„Управляващите режат драстично болнични и майчински", обобщава от първата си страница „Сега"
Стотици хиляди болни, майки и безработни ще плащат догодина за неспособността на правителството на ГЕРБ да въведе контрол в ползването на обезщетения от НОИ. С традиционното обяснение "да се спрат злоупотребите" управляващите увеличават драстично периода, върху който ще се изчисляват през 2012 г. болничните, обезщетението за майчинство и за безработица.
От 1 януари за майчинство и за безработица ще се взема предвид доходът за 24 месеца назад вместо сегашните 18. При болничните срокът се увеличава на 18 месеца вместо 12, както беше досега. Предложението мина вчера през надзора на НОИ с гласовете на държавата и бизнеса. Синдикатите по принцип са против целия бюджет.
Промяната ще доведе до значително намаление на обезщетението, без осигуреният да има каквато и да е вина. Ако трудовият стаж е по-малък от 2 години например, за липсващите месеци сумата ще се смята върху минималната заплата, дори човек да се осигурява изрядно върху 2000 лв. Срокът е скандален и на фона на периода за получаване на самото обезщетение - едва 12 месеца при майчинските и често въпрос на дни и седмици при болничните.
ГЕРБ оправдава затягането на режима с "борба срещу злоупотребите". До този момент обаче са известни едва 220 осигурители, източвали пари от НОИ с фалшиви болнични или чрез т.нар. фирми от бременни. За сметка на това има категорична статистика, че увеличаването на периода за изчисление на дохода води до намаление на обезщетението. При предишната подобна промяна - когато срокът за майчинските беше вдигнат от 12 на 18 месеца - получаваните пари намаляха с почти 10%. Така средното обезщетение от около 570 лв. на месец падна под 520.
Още от статията на „Сега"
„Муле заради 200 000 борч", четем от първа страница на „Стандарт"
Гълъбин Боевски си сложил главата в торбата заради 200 бона борч. Бизнесът на олимпийския шампион е пред фалит и затова е влязъл в играта с дрогата, разкриха близки на щангиста. През 2002 г. Боевски взел 234 000 лева назаем от хазартния бос Валтер Папазки, за да оборудва залите за тренировка със скъпа техника. Двата фитнес центъра на щангиста обаче не тръгнали и работели на загуба от няколко години. След като Папазки влиза в затвора за убийство, новите собственици на фирмата му започват да притискат Боевски за дълга. Според МВР фаталното пътуване на бившия спортист с кокаин в куфарите не му е първото. Криминалистите разследват банда за трафик на наркотици, в която вероятно участва и щангистът ни. "От няколко месеца вместо Гълъбин му казваме Кокаин Боевски", споделиха за "Стандарт" бивши съотборници на шампиона.
Още по темата от „Стандарт"
„Спасяват еврото с 50% „подстригване" на гръцкия дълг", информира от първата си страница „Класа"
„Подстригване" с 50% на гръцкия дълг, повишаване на капацитета на спасителния фонд за еврозоната и рекапитализация на европейските трезори с около 106 млрд. евро. Това са трите основни опорни точки в спасителния план срещу дълговата криза, договорен след осем часа преговори от лидерите на ЕС в сряда вечерта.
Най-голяма глътка от горчивата чаша ще трябва да преглътнат банките-кредитори на Атина, които доброволно ще отпишат 50% от номинала на закупените от тях гръцки държавни облигации. На практика този жест опрощава около 100 млрд. евро от задълженията на закъсалата страна. Така гръцкият дълг ще се свие от 160 на 120% до 2020 г., като в замяна еврозоната обеща да предложи на частния сектор "кредитни подсладители" на стойност 30 млрд. евро. за гарантиране на останалата стойност на нови облигации. Целта на европейските политици е да накарат частния сектор да отстъпи и преговорите по пакета да приключат бързо.
Така втората спасителна програма за Гърция ще бъде готова дори преди 2012 г., потвърди и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Според различни източници стойността на новия спасителен пакет ще бъде 130 млрд. евро.
