„Безусловен доход? Я колко яко", пише в. “Капитал Daily”
През уикенда швейцарците решиха да отхвърлят с голямо мнозинство от 78% идеята за въвеждане на безусловен минимален доход. Алпийската страна е първата, която обсъжда идеята на национално ниво, като в Европа засега единствено в Холандия (в няколко общини) и Финландия (за 10 хил. души) се подготвя провеждането на ограничени експерименти от 2017 г.

Концепцията за безусловния минимален доход има много модификации, като при най-крайната с предоставянето му отпадат всички други социални плащания като помощи за безработица, за отглеждане на деца или пенсии. Сега обсъжданата във Финландия схема, например, е малко по-различна. При нея участващите в експеримента финландци ще получат по 550 евро месечно, но тези, които имат по-висок доход, ще върнат голяма част от сумата през подоходния си данък. В скандинавската страна има стръмно пропорционално облагане - 31.75% е най-високата ставка, т.е. богатите ще получат по-малък бонус. Нивото на безусловния доход, което е прието във Финландия, се равнява на минималните помощи за безработни. Идеята е да се осигури такъв доход, при който хора без работа да нямат мотив да отказват заетост, за да получават помощи, които биха могли да бъдат по-високи от предлаганата им заплата.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Нашествие от змии, хапят по трима на ден” четем във в. “Монитор”
Нашествие от змии се наблюдава през последните два месеца, когато времето вече започна да се затопля. Влечугите изпълзяват дори в централните градски части и всеки ден хапят по трима души. Само от началото на годината на тел. 112 са постъпили близо 100 сигнала за пострадали в цялата страна. Най-много е имало през последните дни, когато температурите достигнаха летни стойности.

„Когато получим сигнал, го препращаме към пожарната или към общината. В повечето случаи обаче те си прехвърлят топката, която отива към РИОСВ“, обясниха от спешния телефон пред „Монитор“. В регионалната инспекция по околна среда в София обаче няма нито един сигнал за змии тази година, показа проверка на „Монитор“. Районните здравни инспекции не следят за влечуги, ангажимент за това имат общините, казаха от РЗИ - София. „През миналата година сме получили два сигнала от град Банкя, а другия - от кв. Симеоново, обясниха от РИОСВ.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Георги Дичев: Родители превръщат децата си в движими вещи" четем на първа страница на в. “Труд”
Често се случва днес някой да е длъжник, а утре - кредитор, казва председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители

- Г-н Дичев, от годишния ви отчет става ясно, че работата на частните съдебни изпълнители (ЧСИ) намалява. Дали българинът е забогатял и не задлъжнява, или пък се е научил да си плаща като знае, че ще му почукате на вратата?

- Факт е, че има спад на изпълнителните дела. Техният брой във всяка държава зависи от нейното икономическо състояние, от гражданския оборот. В по-развити икономически държави тези дела са повече, в Холандия например са милиони. У нас през 2012 г. бяха най-много (220 000 новообразувани- б.а.), защото тогава беше пикът в последиците от кризата. За миналата година са 171 000. Най-силно са намалели производствата в полза на банките – от 39 000 на 26 000 за 2 години. Това означава от една страна, че банките вече нямат толкова много проблеми, а от друга – че няма толкова значителен ръст на кредитирането. Сега нещата са в другата крайност, може би. Но от наша гледна точка се вижда стабилизиране на икономическите процеси в нивата отпреди кризата.

Прочети още от в. “Труд”

“36 общини са пред фалит”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
36 общини в страната имат финансови затруднения и кметовете им трябва да стартират процедура за финансово оздравяване. Като най-големи финансови проблеми има в Перник, Баните, Неделино, Минерални Бани, Стамболово, Видин, Сапарева баня, Рудозем и Смолян, сочат данните на Министерството на финансите. Вчера в "Държавен вестник" бяха обнародвани промените в Закона за публичните финанси, с които се въвежда ред за откриване на процедура по финансово оздравяване на закъсалите общини. В резултат общинските съвети на тези 36 общини трябва да възложат на кмета да изготви план за оздравяване и да проведе публично обсъждане на плана с местната общност. В плана може да има както мерки за повишаване на приходите, така и за свиване на разходите. В рамките на плана общинският съвет може да възложи на кмета да поиска от министъра на финансите Владислав Горанов временен безлихвен заем. А министърът ще трябва да прецени дали планът е достатъчно обоснован за да отпусне заема.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Dundee започва 300 млн. лв. инвестиция в златото край Крумовград", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Почти 20 години след началото на проучванията за злато край Крумовград първият проект за изцяло нова мина в посткомунистическата история на България започва да се случва след три месеца. Канадската Dundee Precious Metals (DPM), която държи концесията през българско дружество, обяви новата си оценка на проекта и подробен график на предстоящите стъпки. От документа става ясно, че общата инвестиция в миннообогатителния комплекс ще бъде 178 млн. долара, или 300 млн. лв. Строителните работи ще започнат до края на септември, а първите количества златно-сребърен концентрат, какъвто ще е крайният продукт, ще излязат от обогатителната фабрика през втората половина на 2018 г.

Според предишната прогноза на компанията инвестицията трябваше да бъде около 164 млн. долара.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Първите истински дуални ученици започват от 2017 г.", четем на първа страница на в. „24 часа"
Професионалните гимназии да се съобразяват с това какъв бизнес има в общината

Учениците, които ще започнат осми клас в професионалните гимназии през учебната 2017/2018 г., ще са първите истински дуални ученици в България. Те ще учат теорията на професиите в класните стаи и ще практикуват срещу заплата в предприятия.

