Търговските отношения между България и Германия са по-добри от всякога. Това потвърждава както статистиката, която отчита рекорден стокообмен между двете страни, така и политиците - при скорошното посещение на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер у нас.
По официални данни през 2018 година търговският оборот между двете държави възлиза на 8.266 милиарда евро, като през последните две години България изнася повече стоки, отколкото внася от Германия. Разликата през миналата година е 320 милиона евро в полза на българския износ, а през 2017-а - 150 милиона евро.
Германските инвестиции у нас - значително статистически подценени
Обръщането на тенденцията идва в резултат на германските инвестиции, които са основно в производство. От своя страна произведените стоки "се връщат" обратно в Германия, но вече "с български етикет". Германо-българската индустриално-търговска камара публикува изследване, което преброява германските инвестиции в България в периода 1990-2017 година. По официални данни на БНБ те възлизат на 6.9 милиарда лева, но икономисти обръщат внимание, че реално са много повече.
Анализът, изготвен в партньорство с Института за пазарна икономика, показва, че германските инвестиции у нас са с поне 25% повече или с 1.4 милиарда лева отгоре. Според изчисленията на ИПИ официалната статистика подценява, респективно надценява инвестиции в зависимост от това дали крайният собственик на вложението инвестира директно в България или го прави чрез свои дъщерни компании в други страни.
За да бъдат допълнени официалните данни и измерени т.нар. непреки германски инвестиции, от института идентифицират компаниите с краен собственик физическо или юридическо лице в Германия. По този начин делът на германските инвестиции в България се увеличава от 6,8% от всички преки чуждестранни инвестиции до 8,49%. Това превръща Германия във втория най-значим източник на преки чуждестранни инвестиции в България с дял от 8,49% от всички преки чуждестранни инвестиции след Холандия. Австрия остава на трето място с дял от 8,45% към края на 2017 г.
Близо 66% от всички непреки германски инвестиции, обхванати в изследването, се осъществяват с посредничеството на компании в Австрия. Друга страна, през която преминава значителен поток от непреките германски инвестиции, е Италия - 24%. Холандия се нарежда на трето място с около 10%.
94% от германските инвестиции в България (директни и индиректни) са концентрирани в три икономически дейности: преработваща промишленост (42%), търговия (43%) и финансови услуги (9,3%). Според анализа на ИПИ германските фирми са осигурявали работни места на над 1,6% от всички заети в България или на 35,3 хиляди души.
В определени райони на страна обаче германските инвестиции са водещи за местните икономики. Така например в София-област, Русе и Варна делът им от общия външен инвестиционен поток е значителен - до ¼.
![Снимка 419080](https://webnews.bg/uploads/images/80/9080/419080/640x.jpg?_=1555666012)
Къде отиват стоките с етикет Made in Bulgaria?
Голяма част от произведените у нас стоки пътуват обратно за Германия. Затова втори анализ на ГБИТК показва търговските отношения, но от гледна точка на германския партньор. По обем на двустранната търговия, България попада в топ 20 на най-важните търговски партньори на Германия в рамките на ЕС. По значение на търговския оборот България е на 41-во място сред всички 234 държави и територии в света, с които фирмите в Германия търгуват.
България отчита положително салдо с единадесет от шестнадесетте германски провинции. След присъединяването на страната към ЕС се забелязва плавно отстъпление от водещата позиция на леката промишленост. Все по-голямо значение за структурата на износа, както към Германия, така и общо, има миннодобивната и преработващата индустрия (мед и руди на благородни метали). Положителният тренд на растеж е видим най-вече в секторите машиностроене, електроника и електротехника, фармация и химическа индустрия.
![Снимка 419083](https://webnews.bg/uploads/images/83/9083/419083/640x.jpg?_=1555666413)
В периода 2001-2017 г. структурата на износа на България към Германия претърпява значителни изменения. В началото на периода продуктите на леката промишленост доминират експорта към Федерална република Германия, като само облеклата са 48%. 2010 г. е последната година, в която облеклата съставляват най-голямата стокова група в експортната структура (21%), следвани от машините (18%), износът от миннодобивната промишленост формира едва 3% от целия експорт към Германия.