„Сега дългът ни е абсолютно устойчив", не прикри задоволството си премиерът Георгиос Папандреу, цитиран от Ройтерс след срещата. „Сега Гърция може да уреди сметките си от миналото веднъж завинаги", посочи още той и обеща, че благодарение на сделката страната вече няма да трупа така лесно бюджетни дефицити. Очаква се обаче орязването на дълга да предизвика огромни загуби за местните банки и държавните пенсионни фондове, които държат гръцки облигации за над 100 млрд. евро.
Според премиера Папандреу това ще наложи „временна национализация" на някои от трезорите.
Още от статията на „Класа"
„Сделката за еврото е факт - работата предстои", обобщава от първата си страница в последния си брой „Дневник" преди да бъде закрит
След 8-часово заседание рано в четвъртък сутринта лидерите на еврозоната представиха дългоочаквания пакет за преодоляване на дълговата криза, с което сложиха край на няколко седмици на очаквания, спекулации и международен натиск.
Имайки предвид настроенията преди срещата на върха в сряда, анализатори коментираха, че постигнатите договорки са надминали очакванията. Дали сделката е добра обаче ще се разбере, когато кризата приключи, а дотогава има още доста време, считат те.
Агенция "Ройтерс" е категорична, че сделката за еврото е факт, но предстои много работа по изпълнението на договорения план. Той се състои от три обвързани помежду си части. Първо, лидерите на ЕС се договориха с кредиторите на Гърция да отпишат половината от стойността на държаните от тях облигации на страната.
За да се предотврати шок във финансовата система на еврозоната, породена от тази стъпка, банките в съюза ще трябва да си осигурят допълнителен капитал от 106 млрд. евро и ако не могат да направят това сами, ще бъдат рекапитализирани с нужните средства.
Блокирането на допълнителното разпространение на кризата извън задлъжнялата периферия пък ще се гарантира, като фондът за еврото (EFSF) бъде увеличен до 1 трлн. евро.
Споразумението за "окончателно преодоляване" на дълговите проблеми е трето за настоящата година, припомня сп. "Икономист". До този момент ситуацията се влошаваше след всеки "безпрецедентен" опит на еврозоната да излезе от кризата.
Още от статията на „Дневник"
„Само гаснещи цигари на пазара от 17 ноември" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на „24 часа"
От 17 ноември влиза в сила новият стандарт за цигарите, които трябва да гаснат сами. Това каза шефът на Комисията за защита на потребителите Веселин Златев пред "Дарик".
Той обясни, че са предприети всички мерки след тази дата цигарите на пазара да са само от такава хартия. Ограничено е зареждането на складовете и търговските обекти с цигари от старата хартия. Няма да има поскъпване и промяна във вкусовите им качества, каза още Златев. Но допусна, че може да има и нарушения на новото правило.
Още от статията на „24 часа"
„Вечно кисело мляко откриха БГ учени", съобщава от първата си страница „Монитор"
Български учени откриха добавка, която се слага в закваската и прави киселото мляко с трайност 1 месец . Откритието ще го пази и от развитие на плесени. Единственото условие е продуктът да се съхранява при температура от 4 градуса.
Проектът е разработен от учени от Института по микробиология към БАН, начело с докторанта Росица Тропчева, съобщи econ.bg.Проектът е разработен от учени от Института по микробиология към БАН, начело с докторанта Росица Тропчева.
„Идеята бе не да се създаде нова млечнокисела закваска, а да се разработи добавка към известните вече продукти в производствения процес, като по този начин се предложи нов асортимент на потребителя", обясни докторантката. Иновативният проект е финансирана със средства на Фонд "Научни изследвания" (ФНИ). Целта на младите учени била да направят нещо полезно за съвременния потребител, който все по-трудно намира продукти без консерванти, подобрители и оцветители. Новата добавка представлява лактобацили, които могат да служат като естествени биоконсерванти, които предпазват продукта от бързо мухлясване или разваляне.
Още от статията на „Монитор"
„Искайте формуляр с условията, преди да изтеглите стоков кредит", съветва „Труд"
Първо четеш, после подписваш! Това правило номер 1 трябва да спазвате винаги когато решите да си купите някаква стока на изплащане. Внимателно се запознайте с условията, огледайте договора и питайте! За всичко! Например - какво ще бъде оскъпяването в конкретния случай. Обърнете внимание и на годишния процент на разходите (ГПР), съветват експерти.
