Суша, наводнения, болести - климатичните промени вече заплашват източника на кофеин, който ни помага да се разсъним всяка сутрин. Кафето продължава да е най-предпочитаната напитка в света, като днес се наслаждаваме на 2 милиарда чаши на ден.

Фермерите в Мексико, които отглеждат кафените растения днес се сблъскват с бурни порои, които карат растенията да подгизнат. Затова днес растенията произвеждат по-малко, а листата и плодовете падат заради мокротата, пише BBC.

Освен това, температурите се люлеят от студ, който спира растежа, и горещина, която изсушава плодовете още преди да бъдат събрани. На всичкото отгоре нерядко се случват и урагани и срутвания на почвата.

Тези проблеми обаче не се ограничават до границите на Мексико. Фермерите в Южна Америка, Азия и Африка са свидетели на това как кафените растения намаляват все повече заради суши, порои и напаст от вредители - всичко това в резултат на глобалното затопляне.

Някои се опасяват, че борбата с тези предизвикателства ще породи единствено по-нататъшно разрушение на околната среда. Други смятат, че единственото решение е в промяната на вкуса на така обичаната от нас напитка.

Има два основни сорта кафе, което се предлага в света: по-ароматното кафе Арабика и по-горчивото - Робуста. Засега Арабика е по-предпочитаното от двете и възлиза на 70% от количеството кафе, което пием.

Качествата му обаче си имат цена - физическата издръжливост на растението. Сортът Арабика е много по-чувствителен, отколкото Робуста. Всъщност почти всички растения от сорт Арабика се раждат от много малък запас, взет от планините на Етиопия. Това прави растението изключително уязвимо към изменението на климата.

На база на последните данни за климатичните промени в световен мащаб, Кристиан Бън от Университета „Хумболт" в Берлин прогнозира, че земята, която е подходяща за отглеждане на сорт Арабика, може да намалее с 50% до 2050 г. Особено силно ще бъдат ударени традиционните региони за производство на кафе като Виетнам, Индия и почти цяла Централна Америка.

Последствията ще бъдат сериозни както за фермерите, така и за любителите на кафето. Дори можем да очакваме напитката да стане лукс, а цената й да скочи с около 25% до 2050 г.

Това обаче едва ли ще донесе голяма печалба на фермерите. След години притеснения много от тях може просто да решат да отглеждат по-устойчиви култури.

Според някои проучвания, в най-лошия случай ще се наложи да посегнем на 2,2 млн. хектара тропическа гора, за да бъдат засети повече кафени растения и да бъде задоволено очакваното търсене. Площта е огромна - около размера на Уелс, и това може да нанесе значителни щети върху биоразнообразието.

Може би по-доброто решение на проблема би било да преминем към сорт Робуста, тъй като е по-способен да устои на промените. Възможно е дори предпочитаното му местообитание да нарасне в резултат на покачващите се температури. Ако стане така, лека промяна във вкуса може да избегне загиването на кафето - стига да се научим да обичаме горчивината му.

Други се надяват, че по-добрите земеделски технологии могат да поддържат отглеждането на кафе. Има опция, например, кафени зърна от сорта Арабика да бъдат присадени към корените на растенията от Робуста. С това ще се създаде хибрид, който е по-издръжлив на суша, но същевременно запазва и по-приятния и ароматен вкус на Арабика.

Все още не се знае как ще успеем да опазим кафената култура, но едно е ясно - дотогава поминъкът на фермерите и другите участници в бизнеса с кафе, които според някои оценки са поне 25 милиона души, зависи от намирането на бързо решение.