Ще остана приятно изненадан, ако предлаганите от министър Василев мерки се окажат нещо повече от думи. По този начин служебното правителство би доказало, че не е резервен отбор на ГЕРБ. Повечето мерки, предлагани от министър Василев, са адекватни, макар и закъсняли. Друг е въпросът дали служебното правителство има воля, а и техническо време за осъществяването им.

На първо място е резонно производители, които девет месеца са били в неизпълнение на закона, да бъдат спрени временно, до изпълнение на законовите изисквания. Независимо дали са ВЕИ или конвенционални централи, разбира се. Ако е вярно твърдението, че проблемът е в липса на измервателни уреди на 40% от ВЕИ централите, трябва да се замислим защо се е стигнало да такава ситуация.

Доколкото разбирам, следващата важна идея касае „кафявата енергия", начина на изчисляване на цените й и субсидирането й. Преди време попаднах на изследване, според което ефективността на когенерационните мощности в България е средно около 64-65%. Това е крайно незадоволително. Трябва да се замислим дали е справедливо потребителите да субсидираме всички когенерации или само тези с ефективност над едно определено ниво, напр. 85%. Ясно е, че „кафявата енергия" от топлофикациите и заводските централи е сред най-скъпите в страната. Това се отразява сериозно в сметките за ток чрез едноименната надбавка.

Важна е и другата предлагана мярка, а именно Електроенергийният системен оператор (ЕСО) да редуцира количеството „студен резерв" от 1040 МВт на 840 МВт. Наистина системата ни няма нужда от поддържане на толкова голям студен резерв, за който плащаме всички ние като потребители. Парадоксът е, че 90% от разходите на ЕСО не са за развитие на мрежата високо напрежение, а за плащания на студен резерв, което е абсолютно погрешно. И то във време, когато имаме дефицит на мрежа и излишък на резерв, казано най-разбираемо.

Наред с това е правилна идеята за провеждане на тръжни процедури за закупуване на студен резерв, вместо цените да се определят по административен път от компрометираната ДКЕВР. Тази идея е важен етап във въвеждане на повече пазар в електроенергийната ни система, като същевременно се разбива командно-административното статукво в нея. Ценовият ефект за потребителите пък ще е повече от положителен, тъй като в един момент може да се окаже, че всички ние като потребители ще заплащаме десетки или дори стотици милиони лева по-малко за студен резерв всяка година. Истината е, че сегашната ситуация не отчита нито реалните нужди от студен резерв, нито твърде високите му цени.

Следващата група предлагани от министерството мерки е насочена към стимулиране на износа на електроенергия. Наистина сегашните такси от 17,5 евро на мегаватчас са едно чисто административно ограничение пред експорта. Още един пример за това как пазара се убива с командно-административни решения. Между другото, малко се осъзнава и фактът, че износа на електроенергия има и ефект по подтискане цената на тока за потребителите в България, тъй като с експорта на ток изнасяме частично и негативния ценови ефект от относително по-скъпата зелена и кафява енергия.

Нещо повече, своеобразната експортна такса (пренос) при тока беше увеличена на няколко пъти през последните години. По мои спомени през 2010 г. беше 9 евро, после беше увеличена на ок. 12, за да надхвърли 17 евро за мегаватчас. Това е огромен размер при цени от 40, 50 или 60 евро за мегаватчас на пазарите в региона.

Иначе лично аз бих препоръчал поне още три неща на министъра. На първо място - освобождаване на държавните енергийни компании от „калинките" на ГЕРБ. Само по този начин служебното правителство ще докаже, че е скъсало пъпната връв с партията на Бойко Борисов. Още повече, че проблемите в много дружества произтичат пряко от лошото им управление, включително през последните 3-4 години.

На следващо място призовавам новия министър да състави и оповести доклад за ефективността на електроцентралите в България. Нека веднъж завинаги обществото разбере кои са най-ефективните и съответно най-неефективните производители на електроенергия. Нека стане ясно колко плащаме за скъп ток от централи, които на всичкото отгоре не спазват екологични изисквания и са крайно неефективни. В момента в България функционират топлоцентрали с ефективност от едва 20% при проектна ефективност от 35% преди десетилетия.

Създаване на електроенергийна борса е третата ми препоръка към новото ръководство на министерството. Преди повече от две години при представяне на проекта за енергийна стратегия ни обещаха борса до средата на 2011г.! Този срок отдавна изтече.

И накрая ще препоръчам наистина скорошно излизане на свободния пазар на производителите, присъединени на средно напрежение. Смятам, че пазарът е по-добрият регулатор от ДКЕВР, а ние страшно закъсняваме с либерализацията на нашия. Малко хора съзнават, че трябва да сме приключили с този процес през следващите три години.