Най-голямата европейска индустриална група, представляваща бизнеса с алуминий - European Aluminium, разполагаща със 75 членове, представляващи над 600 завода в 30 европейски страни, се обяви твърдо против руския внос на ключовия метал. Индустриалците се обединиха с твърд призив към Брюксел да разшири режима на санкции срещу Москва с изявлението, че съюзът може да съществува безпроблемно без руските алуминиеви продукти, предава Reuters.
"Става все по-трудно и по-трудно да се оправдае продължаващото изключване на производителите на алуминий от обхвата на санкциите на ЕС срещу Русия. Бихме могли да живеем безпроблемно без тях", заяви в петък Пол Вос, генерален директор на European Aluminium.
Източник: Rusal
От своя страна, руската компания "Русал", която е най-големият производител на алуминий в света извън Китай, заяви, че основните жертви на подобна мярка ще бъдат европейските потребители. Този месец ЕС обсъжда планирания 14-ти пакет от санкции срещу Русия, но досега алуминият не е споменат в предложенията на Европейската комисия.
Групата призовава за забрана на вноса в ЕС на руски алуминиеви слитъци, плочи и заготовки, като в същото време предлага мерките да включват и непряк внос на руски алуминиеви слитъци чрез полуготови продукти от трети страни.
От "Русал" заплашват, че предложените мерки ще засегнат малките и средни компании надолу по веригата в ЕС. "Русал" оперира в Европа повече от 20 години.
Брюксел вече има забрани за произведените в Русия алуминиеви проводници, фолио и тръби, но вносът на руски алуминиеви слитъци, плочи и заготовки, който представлява 85% от вноса на руски алуминий в ЕС, на този етап отсава изключен от санкциите. Припомняме, че САЩ и Великобритания вече забраниха вноса на руски алуминий.
European Aluminium лобира в ЕС за забрана на произведения в Русия алуминий заради нахлуването на Москва в Украйна, като същевременно подчертава, че санкциите трябва да избягват компанията "Русал", която има операции в Ирландия, Швеция и в други страни.
Вносът в ЕС на произведен в Русия първичен алуминий през 2023 г. е намалял с 45% до 1,25 милиарда евро, като на Русия се пада 8% от вноса на алуминиеви слитъци в съюза, посочват от индустриалната група.
projekt
на 23.05.2024 в 08:03:50 #4Опако ...... то точно това е проблема. Производството. А и точно там е лицемерието на "запада" запада не произвежда нищо замърсяващо, но "запада" няма нищо против да си купува от страни в които е замърсяването - дрехи от Индия, стоки от Китай, суровини от Русия.... А и в Европа никой вече не иска да работи такава тежка работа. А и такова производство не се прави от днес за утре. Мисля, не съм сигурен, че в Европа има само една фирма за обработка за алуминий, но не знам дали не я затвориха покрай ковид - а. А и нека си спомним как САЩ внася близо 45% от урана си от Русия и Казахстан. В САЩ няма свободни количества. Просто няма. Но изведнъж САЩ е стратегически партньор на България и една американска фирма доставя уран на България..... Как точно се случва... Или САЩ купува от Русия и преподава на България. В момента Европа спря да купува директно от Русия, но купува от хора, фирми, които преподават руски газ, нефт, дизел..... В момента по данни на европейската комисия, Русия е на второ място по доставки на втечнена газ. Индия е доставчик на дизел за Европа.... Явно ще стане така и с другите суровини. Вместо да купуваме по евтино директно от Русия, сега ще минава през прекупвачи. В сферата на услугите може да замениш една държава с друга. При реалните суровини..... Няма как. Производството на автомобили, производство на кутийки за безалкохолни.... Самолети.... Навсякъде има нужда от алуминий. Как ще се случи да замениш руския алуминий. Ябва някой друг да увеличи производството, а това е свързано с инвестиции които се "избиват" в годините. Ако се огледаме и се върнем назад в годините ще видим че войни винаги е имало, но после пак всичко е бизнес. Света и световната история не започват със санкциите на САЩ, с преврати те и цветните революции на САЩ...
насо
на 22.05.2024 в 09:46:50 #3Напълно нормално е да искат забрана на вноса - при забавяне на строежите, рецесия и свиване на потреблението, производителите искат да се застраховат срещу идваща дефлация и да поддържат цените високи. Ниски цени означава съкращения, закриване на недоходоносни бизнеси, по-ниски печалби. Скоро ще пожелаят и увеличение на митата при внос.
Опако
на 22.05.2024 в 09:21:50 #2А, ЕС и САЩ не произвеждат ли? Откъде Русия и гражданите ѝ си набавят западни стоки и не достигат ли там на завишени цени също?
projekt
на 21.05.2024 в 18:42:26 #1интересно е че Русия продължава да произвежда. въпроса е ....ако не купува Европа, то кой купува тогава. ако Европа не купува от Русия, откъде купува.... или както стана с газа. държавите официално не купуват от Русия, но няма проблем частни компании да купуват от Русия. или по документи Индия или Китай купува и препродава. или подобно на урана за АЕЦ Козлодуй. САЩ купува от Русия и продава на България. същия руски уран, ама на по висока цена...