Преди време писахме, че България е достигнала до исторически прелом в структурата на разходите на домакинствата. Публикуваните през февруари статистически данни отчетоха, че 2015 година е първата, през която разходите за нехранителни стоки надвишават тези за хранителни в бюджета на домакинствата.

Икономистите тогава бяха категорични:  качеството на живот на българите се е повишило, защото отделят по-малка част от дохода си за физическо оцеляване и остава повече за други стоки и услуги, което повишава стандарта на живот.

С конкретни цифри българинът харчи 33.6% от парите си за храна в сравнение с 34.1% за други продукти.

Не така обаче стоят нещата в Русия, където кризата взема все по-големи мащаби. Днес местният вестник „Комерсант”, цитиран от БГНЕС, публикува данни на Института за социални анализи и прогнозиране към руския президент.

Те показват, че за първи път от 8 години насам руснаците харчат за храна над 50% от доходите си. За последен път такова съотношение е имало при предишната криза в периода 2008-2009 г. Тогава делът на продуктите достигна 49,6% от стокооборота на дребно. За сравнение през 2015 г. хранителните продукти заеха 48,6% от стокооборота, а през 2014 г. - 47%.

“Сегашното увеличаване на дела на разходите на населението за хранителни продукти е съвсем логично отражение на факта на снижаване на реалните доходи и ... ръста на бедността – известно е, че колкото по-бедно е едно семейство, толкова по-голяма част от бюджета се харчи за хранителни продукти“, обясняват авторите на мониторинговия доклад.

Реалните доходи на руснаците през февруари 2016 г. са се понижили с 6,9% в сравнение със същия период миналата година, а реалната заплата е намаляла с 2,6%. Равнището на бедността се е увеличило с 2,2 процентни пункта в сравнение с миналата година и е достигнало 13,4%.

Отбелязва се понижение на жизненото равнище при 50% от населението, става ясно от доклада. В резултат на това явление в икономичен режим са влезли не само малоимотните, но и средните слоеве от населението.