Най-вероятно сте чували за компанията Novavax. Причината - пандемията, която обхвана света преди няколко години. Компанията бе една от първите, които започнаха да разработват ваксини за новия вирус. За съжаление, тя закъсня с пускането на продукта си и бе последната, която получи одобрение от регулаторите, в момент, когато вирусът вече отшумяваше.

Това доведе до поевтиняване на акциите й до ниво от 7 долара към настоящия момент. А в най-ниската си точка, акциите на Novavax достигнаха нива от малко под 6 долара. Това, което може би не знаете е, че акциите на компанията, чиито пръв търговски продукт, в историята й, бе именно коронавирусната ваксина, са достигали нива от 300 долара! При това, не само в бума на пандемията, когато очакванията към нея бяха свръх-високи! И то не веднъж и два пъти...

Novavax на практика, може да се окаже една от най-волатилните акции на финансовите пазари (с най-големи изменения в нивата си и в двете посоки). Както може да се види от дългосрочната графика на компанията, посочено по-долу, цената на акциите й се лакатушат в изключително широк диапазон.

Те поскъпват от 20 долара, до над 300 долара за пръв път през 2001-ва година, когато се формира така наречения "дот ком" балон. Пукането на този балон, изпраща акциите на компанията до най-ниски стойности от 32 долара през 2002 година.

Следва нов мини-връх от над 172 долара през 2003-та година, само за да види още по-ниско дъно от предходното, при ниво от 14 долара две години по-късно.

Повишението на пазарите обаче, до 2007-ма година и преди голямата финансова криза, отново изстрелват акциите на компанията до близо 170 долара само за година и три месеца.

Разбира се, финансовата криза през 2008-ма година, не подминава и акциите на Novavax, които бележат ново още по-ниско дъно от 10 долара през март на 2009-та година.

Последвалото известно възстановяване на пазара през 2009-та година отново кара силно волатилните книжа на биотехнологичната компания да поскъпнат близо 15 пъти от дъното си до 155 долара за брой.

Следва нов епизод на загуби, който този път се проточва близо три години и отвежда акциите до нива от около 20 долара през 2012-та година, но само да се постави началото на ново силно и дълго поскъпване (което продължава 4 години) и отвежда акциите за втори път до нива от над 300 долара.

Липсата на новини покрай дългоочакваните първи продукти на компанията, във връзка с ваксина против маларията, правят така, че "горенето на кеш" за оперативна дейност да обезсърчи инвеститорите и акциите й да паднат този път до дъно от 3.5 долара за брой. Ироничното в случая е, че макар и реална - заплахата от фалит на компанията, последния спад в книжата й се случва точно през 2019-та година (през зимата), или точно преди началото на коронавирусната пандемия.

Надеждите, че компанията ще разработи ваксина за новия вирус, изстрелват акциите за трети път до нивото от над 300 долара за брой. И тя наистина успява да направи това, при това да създаде една от най-ефективните ваксини, базирани на старите традиционни технологии за ваксина. Проблемът е, че прави това твърде бавно и е изпреварена от конкурентите си Pfizer и Moderna, които обират почти целия пазарен дял. Следват разочароващи резултати и продажби, които доведоха и до последния епизод на спад в акциите на компанията, до текущите нива от 7 долара.

Снимка 629413

Източник: Графика: Yahoo! Finance

Графика: Yahoo! Finance

Последните резултати на компанията носят известни надежди за инвеститорите. Novavax (NVAX) надмина очакванията за продажби през второто тримесечие и неочаквано отчете печалба, но акциите на NVAX останаха под натиск, след като компанията намали перспективите си за 2023 г.

За годината Novavax сега очаква 1,3 до 1,5 милиарда долара продажби, намаление със 100 милиона долара спрямо прогнозите на компанията от преди три месеца. Това идва, когато Novavax се подготвя да пусне актуализираната си бустерна инжекция срещу Covid до септември.

Новата ваксина има за цел да блокира подварианта XBB.1.5 на омикрон. Но нов щам, наречен EG.5, вече набира популярност в САЩ. От 23 юли до 5 август той представлява 17,3% от секвенираните случаи, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията.

