Министерството на правосъдието на САЩ заведе дело срещу Visa с мотива, че компанията незаконно е монополизирала пазара на дебитни карти. Това е първото голямо антитръстово дело на администрацията на американския президент Джо Байдън в индустрията на финансовите услуги, пише The Wall Street Journal. След излизането на новината акциите на компанията паднаха с 5,4% до $273,09.

Според обвинението Visa, която обработва повече от 60% от дебитните транзакции отвъд океана, е сключила поредица от споразумения, наказващи търговци, които са искали да използват алтернативи, като е плащала на потенциални конкуренти да стоят извън пазара.

В жалбата на Министерството на правосъдието на САЩ се твърди, че незаконното поведение на Visa е започнало през 2012 г. като отговор на закона Дод-Франк, който Конгресът прие след финансовата криза. Законът изисква издателите на карти - които често са банки - да предложат поне две независими дебитни мрежи, за да увеличат конкуренцията и да дадат на търговците по-голям избор.

Той също така определя лимити за таксите, които банките изискват от търговците на дребно да плащат, за да приемат дебитни карти, въпреки че законът не ограничава таксите, които самите дебитни мрежи начисляват за обработка на транзакции.

Срещу Visa и Mastercard: ЕС прие правила за незабавни картови разплащания в евро

Срещу Visa и Mastercard: ЕС прие правила за незабавни картови разплащания в евро

Това ще може да се случва и в извънработно време, не само в рамките на една страна, но и в друга държава-членка на ЕС

Visa е най-голямата платежна мрежа в САЩ и събира около $7 милиарда годишни такси както за дебитни транзакции, както и за така наречените транзакции "без присъствие на карта", при които клиентите използват номера на дебитната си карта онлайн или в приложения, се твърди в жалбата.

От американското Министерството на правосъдието казват още, че в споразуменията си с търговците Visa е наложила антиконкурентна ценова структура, която по същество принуждава търговците да използват всички дебитни транзакции през нейната мрежа или да бъдат изправени пред строги санкции.

Visa има сключени споразумения с технологични гиганти като PayPal, Apple и Block, които разработват продукти, които биха оспорили нейната хватка над платежните мрежи. Твърди се, че компанията им е плащала стотици милиони долари, за да останат извън пазара.

Заведеното дело е кулминацията на дългогодишно разследване на бизнес практиките на Visa, породено от неуспешното придобиване от фирмата на компанията за финансово-технологична инфраструктура Plaid през 2021 г. То е и поредното, в което антитръстовите органи твърдят, че доминираща фирма е използвала ограничителни договори за "задушаване на иновациите".

Подкрепена от Уорън Бъфет банка купува конкурент на Visa и Mastercard за $35,3 милиарда

Подкрепена от Уорън Бъфет банка купува конкурент на Visa и Mastercard за $35,3 милиарда

Сделката за издателя на кредитни карти Discover Financial цели създаването на глобален платежен гигант