Потребителите ще извлекат най-голяма печалба от решението на Toshiba да спре разработката на собствената си HD DVD технология, коментира днес Ройтерс. Всеки, който желае по-добро качество на филмите вкъщи, както и по-ниска цена на техниката, вече няма да е принуден да избира между различни несъвместими формати.    

На пазара ще остане само един формат, който ще улесни по-бързото усвояване на печалбите оценявани на $24 млрд. годишно. Въпреки че потребителите ще получат по-добър звук и картина, както и доста по-евтина техника, те най-вероятно ще трябва да си закупят допълнително устройство, за да се възползват напълно от своите телевизионни приемници.

Технологията поддържана от японския производител Sony Blu-ray е на път да спечели войната за форматите около домашната DVD индустрия, след новината за отказа на Toshiba от налагането на HD DVD формата. Това е следствие от масовото пренасочване на големите холивудски студия към японската технология Blu-ray, както и отказът на Wal-Mart да продължи договора за продажби на HD DVD системи.

„Най-накрая ще приключи проточилата се прекалено дълго война на форматите, която коства огромни ресурси за реклама и тотално обърка потребителите", коментира пазарен анализатор. „Сега ще видим по-агресивно лансиране само на единия формат, като DVD-устройствата ще поевтинеят на половина до Нова Година", продължава той.

В момента в САЩ, най-евтиният Blu-ray плеър е конзолата на Sony PlayStation 3, която струва $400. „Цените на плеърите трябва да падне до поне $200, за да видим по-осезателен бум в продажбите", коментират търговци.

Компаниите, които до сега поддържаха и произвеждаха устройства с формат Blu-ray, са Sony, Apple, Dell, Philips и Matsushita. Според анализатори, те ще са и най-големите печеливши, тъй като имат летящ старт и ще завземат най-голям пазарен дял. Техните разходи за преструктуриране ще са най-малки, тъй като вече са направили сериозните инвестиции за производството на по-напредналата и скъпа технология Blu-ray.

Инвеститорите също са много доволни от приключването на корпоративната война, като акциите на Sony скочиха рязко в понеделник, а тези на тайванските производители на дискове спечелиха от очакванията за по-бързо развитие на пазара.

„Всички чакахме да видим кой ще победи в надпреварата, така че ако Toshiba наистина се откаже, Sony ще е най-големия печеливш", коментира пред Ройтерс азиатски анализатор. „Това е особено емблематична победа за Sony, които през 80-те години на миналия век изгубиха битката на форматите Betamax-VHS", продължава той.

Освен Toshiba, към HD DVD производителите се числят NEC и Sanyo, които ще трябва да загърбят досегашното си развитие и да започнат от нулата. Тъй като технологията Blu-ray е абсолютно различна от досегашното им производство, преминаването към нея може да доведе до по-негативни счетоводни отчети.

Южнокорейските производители Samsung и LG опитаха да надхитрят пазара, като комбинираха в едно устройство и двата формата. От тук нататък, това едва ли ще е печеливша стратегия, тъй като хората няма да искат да плащат по три пъти повече за ненужни екстри.

Китайските производители ще са най-слабо засегнати, тъй като още не са се преориентирали към нито един от стандартите.