Представители на Novavax, Pfizer (PFE) и Moderna (MRNA) - трите компании, избрани да направят актуализирани Covid бустери - казаха, че техните нови ваксини могат да блокират подвариантите XBB.2.3 и XBB.1.16. Но оттогава по-новият щам EG.5 пое водещата роля.

Остава несигурност относно бъдещето на Novavax. Компанията произвежда само един продукт, своята ваксина срещу Covid, въпреки че работи и върху ваксини за блокиране на грипа и маларията. Компанията се надява да намали разходите си с 20% до 25% тази година спрямо 2022 г. и с 40% до 50% през следващата година.

През второто тримесечие Novavax неочаквано спечели 72 цента на акция, минус някои артикули, при 424 милиона долара продажби. Това надмина очакванията за загуба на акция от $1,37 и $264,2 милиона от продажби, според FactSet.Продажбите скочиха със 128% и печалбите се обърнаха от загубата от по-рано година от $6,43 на акция.

Но само продажбите са в съответствие с разумните инвестиционни съвети, което предполага, че инвеститорите търсят акции с поне 20% до 25% скорошен ръст на продажбите и печалбите. Акции с рекорди като тези на Novavax се считат за спекулативни.

През третото тримесечие анализаторите прогнозират нова загуба. В четвъртото очакват печалба. Загубите са обичайни за биотехнологичните компании на ранен етап, тъй като инвестират в научноизследователска и развойна дейност, но не са желани от техническа гледна точка.

През текущото тримесечие анализаторите прогнозират Novavax да загуби $1,58 на акция при $204 милиона продажби. Загубите ще намалят от загуба от $2,15 на акция през предходния период, а продажбите ще паднат със 72%.Миналата година компанията имаше загуба на акция от $8,42, продължавайки дългогодишната тенденция.

Продажбите скочиха със 73% до 1,98 милиарда долара. Очаква се загубите да се свият тази година до $1 на акция. Но също така се очаква продажбите да се свият до 1,37 милиарда долара.

Novavax току-що намали перспективата си за годината със 100 милиона долара. Тя очаква 960 милиона до 1,14 милиарда долара продажби на ваксината си срещу Covid. Компанията запази насоките си за 340 до 360 милиона долара приходи от безвъзмездни средства тази година.Covid ваксината на Novavax

Важно е да се отбележи, че Novavax използва различна технология, базирана на протеин, за да направи своята инжекция срещу Covid. Конкурентите Pfizer и Moderna използват по-нови платформи за информационна РНК. И така, Novavax предлага алтернатива за хора, които се притесняват от mRNA технологията.

Nuvaxovid сега е разрешен в редица страни и има списък за спешна употреба от Световната здравна организация. В САЩ е разрешена при хора на възраст 12 и повече години като основна серия. Американските служители също го разрешават като бустер ваксина за възрастни, които се колебаят да получат иРНК ваксина.

Подобно на Pfizer и Moderna, Novavax носи предупреждение срещу риска от миокардит и перикардит - форми на подуване в и около сърцето.

Тези инциденти на сърдечно възпаление са настъпили предимно при момчета и млади мъже. В проучването на Novavax са възникнали шест случая при реципиенти на ваксина и един в групата на плацебо. От тези шест, пет са били при мъже. Четири са били при хора на възраст под 30 години.Като цяло ваксината се оказа около 90% ефективна за предотвратяване на леки, умерени или тежки случаи на Covid. При хора на възраст 65 и повече години защитата е почти 79%. Чести нежелани реакции са болка или чувствителност на мястото на инжектиране, умора, мускулни болки, главоболие, болки в ставите, гадене/повръщане и треска.Взаимните фондове държат голяма част от Novavax. Към юни 267 фонда притежаваха 45% от акциите на Novavax. Институционалната подкрепа е добър знак. Но този брой намалява всяко тримесечие от септември 2021 г.

Дали компанията ще намери сили отново да се обърне, с очакваното одобрение на комбо-ваксината си (ваксина за коронавирус и грип в едно), което е възможно да се случи по-късно през тази година и новия си изпълнителен директор и ще направи ли нов щурм на върховете си (затвърждавайки силната си историческа волатилност), предстои да видим. При всички положения обаче, залозите за нейното съществувани са значителни, в момента и ако не промени посоката на своя бизнес, може да е кораб, който потъва неспасяемо. Определено книжата на компанията не са за хора със слаби нерви!

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на Novavax