Турция беше засегната от базово 10% мито в рамките на залпа, с който американският президент Доналд Тръмп обяви търговска война на целия свят през миналата седмица. Ставката е по-ниска от тази за много други държави и дава възможност 17-ата най-голяма икономика в света да извлече предимства от новия режим, пише АП в свой материал.
Министърът на финансите Мехмет Шимшек заяви в понеделник, че фокусът на страната върху вътрешното търсене, а не върху износа, също ще означава по-ограничено въздействие върху икономиката.
"Турция има споразумения за свободна търговия с общо 54 държави извън САЩ и ЕС," каза той, добавяйки че "68% от нашия износ отива към тези страни".
Южната ни съседка има митнически съюз с Европейския съюз, който премахва търговските ограничения.
В петък, ден след обявлението на Тръмп, Шимшек заяви, че "сравнително ниската тарифна ставка на Турция може да осигури сравнително предимство в някои сектори".
Джан Селчук, управляващ партньор в Istanbul Economics Research, отбеляза, че основният негативен ефект върху Турция вероятно ще бъде чрез междинните стоки, които доставя на страни или субекти, които изнасят готови продукти за САЩ и подлежат на по-високи ставки, като например ЕС, който е обект на 20% мито.
Турският износ за САЩ възлизаше на 16,7 милиарда долара (15,2 милиарда евро) през 2024 г., според Службата на търговския представител на САЩ. Страната внася подобно ниво стоки и услуги от Америка.
Това ниво е засенчено от износа за ЕС, който според президента Реджеп Тайип Ердоган е достигнал 108,7 милиарда долара (99,2 милиарда евро) миналата година.
Турция обаче би могла да използва новата глобална търговска среда в своя полза.
"Голяма част от производството ще трябва да бъде преместено и картината, която Тръмп рисува, кара всички да преосмислят веригите си за доставки. Турция, със своята силна производствена база и близост до ЕС, е в уникална позиция да се възползва от тази реорганизация " обяснява Селчук.
Шекиб Авдагич, президент на Истанбулската търговска камара, коментира, че компании, базирани в страни с по-високи мита като Китай, може да потърсят възможност за откриване на фабрики в Турция, за да изнасят за САЩ при по-ниска ставка.
Селва Бахар Базики, икономист в Bloomberg Economics в Анкара, отбеляза, че дори разглеждайки косвената търговия чрез трети страни, по-малко от 2% от БВП на Турция е изложен на американското търсене, като най-застрашените индустрии са тези, изнасящи метали и текстил.
Така най-мощната съседна на България държава поне привидно губи малко, а може да спечели много от търговската война - но всичко е в ръцете на Доналд Тръмп, който ясно показва, че политическите му решения зависят и от отношенията му с чуждестранните лидери. А в Анкара има друг политик с гигантска власт и не по-малко его - Реджеп Ердоган. Тепърва ще видим дали двамата ще стигнат до сблъсък.