Български организации и фирми могат да кандидатстват в Шестия конкурс по тема „Информационни и комуникационни технологии" на Седма рамкова програма с бюджетът 286.4 млн. евро, съобщиха от Министерството на транспорта, информационните те Предложения се приемат от 24 ноември до 13 април 2010 г.. Отделно по темите „Наука и общество" и „Социално-икономически и хуманитарни науки" на Седма рамкова програма са заделени повече от 120 милиона евро. Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, съвместно с Координационният център за информационни, комуникационни и управленски технологии и БАН представи в рамките на Национален информационен ден възможностите за участие в конкурсните сесии.

С 80 милиона евро ще бъдат финансирани нови разработки и приложения на роботи в индустрията и бита, каза по време на форума експерт от МТИТС. До 2008 г. в света са инсталирани над 63,000 обслужващи робота за професионални и 4.4 млн. броя за домашни цели. До края на 2009 г.. умните машини в сектора на забавленията и почивките ще бъдат 2.8 млн броя. В периода 2009 - 2012 г. още 49,000 обслужващи робота ще бъдат използвани в индустрията и 11.6 млн. броя в домакинствата. Препоръката на МТИТС към бъдещите създатели на роботи е да се насочат към системи, които се самообучават, предвиждат и планират действия в реална среда.

Бюджетът на темата „Цифрови библиотеки и съдържание" е около 69 милиона евро. Като координатор на темата ИКТ в Седма рамкова програма, МТИТС отбелязва най-голяма активност на българските научни организации точно в тази област при предишни конкурси. В тази сесия се очакват проекти, които да осигурят надеждно съхраняване и управление на дигитално съдържание.

15 млн. евро е бюджетът на темата за фундаментални научни изследвания „Бъдещи и нововъзникващи технологии". По нея се финансират проекти, които трябва да доведат до създаване на ИКТ системи на молекулярно ниво и системи, чието действие е вдъхновено от принципа на работа на човешкия мозък.