Японският гигант Sony се готви да прекрати производството на записваеми Blu-ray дискове и да съкрати десетки ангажирани в него свои служители, съобщава специализираното японско издание AV Watch.
На първо време това ще засегне индивидуалните потребители, но на следващ етап няма да се приемат и бизнес поръчки.
Представител на компанията даде ясно да се разбере, че физическите носители на информация не са част от нейните планове за бъдещето.
Blu-ray носи това име заради синия лазер, използван за четене и запис на информацията. Внедрен масово в самия край на 90-те, той даде възможност за по-голяма гъстота на данните в сравнение с DVD - 25 GB срещу 4,7 GB при еднослоен диск и максимум 128 GB при 4-слоен. Това са часове видео с FullHD или 4K резолюция.
Sony показа първите прототипи през 2000 г., като през 2006 г. на пазара излязоха първите филми и Blu-ray плеъри. Голям фактор за победата на формата над конкурентния HD DVD беше фактът, че Sony го използваха за изключително успешните си конзоли от PlayStation 3 насам - по същия начин, по който PS2 преди това помогна за налагането на DVD.
Постепенното навлизане на стрийминга през последните 10 години ограничи пазара на филми на физически носител. В света на игрите също настъпиха доста промени - постоянната нужда от интернет връзка за обновления и съдържание и онлайн магазините на Sony, Microsoft, Valve и т.н. намалиха силно смисъла от дискове.
Така за Blu-ray остана една по-малка, но важна ниша - т.нар студено съхранение на данни. Дългосрочният бекъп е задача, с която флаш-базираните памети и твърдите дискове не могат да се справят - в професионална среда те имат "срок на годност" от около 5 години. В същото време, един Blu-ray диск може при добро съхранение да изкара поне два пъти повече.
В тази сфера Sony имат 40-годишен опит. Още през 1984 г. те предлагаха система за архивиране на данни, която записваше умопомрачителните за онова време 3,28 GB върху LaserDisc. Archival Disc форматът е на практика Blu-ray в специално защитено шаси, което позволява архивиране за 50 години напред - като по-бърз и удобен за работа аналог на лентовите системи.
Уви, и това не е достатъчно, за да спаси физическите носители на данни. "Растежът на пазара за студено съхранение на информация не достигна нашите очаквания и представянето на целия бизнес с физически носители продължава да е "на червено". Затова преценихме, че е необходимо да преразгледаме бизнес структурата, за да повишим печалбата", коментира пред японското издание говорителят на Sony.
Затова и се задават край на производството на оптични дискове и съкращения.