Изкуственият интелект вече не е само научна или даже само технологична тема - той носи фундаментална промяна в политиката и икономиката и може да донесе пренареждане, в рамките на което в историята ще останат много от водещите днес световни компании. Това стана ясно от думите на технологичния предприемач и основател на "Комрад Кооператив" Тодор Колев в студиото на Money.bg.

"Имаме едни организации, които са изградени с идеята, че в тях работят хора и че те разчитат на човешките способности. Цялата им култура, цялата им структура е изградена от хора. Т.е. аз виждам много труден процес на това съществуващите компании да заменят хората. Това няма да стане. Съществуващите компании ще продължат да си работят по начина, по който работят и ще залязат заедно с цялата тази икономика, която съществува в момента", коментира той.

А какво ще замени днешните бизнес гиганти? Според експерта навлизането на автономните AI агенти позволява на предприемачите да правят неща, за които преди са били необходими огромни екипи: "Сега започващ предприемач може да изгради от нулата компания, която да започне да конкурира голямата стара изградена компания, която е разчитаща на хора. Тъй като този нов предприемач ще разчита на изкуствен интелект - нещо, което скалира много по-бързо от колкото съществуващата компания, това, което ще стане е, че тези нови компании, създадени от по един или двама човека, ще започнат да заменят огромните стари компании".

Снимка 703460

Източник: money.bg

Именно на този етап може да се стигне и до безработица - не защото старите бизнеси ще започнат да се автоматизират и да освобождават хора, а защото самите те ще бъдат изхвърлени от пазара.

Колко далеч от нас е този момент? Според Колев очакванията са именно през 2025 г. AI агентите да започнат широко да се използват в икономиката. "Освен това, тази скорост нараства. Това, което преди е ставало за година, ще става за месец. После ще става за седмица. За ден", допълни той.

Имат ли шанс малките държави

Едно от големите събития в технологичната сфера беше появата на китайския модел DeepSeek R1, който симулира логически процес с качеството на пазарните лидери от САЩ - но на доста по-ниска цена. Това предизвика срив на пазара и доста сериозни политически реакции. Не е изключена и забрана на DeepSeek в САЩ - като заплаха за националната сигурност и заради твърдения за непозволено използване на системите на OpenAI.

Все пак обаче разклаща ли се представата, че само в Силициевата долина се създават иновации, които имат успех на пазара? Тодор Колев е категоричен, че виждаме именно това. По думите му става дума за "естествен процес", подпомогнат донякъде и от самите САЩ: "Тези санкции, наложени на най-различни части от света, автоматично ги карат да опитат да постигнат сами тези успехи - а това е инженерен процес, при който голяма част от информацията е публично достъпна".

Пука (ли) се AI балонът

Пука (ли) се AI балонът

Борсовият срив заради DeepSeek е показателен - време е за нова среща с реалността

Важен фактор е това, че DeepSeek R1 е модел с отворен код и може да работи и локално. Принципът на ChatGPT, Google Gemini и подобните на тях е много по-различен - винаги оставаш клиент на дадения AI доставчик и използваш неговата инфраструктура за проектите си.

"Това като цяло е философията на Щатите - централизация, сила и контрол и инвестират в тези огромни центрове за данни, които изискват толкова електрическа енергия, че трябва да бъдат построени нови ядрени централи, за да могат да работят, което е едно изключително скъпо и сложно занимание. То би се оправдало, ако може да се държи контрол върху тази технология, ако тя остане скъпа и сложна. Специфично за технологията по принцип, е, че тя има тенденцията много бързо да става евтина и лесна. И когато стане евтина и лесна, тя и за нас става широко достъпна. Тогава това, че са изградени тези централизирани мощности, става по-скоро едно бреме", коментира Тодор Колев.

Тази ситуация е и възможност. По думите му DeepSeek R1 ясно демонстрира, че големите фундаментални модели стават евтини и достъпни и "това, което вече е важно, е следващият слой - слоят на приложението на тези модели".

"Тук вече е редът на Европа и на България да използват момента и да започнат да прилагат това - а не да чакат да стане мейнстрийм", подчерта той.

Предстои грандиозна промяна

Много оптимизъм за способностите на AI е имало и през 60-те и 80-те, когато обаче в крайна сметка технологията се сблъсква с непреодолими препятствия и научният интерес и пазарът минават през две дълги и тежки "зими". Сега обаче според Тодор Колев това няма да се случи.

Паднали гиганти: AI вече е бил "златна мина". Два пъти. И се е провалял

Паднали гиганти: AI вече е бил "златна мина". Два пъти. И се е провалял

Изкуственият интелект мина през две тежки "зими" - ще има ли трета?

Отговорът "Защо?" е в графиката на американския учен Рей Курцвейл от 90-те години за изчислителната мощ, която човек може да си купи с 1000 долара - от началото на XX век до вече недалечното бъдеще. "Тази графика е изключително гладка и на нея не се виждат войни и финансови кризи. (...) Тя води до предвиждането, че през 2023 г. ще имаме изчислителна мощ, която ще започне да е в границите на това, което е нужно, за да симулираме човешки интелект. Продължението на кривата води до това, че през 2029 г. човешкият интелект ще бъде задминат тотално, а през 2045 г. интелектът на всички хора взети заедно ще е по-малък от AI за 1000 долара", обясни Колев.

"Кръстникът“ на AI предупреждава: Надпреварата при инвестициите в изкуствен интелект крие големи опасности

"Кръстникът“ на AI предупреждава: Надпреварата при инвестициите в изкуствен интелект крие големи опасности

Авторът на първия Международен доклад за безопасността на AI алармира за по-голям надзор

Иначе казано - през 80-те човешкото въображение се е развихряло отвъд способностите на технологията, но ситуацията днес е много различна. Подготвени ли сме за тази ситуация? "Като общество определено не сме. Има една инертност - особено в текущата политическа обстановка. Хората искат да се върне доброто старо минало, но то няма да се върне. Ще се мине през сътресение на обществено ниво, но не мисля, че това може да бъде избегнато, защото наистина промяната е грандиозна", е отговорът на експерта.

Целия разговор гледайте във видеото!