Депутатите приеха изискването за членовете на антикорупционната комисия да е за седем години трудов стаж, както и да имат юридическо или икономическо образование. Това стана ясно по време на второ гласуване на Законопроект за противодействие на корупцията. Вносители на законопроекта са Десислава Атанасова и група народни представители.

Решението беше прието с гласовете на ГЕРБ, ПП/ДБ и ДПС. Освен това беше гласувано, по предложение на Стою Стоев, номинационната комисия да предлага на парламента своеобразно класиране на кандидатите за членове на парламента.

След като отново започнаха продължението на Антикорупционния закон от вчера, депутатите обсъдиха номинационната комисия - това е органът, който ще обсъжда и пресява кандидатите за членове на комисията. В нея ще има петима души - по един представител на Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, омбудсмана и Сметната палата.

Основните моменти в законопроекта след гласуване на второ четене в комисия са:

Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) да бъде разделена на две, като едната да се занимава с незаконно придобито имущество, а другата - с противодействие на корупцията.

Комисията да има трима членове, които да се избират от парламента.

Мандатът им да е шест години.

Председателят да се сменя на ротационен принцип всяка година.

Въвежда се и нова фигура - на разследващи инспектори, които ще работят по корупционни престъпления. Всеки член на комисията да е с висше юридическо образование и да има поне 5 години юридически стаж.

Нещо повече - членовете на антикорупционната комисия ще се избират от Народното събрание с мнозинство от две трети.

Депутатите в спор за антикорупционната бухалка

Депутатите в спор за антикорупционната бухалка

Несъгласия възникнаха около предложения за избора на членове на КПКОНПИ

Депутатите регламентираха и административно-ръководните функции на Антикорупционната комисия. Комисията осъществява държавната политика по превенция на корупцията по реда, извършва действия по превенция, предотвратяване, разкриване и разследване на корупционни престъпления чрез събиране, анализиране и проверка на сведения при или по повод информация за прояви на корупция от лица, заемащи публични длъжности, назначава разследващите инспектори, инспекторите, осъществяващи оперативно-издирвателна дейност, и лицата, работещи по служебно и трудово правоотношение, изменя и прекратява правоотношенията им и подпомага и обезпечава дейността на разследващите инспектори.

Освен това комисията ще има право:

- да осъществява контрол и взема решения относно извършваните проверки и анализ на декларации за имущество и интереси на лицата, заемащи публични длъжности;

- да установява конфликт на интереси на лица, заемащи публични длъжности;

- да изслушва или изисква предоставянето на информация във връзка с проверките за установяване на конфликт на интереси;

- да проверява сигнали във връзка с декларациите за несъвместимост на лицата, заемащи публични длъжности и при установена несъвместимост сезира органа по избора или назначаването за предприемане на съответните действия;

- да обжалва постановления за отказ да се образува досъдебно производство по реда на чл. 2136 от Наказателно-процесуалния кодекс, както и постановленията за прекратяване на наказателното производство — в случаите и по реда на чл. 243 от Наказателно-процесуалния кодекс;

- да приема правила за провеждане на проверките за почтеност на служителите на Комисията и организира тяхното провеждане;

- да утвърждава образци на декларациите по чл. 48, ал. 1, т. 2 и 4;

- да създава и поддържа единна система за електронни декларации;

- да организира и ръководи дейността си;

- да контролира и отговаря за изпълнението на бюджета;

- да осъществява сътрудничество с чуждестранни и международни институции;

- да упражнява други правомощия, предвидени в закон.

За директор на специализирана дирекция "Противодействие на корупцията" се назначава пълнолетно лице, което има висше юридическо образование, придобита юридическа правоспособност и най-малко 5 години юридически стаж или 5 години стаж в службите за сигурност и обществен ред.

За разследващи инспектори и инспектори, осъществяващи оперативно-издирвателна дейност в специализираната дирекция "Противодействие на корупцията", се назначават лица с висше образование. Разследващ инспектор може да бъде дееспособно лице с висше юридическо образование, придобита юридическа правоспособност и най-малко 5 години юридически стаж или придобита юридическа правоспособност и 5 години стаж в органите и службите за обществен ред и сигурност.

За ръководните и експертни длъжности в администрацията се прилага Закона за държавния служител, съответно Кодекса на труда за техническите и помощни длъжности.