2011 г. - вече е налице принципно нов експортен микс към Германия: началото на тенденция в износа за силно представяне на миннодобивния сектор (най-вече с износа на мед) и на машините (както автомобили, така и частите за тях) - по 19% от износа на България към Германия. 2017 г. - една четвърт от износа се генерира от машини, апарати и електроника, докато износът на мед и други метали формира сумарно 18,1%. Продуктите на шивашката индустрия регистрират спад до едва 8,5%.
projekt
на 24.04.2019 в 15:26:03 #5ние сме много важен партньор защото тук чуждите бандите се наричат инвеститори. тук работим на "ишлеме", плащат ни малко. произведението в БГ стоки се изнасят и след това се продават отново тук като "немски". печалбата се изнася извън БГ и тук остава да се решават проблемите след това - очистване на водата от мините, лечение на миньорите, обучение на всичко квалифицирани "I|T" специалисти дето вдигат телефона и помагат на бабите в Германия да пуснат принтера. така че ние не произвеждаме нищо което да генерира печалби за България - от печалбите се строят се пътища, плаща се за здравеопазване и образование и т.н. ние оставаме встрани от това. ние изнасяме обучени кадри - инженери, доктори, финансисте. а нашия премиер се гордее като отворят някой "аут сорсинг център" и тук работят специалисти дето говорят "ало...." ние сме смешни. в чужбина ни се смеят и никъде не ни ценят и то не само заради циганите. ние сме си идиоти, по манталитет. така че който може да се спасява и да се маха от тук. поне децата му ще имат шанс д живеят нормално. тук да идва някой да ни превзема, та дано имаме някакъв шанс да се оправим. на нас ни трябва як бой и затвор. иначе ще си остане м тарикати на дребно.
IvoAndonov
на 24.04.2019 в 09:35:25 #4Само да кажа на bgplus - златодобива не е български - какво значи български? Демек да се даде концесия на БГ фирма. И това с какво ще помогне на България и на служителите, заети в златодобива. Заплатите в БГ фирмите са по - ниски от аналозите си в тези, собственост на западни. Осигуровки в БГ фирмите не се плащат върху цялата заплата (въпреки, че е по - ниска ). Редовно се укриват част от ДДС, акциз и данък печалбата. Кажи ми какво печели България ако златодобива е даден на БГ фирма? Печелят 2-ма 3-ма собственици, които ще живеят като фараони в Бояна и ще имат по 10 коли за тях и семействата им. Служителите, както и държавата ще са по - ощетени. William - какъв западен стандарт мечта бе човек? Какви ги говориш? Истината е бачкаш като луд, учиш цял живот и си повишаваш дохода - това е. Няма идеал, мечтите са илюзия на планетата Земя.
bgplus
на 20.04.2019 в 00:43:28 #3И златодобива не е български! Все едно сме роби в собствената си страна. И не все едно, а си е така! Ние сме живи мъртви и богатствата на родината, които биха могли да направят всеки българин богат и щастлив, не ни принадлежат.Хората се изнасят масово, раждаемостта е ниска, доходите и пенсиите-позорно ниски за държава с хилядолетна история и победи срещу рицарите-кръстоносци и арабския халифат! На практика ние спираме нашествието на турците в Европа, те се облагодетелстват само с България, това им стига като плячкосват всичко живо тук! А сега спасителите на Европа и християнството са мизерници, проклети хора, нещастни, злобни, завистливи, атеисти, безбожници, нихилисти, които не искат да живеят в България! Нито една нация в целия свят не е толкова измамена, окрадена и нещастна кат нашата! от 8 млн население 2 млн са зад граница! В % отношение това е истински феномен, който учените не могат да го определят. Този феномен няма аналог при другите нации. 35 % от населението ти не иска да живее в родината си!!! Това никъде го няма! и този процент е най-енергичната и силна част от нацията! Ние сме УНИКАЛНИ! Да живее България!
Seppuku
на 19.04.2019 в 23:06:58 #2Какво произвеждаме, че да имаме износ? Рудата ни е дадена на чужди фирми, това е отрасъл за милиарди, а ние броим колко стотинки сме спечелили... Няма медии в Бг, всичко е ден да мине друг да дойде, като при етносите!
nsmilitia
на 19.04.2019 в 18:26:15 #1"Бългapия пoпaдa в тoп 20 нa нaй-вaжнитe тъpгoвcĸи пapтньopи нa Гepмaния в paмĸитe нa EC" В топ 20 от 27 други...