Новината обяви вицепремиерът Меглена Кунева, която представи промените в Закона за професионалното образование на втората национална дискусия “Учи, за да работиш”. Тя бе организирана в “София Тех Парк” от в. “24 часа” и “Аурубис България” с партньорството на образователното министерство, Българската банка за развитие и компанията “Арексим Инжинеринг”.

Прочети още от в. „24 часа"

"Зрелостниците стигнаха ново дъно на матурата по български” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
С рекордно количество двойки по български език и литература ще се запомнят тазгодишните държавни зрелостни изпити. Дванадесетокласниците са показали най-ниските си резултати по този предмет, откакто изобщо се провеждат матури. Шоково се увеличават слабите оценки по география и философия, а по останалите предмети средното постижение се подобрява незначително спрямо миналата година. Само Варна успява да подобри представянето си от 2015 г., всички останали области у нас продължават по спиралата надолу. Това показват резултатите от държавните зрелостни изпити, представени от МОН.

Тази година на задължителната матура по български език са се явили 47 991 зрелостници, с близо 5 хиляди по-малко от миналата година. Средният успех по този предмет е 51.65 точки (от 100 възможни), което, както и през 2015 г., е равнозначно на "добър 4". През миналата година обаче средният брой точки на зрелостниците бе 53.3, а през 2014 г. - 54.9 т.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Демокрацията пада жертва на социалните помощи", пише в. “Сега”
Пристрастяването на бедните към различни безплатни програми помага за фалшифицирането на изборите толкова успешно, колкото и раздаването на чекове за 100 долара в тъмните избирателни стаички.

В Ирак и Афганистан американските офицери раздавали редовно пари на местните, за да си купуват влияние и да подкопават съпротивата срещу американската окупация. Плащанията се отразявали добре, особено след като американските военни по невнимание убивали овце или невинни местни граждани. Милиарди долари са раздадени при минимален или никакъв контрол като част от програмата на Пентагона "Система - пари като оръжие".
Прочети още от в. “Сега”

“Путин: Москва не се е отказвала окончателно нито от „Южен поток“, нито от „Турски поток“” пише в. „Труд"
„Но ние окончателно не сме се отказвали от нито един от проектите – нито от „Южен поток“, нито от „Турски поток“, заяви руският президент Владимир Путин „Ние се нуждаем само от ясната позиция на ЕК“, добави той, цитиран от ТАСС.

„Що се отнася до експортните маршрути /за доставката на газ/ по дъното на Черно море има известни трудности от политически характер с Турция“, напомни още Путин след разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху.

Прочети още от в. „Труд"

“Оставаме без квалифицирани работници“, четем във в. “Монитор”
Дефицитът на квалифицирани кадри в строителството продължава да се изостря, алармират от Камата на строителите в България (КСБ).

„Има недостиг не само на шофьори за камиони. Липсват и работници по различните специалности и технически персонал, и оператори на строителни машини”, каза за „Монитор”, председателят на организацията Светослав Глосов. По думите му квалифицираните хора отиват на работа в чужбина и спасението е да им се предложат същите условия. Според него обаче това трудно може да стане, защото в проектите се залага ниска цена на труда. Тоя смята, че никой няма да наеме строителна фирма начисляваща в цената 8 евро ставка на час. Нито по обществена поръчка, нито за частен проект.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„България в топ 6 в ЕС по ръст на икономиката", пише в. „24 часа"
България е на 6-о място в ЕС по ръст на икономиката през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година. Увеличението на БВП у нас е с 2,9% на годишна база, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. (Виж граф. - бел. ред.) Спрямо края на 2015 г. пък нарастването на икономиката ни е с 0,7 на сто, колкото и на Германия. За периода януари - март БВП е 18,514 млрд. лв., което прави по 2589 лв. на глава от населението.

Националният статистически институт потвърди приноса на потреблението за ръста през първото тримесечие, въпреки че данните от т.нар. експресни оценки са ревизирани леко надолу. По последни данни крайното потребление се повишава с 0,4% на тримесечна и с 2,1 на сто на годишна база. Основна роля за нарастването има индивидуалното потребление, което е по-високо с 3,7% спрямо първото тримесечие на 2015 г.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”БГ прислужницата се прочу като полския водопроводчик", пише в. “Стандарт”

Работната сила на България застарява. Емиграцията допринася за трайното намаляване на населението и изтощава трудовите ресурси на страната. Още отсега трябва да се предприемат незабавни действия за компенсация. Ще имаме недостиг на трудова сила в размер между 250 000 - 400 000 души в годините напред. В същото време близо половин милион млади хора нито учат, нито работят. Тези изводи произтичат от годишния доклад по темата на Института за икономически изследвания при БАН. Очертават се предимно негативни въздействия от емиграцията от България върху работната сила и баланса между търсене и предлагане на труд у нас. А ролята на паричните трансфери в страната се оценява като важен ресурс за подкрепата на домакинските бюджети на българите. Дисбалансът на пазара на труда ще става все по-голям, както в количествено, така и в качествено отношение. И в бъдеще икономиката ще се захранва с парични трансфери от българите в чужбина. Средствата, които мигрантите изпращат от чужбина на близките си в България, доказват устойчиво увеличение. От 300 млн. лв. през 2000 г., през 600 млн. лв. през 2007 г., до 1,3 млрд. лв. през 2015 г. Напусналите страната в последните 20 години не са повече от 1 млн. души, а не около 2 млн., както се говори.

Прочети още от в. “Стандарт”