Информацията и инструментите, с които разполагат компаниите за бързи кредити, обикновено поставят клиентите в неизгодна позиция. Ето защо кредитополучателят трябва да отдели доста време и внимание, за да не се окаже губеща страна.
Много е важно да се проследи как е представена цената на кредита - като годишно оскъпяване или като ГПР.
"Възможно е да изтеглите кредит от 1000 лв. за 1 година. Ако годишното оскъпяване е например 30%, възможно е ГПР да достигне 40-50 на сто", обяснява финансистът Иван Стойков.
Често значението на тези финансови понятия убягва на масовия потребител и той подминава важни условия, като ги смята за незначителни или прекалено сложни.
При тегленето на стоков кредит не е важна само договорената лихва. Преди да подпишете договора, поискайте от банката или от кредитора пълна информация за условията. Ваше право е да получите стандартен формуляр, наречен "преддоговорна информация". Тези данни може да изискате от няколко банки и да изберете условията, които най-много ви устройват, съветват специалисти от Комисията за защита на потребителите (КЗП).
Още от статията на „Труд"
„Възстановяването на ДДС може да се удължи на 8 месеца", прогнозира „Сега"
Срокът за възстановяване на ДДС за родните фирми може да скочи двойно - от сегашните 4 на 8 месеца. Министерството на финансите е склонно да предприеме тази мярка, след като вчера Брюксел заплаши София със съд заради дискриминационни срокове. Ябълката на раздора е умуването по т.нар. ревизии - събиране на доказателства за възстановяване на ДДС на фирми. В Данъчноосигурителния процесуален кодекс е посочено, че НАП възстановява налога до 4 месеца, ако фирмата търгува в България, но при сделки с партньори в други страни от ЕС чакането е до 8 месеца, защото трябва да се събира информация от чужбина.
"Националното законодателство определя специални срокове за ревизиите на данъчнозадължените лица, които извършват операции в рамките на Съюза. Тези срокове са два пъти по-дълги от сроковете, приложими спрямо лицата, извършващи транзакции, които са предимно в рамките на държавата", констатира ЕК в огласеното си вчера мотивирано становище за наказателна процедура. "Към настоящия момент в Министерство на финансите не е получено официално писмо с мотивирано становище от Европейската комисия, че е налице нарушение на правото на ЕС. След получаването му ще бъдат предприети необходимите действия", казаха вчера от финансовото ведомство. Еврокомисията обаче твърди обратното и според нея наказателната процедура вече е навлязла в публичен етап с изпращането на такова писмо. Пред "Сега" от приходната агенция посочиха, че Брюксел е пратил първото предупреждение едва преди година. Говорителката на ЕК уточни пред "Сега", че процедурата е стартирала още през 2008 г.
Още от статията на „Сега"
"Газпром" иска наши бензиностанции", разкрива „Стандарт"
Най-голямата руска държавна компания "Газпром" пак обявява желаниe да влезе на пазара с горива на дребно в България. Този път информацията идва от сръбската петролна компания "Naftna industrija Srbije" (НИС), в която от няколко години петролното поделение на руския газов гигант - "Газпром нефт", притежава 51% и контролира една от рафинериите в западната ни съседка. Според заместник генералния директор на НИС Николас Петри дружеството възнамерява да купи 20 бензиностанции в България. В рамките на следващите две години компанията трябвало да създаде верига от 80 бензиностанции у нас, предаде сръбското електронно издание SEEbiz.net. Това било част от плана на НИС да разшири бизнеса си на Балканите, като той включвал откриване на търговски обекти и в Румъния. В същото време за подобни планове нееднократно е обявявала и "Газпром нефт", която даже възнамеряваше да се бори за лидерското място сред търговците на горива на дребно на Балканите.
Още от статията на „Стандарт"
„Бизнесът взима по-евтин ресурс, лихвите паднаха под нивата от кризата", обобщава „Класа" данните на БНБ за септември
Бизнес кредитите, които банките у нас отпускат, вече са по-евтини от нивата преди кризата, сочат данни на БНБ. Експертите отчитат, че заеми до и над 1 милион евро са се понижили с между 0.42 и 2 на сто в края на септември. Така през деветия месец на годината компаниите у нас, които са теглили заеми до 1 млн. евро, са оценявани със средна лихва от 8.41%, което е с 1.73 процентни пункта по-ниско от нивата и през същия месец на 2008 г. Отпуснатите средства в родна валута са били с 2.15 на сто по-ниска ставка до 9.09, а евровите до 1 млн. са поевтинели с 1.19% до 7.87.
