През октомври износът на стоки от страните от ЕС нарасна с 0,9% на годишна база до 227 млрд. евро, а вносът - с 3% до 223,1 млрд. евро. ЕС увеличи и износа си за САЩ - на годишна база той нарасна с 4,7% до 47,9 млрд. евро (следва да се припомни, че през октомври, в условията на несигурност относно изхода от изборите в САЩ, разширяване на доставките за САЩ бе отчетено от повечето от основните им търговски партньори).
За разлика от посоченото, доставките за Китай бяха свити от слабото търсене в тази страна - износът на ЕС спадна през октомври със 7,4% на годишна база до 17,2 млрд. евро. За сметка на това, доставките в обратна посока нараснаха - вносът от Китай се увеличи със 7,2% до 50,3 млрд. евро. Ръстът беше отчетен въпреки увеличаването на митата върху китайските електромобили до 35,3%, което показва разширяване на доставките в други категории стоки.
По данни на Евростат, търговският излишък на ЕС като цяло през октомври е възлизал на 3,9 млрд. евро. Година по-рано той се оценяваше на 8,4 млрд. евро, а през септември 2024 г. - на 8,2 млрд. евро. Намалението през се обяснява до голяма степен с намаляването на излишъка в търговията с химически продукти (до 17,8 млрд. евро от 19,3 млрд. евро през септември) и увеличаването на дефицита в търговията с енергоносители (до 29,1 млрд. евро от 26 млрд. евро).
Разгледано по държави, се забелязва спад на доставките от Германия. Износът на Германия през октомври намаля с 2,8% както на месечна, така и на годишна база, достигайки най-ниското си ниво от почти три години насам - 124,6 млрд. евро. По данни на германското статистическо бюро Destatis, доставките са намалели, включително за САЩ (с 14,2% на месечна база) и за Китай (с 3,8%).
Тази динамиката надолу при най-голямата европейска икономика се обяснява, наред с другото, с продължаващото свиване на стопанската активност: данните за третото тримесечие показаха, че съживяването на търговията едва ли ще настъпи до края на годината.