Победата на републиканците, които отнеха мнозинството на демократите в Камарата на представителите на междинните избори за Конгрес в САЩ вчера, може да блокира финансовата регулация и това да се отрази катастрофално на американската икономика, прогнозира в коментар Франс прес, цитирана от БТА.

Резултатът от изборите обаче може да бъде истински шанс за компаниите, които искат да избегнат новите финансови правила и които от две години не престават да твърдят, че усърдието на демократите да се въведе регулация ги възпира да инвестират и да наемат нова работна ръка. "Повечето инвеститори са на мнение, че ако Вашингтон изпадне в задънена улица, това ще се отрази благотворно на пазарите", отбелязва Джина Мартин Адамс, стратегически анализатор в банка Wells Fargo.

Макар че ще бъде трудно на републиканците да отменят законите за здравните застраховки или реформата на Уолстрийт, те могат да издигнат пречки пред тяхното приложение. Все пак демократите запазиха макар и крехко мнозинство в Сената - горнват акамара на Конгреса.

Освен това яростната съпротива на републиканците срещу таксите върху парниковите емисии може да се окаже добра новина за енергийната промишленост, тъй като новото мнозинство в Камарата на представителите е склонно да попречи на приемането на план за климата, въвеждащ права за замърсяване по европейски модел. Но докато икономиката още се съвзема, след като бе поразена от най-тежката криза от 30-те години, предприятията все още се нуждаят от помощта на държавата, за да се възстановят напълно, припомнят някои експерти.

"Администрацията трябва да реши до края на годината каква съдба да отреди на данъчните облекчения, въведени от правителството на Джордж Буш", обяснява политологът Шон Уест от изследователската група Eurasia.

Програмата за данъчни облекчения на бившия президент на САЩ Джордж Буш младши изтича през 2011 година. "Ще трябва да се вземат доста решения догодина по цял куп проблеми, а блокирането им най-вероятно ще бъде най-лошият вариант", отбелязва Уест.

Демократите и републиканците не можаха да се разберат за прекратяването на данъчните облекчения за най-богатите. Според Барак Обама страна, разядена от дефицити, не може да си позволи да намалява данъците на милионерите. Политическите му противници обаче са на мнение, че ограничаването на тези облекчения може да окаже натиск върху икономическото възстановяване.

"Пазарите могат да предпочетат нов план за стимулиране на икономиката, но едва ли такъв може да бъде приет, ако има политически блокаж", прогнозира политологът Шон Уест. "Икономиката е прекалено уязвима, за да устои на блокаж" от страна на Конгреса, допълва Райън Суит от Moody's Analytics.
Според него икономиката може да пострада от неспособността на американските конгресмени да намалят държавния дълг.

"Увеличение на данъците и по-малко съкращения на разходите ще бъдат необходими след време - но не през 2011 година, тогава възстановяването на икономиката ще бъде още прекалено слабо, за да издържи на затягане на коланите", посочва анализаторът.

Компаниите обаче са оптимистично настроени по някои точки, като финализирането на споразумение за свободна търговия с Южна Корея, Колумбия и Панама, реформа в образованието и бърз компромис по въпроса за данъците. Има и един важен показател, който дава основания да се смята, че други фактори могат да окажат влияние: "в исторически план годината след междинни избори в САЩ е добра за пазарите", припомнят анализатори от Fidelity Investment.