Европейската комисия разследва Visa и Mastercard. По-конкретно, Брюксел иска да разбере дали таксите, събирани от компаниите имат негативно влияние върху търговците на дребно, съобщава Reuters, позовавайки се на документи.
ЕК е изпратила въпросници относно двете компании до търговци на дребно и доставчици на платежни услуги още през септември, давайки им срок до октомври да отговорят. Подобни въпросници обикновено помагат на европейските регулатори да развият антиномополно дело, което евентуално може да доведе до глоба, равняваща се на до 10 процента от глобалния оборот на компаниите.
Източник: EPA/БГНЕС
Двете компании отдавна доминират пазара на платежни карти, което през последните години води до оплаквания от търговци за таксите, изисквани от двете компании за услуги, свързани с картовата система, както и до твърдения за липса на прозрачност.
За момента от Еврокомисията отказват коментар, позовавайки се на продължаващо разследване.
САЩ съдят Visa за незаконен монопол при плащанията с дебитни карти
Както Money.bg писа през септември, Министерството на правосъдието на САЩ заведе дело срещу Visa с мотива, че компанията незаконно е монополизирала пазара на дебитни карти. Това е първото голямо антитръстово дело на администрацията на американския президент Джо Байдън в индустрията на финансовите услуги, съобщи The Wall Street Journal. След излизането на новината акциите на компанията паднаха с 5,4% до $273,09.
Според обвинението Visa, която обработва повече от 60% от дебитните транзакции отвъд океана, е сключила поредица от споразумения, наказващи търговци, които са искали да използват алтернативи, като е плащала на потенциални конкуренти да стоят извън пазара.
В жалбата на Министерството на правосъдието на САЩ се твърди, че незаконното поведение на Visa е започнало през 2012 г. като отговор на закона Дод-Франк, който Конгресът прие след финансовата криза. Законът изисква издателите на карти - които често са банки - да предложат поне две независими дебитни мрежи, за да увеличат конкуренцията и да дадат на търговците по-голям избор.
Visa е най-голямата платежна мрежа в САЩ и събира около $7 милиарда годишни такси както за дебитни транзакции, както и за така наречените транзакции "без присъствие на карта", при които клиентите използват номера на дебитната си карта онлайн или в приложения, се твърди в жалбата.