Покойният Джак Богъл - баща на първия индексен фонд - прочуто ненавиждаше тяхното борсово търгувано потомство, предупреждавайки, че то само стимулира спекулативната търговия. Бързо напред към 2024 г. и критиците предупреждават, че новото поколение ETF-и е проектирано да прави точно това - да изкривява иначе една първоначално добра идея.

Добре дошли във високооктанова арена на фондове с ливъридж с единични акции, които използват деривати, за да увеличат възвръщаемостта от изменението в цената на една единствена компания.

Скептиците твърдят, че фондовете насърчават дневната търговия с риск от ожесточено слабо представяне, ако се държат по-дълго от само няколко дни. Необходими са по-малко от три дни на $4,8 милиардния GraniteShares 2x Long NVDA Daily ETF (тикер NVDL) - най-големият фонд базиран върху изменението в цената на една акция - за да види всички свои акции да сменят собственика си, показват данни на Bloomberg Intelligence.

Защитниците на фонда казват, че тези ETF-и отговарят на търсенето в инвестиционния свят сред общност от силно ангажирани търговци на дребно. Листваните в САЩ фондове върху единични акции вече разполагат с около 13,4 милиарда долара след първото им представяне преди две години, според данни на Bloomberg Intelligence.

Това ли е най-волатилната акция в света?

Това ли е най-волатилната акция в света?

Дали компанията ще намери сили отново да се обърне

Дебатът подчертава културна промяна, която се разгръща в арената на ETF-ти в САЩ, индустрия с активи от близо 10 трилиона долара. Структурата на индексните фондове е родена през 1993 г. като пасивно средство за проследяване на индекси - репутация, която продължава да съществува и днес, въпреки че рекордни суми пари се насочват към активно управлявани ETF-и. И все пак реалността е, че индустрията все повече изпомпва продукти, насочени да задоволят най-спекулативните фантазии както на търговците на дребно, така и на институционалните търговци.

"За хората, останали през 1990-те и 2000-те години, когато ETF-те бяха изцяло за проследяване на индексен фонд, това нещо ги отблъсква, но това е еволюция на технологията", според Ерик Балчунас, старши анализатор за ETF-и на Bloomberg Intelligence и автор на книгата "Ефектът Богъл".

"Богъл не харесваше, че ETF те изкушават да търгуваш и не харесваше мутациите и маркетинга. ETF-те с ливъридж, с една акция, има и двете неща при това в максимални дози."

Фондовете предлагат повишена експозиция само към еднодневна възвръщаемост на акцията, като се има предвид, че ежедневното ребалансиране на книгата с опции намалява възвръщаемостта с течение на времето. Листнатият в Европа GraniteShares 3x Long MicroStrategy Daily ETP (LMI3) за $11 милиона е най-добрият пример за това.

Снимка 516214

Източник: EPA/БГНЕС

Докато акциите на самата MicroStrategy се търгуват по-високо с повече от 100% тази година, LMI3 е спаднал с почти 82% — въпреки че предлага дълга експозиция към акциите с ливъридж. Тази динамика се запазва и на базата на един, три и шест месеца.

Математиката на хартията предполага, че търговците следват инструкциите. Например фондът Direxion Daily TSLA Bull 2X Shares (TSLL) на стойност 1,5 милиарда долара има среден обем на търговия от близо 303 милиона долара. Разделяйки тази сума на средната пазарна капитализация на фонда от около 1,1 милиарда долара, се получава оборот от 28,2%, което означава, че отнема около 3,5 дни, за да сменят всички акции своя собственик. Това се сравнява с около 185 дни за Vanguard S&P 500 ETF (VOO) на стойност 503 милиарда долара, който е популярен сред инвеститорите следващи стратегията "купи и дръж".

Такива показатели могат да се разглеждат като много груб заместител на средния период на задържане на фонда, според Bloomberg Intelligence. Докато неистовият процент на текучество може да се разглежда като добра новина, защото това означава, че ETF-ът се използват по предназначение, вероятно има кохорта от по-малко сложни търговци, които "изгарят", според Бен Джонсън от Morningstar Inc.

"Неизбежно ще има нищо неподозиращи жертви на тези продукти по каквато и да е причина - няма адекватни предпазни огради, които да им попречат да ги използват без достатъчно познания как да го направят", каза Джонсън, ръководител на клиентските решения на фирмата.

Най-доходоносните ETF-и за последните 10 години

Най-доходоносните ETF-и за последните 10 години

Следва топ 10

"Най-лошият кошмар" на Богъл?

ETF-ите с една акция предизвикаха противоречия през юли 2022 г. Въпреки че промените в правилата на индустрията през 2019 г. и 2020 г. проправиха пътя за включването на такива продукти в списъка, регулаторите бързо промениха позициите си. Председателят на SEC Гари Генслър каза, че този род ETF-и "представляват особен риск" само дни преди първите подобни фондове да започнат да се търгуват. Комисар Каролайн Креншоу отиде крачка по-далеч, като предупреди инвестиционните съветници да не препоръчват тези продукти на инвеститорите на дребно.

Ужасът около ETF с една акция беше възобновен по-рано този месец с пускането на Defiance Daily Target 1.75X Long MSTR ETF (MSTX), който се стреми да осигури ежедневна възвръщаемост с ливъридж на MicroStrategy Inc. Като се има предвид, че самата акция вече може да се похвали с 90- дневна волатилност от около 97%, новото предлагане вероятно се нарежда като най-нестабилното листване на американския фондов пазар.

"MSTX вероятно е дори по-лош от най-лошия кошмар на Джак Богъл", каза Джонсън. "Богъл не би могъл да разбере това."

За главния изпълнителен директор на GraniteShares Уил Ринд, който стартира европейски ETF с една акция през 2019 г., преди да се впусне на щатските пазари, възходът на самонасочващия се търговец е "супермакро инвестиционна тенденция".

"Опитваме се да създадем продукти за тази общност и това е много различна общност от това, върху което се фокусира голяма част от традиционната индустрия за управление на активи", каза Ринд.

Въпреки че са по-евтини от други средства за достъп до подобни степени на ливъридж, ETF-те с една акция са значително по-скъпи от най-ниските такси, които поставиха индустрията за управление на активи в центъра на инвеститорското внимание.

Например NVDL таксува 1,15% годишно, в сравнение със средното съотношение на разходите от около 0,7% за регистрирани в САЩ, активно управлявани ETF фондове за акции. Тъй като тези ETF-и се държат от няколко часа до няколко дни, повечето инвеститори във фонда вероятно няма да платят цялата такса от 1,15%, според пазарни наблюдатели.

Въпреки че има опасения, че такива фондове тласкат хората към ежедневна търговия за сметка на инвестирането, оптимистичното мнение е, че те задоволяват определени спекулативни нужди в инвеститорите.

"Има аргумент да се твърди, че тези ETF с ливъридж от една акция са страничен продукт от това, че ядрото на портфолиото става малко скучно и хората търсят малко действие", каза Балчунас.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.