германия стана самодостатъчна през добрите времена и отложи инвестирането в дългосрочни проекти като железопътни линии и високоскоростен интернет. Правителството балансира бюджета си и понякога използва излишъци от данъчните приходи от процъфтяващата икономика.

Липса на квалифицирани служители

Германските компании имат проблеми с намирането на работници с подходящите умения, от висококвалифицирани ИТ работници, социални работници за възрастни хора, персонал за ресторанти и хотели. В проучване на Германската търговско-промишлена камара сред 23 000 фирми, 43% от компаниите заявяват, че не могат да запълнят отворени позиции. Отговорът нараства до 58% за компании с повече от 1000 работници.

По-малко германски студенти се интересуват от STEM области, като наука, технологии, инженерство и математика. Застаряващото население усложнява проблема, както и недостигът на достъпни грижи за деца, поради което много жени работят на непълно работно време или изобщо не работят. Бюрократичните пречки представляват пречка за наемането на висококвалифицирани мигранти, въпреки че закон, приет през 2020 г. и засилен през 2023 г., има за цел да облекчи процеса.

Бюрокрация

Дългите процедури за одобрение и твърде многото документи са пречка за икономиката, според германски компании. Осигуряването на разрешение за строеж на вятърна турбина например може да отнеме години. Например компаниите, които инсталират слънчеви панели, трябва да се регистрират както при правителствените регулатори, така и при местното комунално предприятие, въпреки че то може да предаде информацията на правителствено ниво.

Ресторантите трябва да регистрират ръчно температурите на хладилниците и да пазят хартиени копия на записите в продължение на един месец, дори ако данните са били съхранени цифрово.