Крупните кредити, които компаниите теглят, също поевтиняват спрямо 2008 г. Експертите от централната банка отчитат, че нивото на ставката е намаляло средно с 0.7 на сто, като тези над милион в лева са с 0.75 на сто по-евтини, а тези в европейска валута с 0.42 процентни пункта. През септември спрямо месец по-рано всички бизнес заеми освен отпуснатите в лева намаляват.
Септември носи и уеднаквяване на лихвените нива при потребителските заеми спрямо преди кризата. Домакинствата вече усвояват средствата в лева с лихва като от 2008 година, а именно 11.58 на сто. При евровите потребителски заеми дори има спад от 0.4 на сто до 9.35%. Цената на ресурса намалява и спрямо август тази година, като заемите в родна валута са с 0.36% по-евтини.
Още от статията на „Класа"
„Бонуси за отличниците с нисък дефицит в ЕС", цитира „Монитор" това, което е поискал премиерът Борисов в Брюксел
Премиерът Бойко Борисов поиска поощрения за страните от ЕС, които спазват критериите на договора от Маастрихт, сред които е и поддържане на бюджетен дефицит под 3%. Българският министър-председател препоръча на следващите срещи на Европейския съвет да се обсъжда състоянието на дисциплинираните държави. В сряда вечерта на среща на върха в Брюксел бе приет план за спасяване на еврозоната. Сред мерките са увеличаване на фонда за финансова стабилност до около трилион евро, както и опрощаване на 50% от кредитите на Гърция.
„Надявам се да дойдат европейски съвети, на които да се решава как да се помага повече на страните, които спазват дисциплината. Да говорим за тези, които сме изстрадали, които сме спазвали споразумението от Маастрихт, които имаме под 3% дефицит. Да говорим как да бъдат поощрени добрите, които спазват европейските критерии." - коментира Борисов. Той припомни, че страната ни има нисък бюджетен дефицит едни от най-ниските данъци в ЕС, както и замразени пенсии от 3 години насам. Според него и другите страни трябва да направят същото.
След срещата на върха Борисов съобщи, че е постигнато политическо решение между 27-те страни за начините, по които ще се излезе от финансовата криза. Очаква се окончателното решение да бъде потвърдено след срещата на 17-те страни от еврозоната.
Европейските лидери са решили банките да имат 9-процентна капиталова адекватност, съобщи още Борисов. Той добави, че при българските банки този процент е 15.
Още от статията на „Монитор"
„Фирми влизат в сивия сектор, за да оцелеят", цитира „Дневник" изследване на Центъра за развитие на демокрацията
Скритата икономика в България е между 20 и 30% от БВП, а най-засегнатите сектори са строителството, търговията на едро и дребно, ресторантьорството, търговията с горива и здравеопазването. Това показва последният доклад на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), чиито данни бяха оповестени днес.
Изследването отчита влиянието на скритата икономика върху обществените политики. В нея се включват сивата икономика (легална, но недекларирана дейност), неформалната (законна, но неотчетена) и черната (нелегална и неотчетена икономическа дейност).
Директорът на икономическата програма в центъра Руслан Стефанов заяви, че основната причина за скритата икономика у нас е избягване на данъчно-осигурителната тежест. "Принос" за нея имат и държавните регулации, а също и изисквания за качеството на услугите и продуктите.
Майк Майнардус от фондация "Фридрих Еберт", с чиято подкрепа се реализира изследването, допълни, че е важно "тези части от скритата икономика, които са криминални, да бъдат наказвани". По думите му малките и средните фирми скриват част от своите доходи, защото не могат да оцелеят.
За да бъде решен проблемът, те трябва да получат стимули за нормално участие в икономиката. Руслан Стефанов каза, че почти 80% от фирмите, участвали в изследването, са убедени, че виновниците за скритата икономика са сред "другите", които крият повече икономическа дейност от самите тях.
Още от статията на „Дневник"