Големи японски компании обавиха, че временно спират дейността на заводите и офисите си в Китай заради вълната от антияпонски предизвикани от териториални спорове между Токио и Пекин.

Panasonic обяви, че заради опасността от нови нападения на антияпонски демонстранти закрива един от заводите си в Китай и спира производството в още два. На работниците от заводите е препоръчано да си останат в къщи от съображения за сигурност, посочва ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.

През последните дни заводите на компанията бяха подложени на ожесточени нападения. Един от заводите й е напълно разрушен и частично изгорен. Спрените дейности ще бъдат възобновени, едва след като експерти оценят степента на нанесените вреди.

Японският производител на електроника Canon планира да спре дейността на три от четирите си завода в Китай днес и утре заради протестите, съобщи Ройтерс. Canon ще спре производството в завод за лазерни принтери и в завод за дигитални камери в провинция Гуандун и в завод за копирни машини в Цзянсу.

В Китай на нападения са подложени множество японски компании, ресторанти и супермаркети. Ръководството на много от атакуваните обекти реши да спре дейността им поне до сряда. В Китай са затворени дори японските училища, допълва ИТАР-ТАСС.

Протестната вълна започна, след като миналата седмица Токио изкупи от частни лица - японски граждани - островите, наричани Сенкаку в Япония и Дяоюйдао в Китай. Пекин счита островната група за изконна китайска територия, отнета незаконно през 80-те години на 19 век. Спорът за островите се изостри през 70-те години на 20 век, когато в района бяха открити залежи на природен газ и петрол.