"Държавата оскъпява търговията с горива", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Държавата ще изисква от търговците на горива обезпечения, ако направените от тях продажби надхвърлят 25 хил. лв. за месец. Те могат да са под формата на банкова гаранция, пари по сметка или държавни ценни книжа и ще са в размер на 20% от сделките, но не по-малко от 50 хил. лв.
Това предвиждат промените в Закона за ДДС, които Министерството на финансите публикува в сряда на сайта си. Целта им е да увеличат постъпленията от ДДС в бюджета. Но освен това ще пренаредят дистрибуцията на горива и най-вероятно от пазара ще отпаднат малките играчи. Търговци не изключват новото изискване да се отрази и на крайната цена предвид немалкото пари, които държавата ще блокира.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
"Еврокомисията не видя напредък в реформите у нас” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Европейската комисия не вижда напредък в реформите на ключови сектори у нас през изминалата година. Вчера ЕК излезе със специфични препоръки към държавите членки на базата на изготвените от тях национални програми за реформи, като препоръките към България повтарят тези от миналата година. Единственият сектор, който отпада от списъка с критики, е образованието, но пък Брюксел е размахал червен флаг за структурните проблеми на пазара на труда. Това не попречи на финансовото министерство да обобщи, че ЕК оценява положително усилията, които България е положила.
И тази година, както и миналата, Европейската комисия счита, че зад ангажимента за намаляване на бюджетния дефицит в следващите три години не стоят достатъчно ясно посочени мерки. На този фон има риск посочените нива да не бъдат достигнати, изтъква комисията. Така подобряването на събираемостта на данъците и свиването на сивата икономика и недекларирания труд остават като препоръка за поредна година.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Президент и парламент на нож заради Изборния кодекс" четем на първа страница на в. “Труд”
Напрежението между мнозинството в Народното събрание и президента ескалира. Повод даде отхвърленото със 135 гласа вето на президента. То бе наложено върху текстове от Изборния кодекс, които засягат гласуването в чужбина. След тричасови дебати депутатите от ГЕРБ, от Патриотичния фронт, от БДЦ, от „Атака“ и реформаторите (без ДСБ ) се противопоставиха на позицията на Росен Плевнелиев.
„Мъдростта победи и водени от обществения интерес, стигнахме до този консенсус“, обяви лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов на брифинг след гласуването. Той се похвали, че в парламента има стабилно мнозинство. Даде пример с двете последни гласувания - на новия социален министър и на ветото, които минаха със 135 гласа.
„18 незадължителни книги, които трябва да прочете всеки 18-годишен", четем на първа страница на в. „24 часа"
Защо абитуриентите трябва да бъдат насърчени да четат извън задължителната програма
Вчера мина задължителната матура по български език. Абитуриентите писаха за “Гераците” от Елин Пелин. Писаха за трипера, който хваща снахата на стария Герак от мъжа си, като символ на разрушената селска хармония. Това безспорно е много важна книга, която всеки, който се нарича българин, трябва да е прочел. Защото, ако не уважаваш семейството, не уважаваш рода и племето.
Съответно не си плащаш данъците на тая държава и си търсиш офшорното щастие. Обучението по българска литература е важно и задължително, защото то служи за патриотично възпитатие. Ако не обичаш родината, не искаш да ѝ служиш, да я браниш, и тя не може да съществува. Разбира се, че българската литература е остаряла, глупава, посредствена, безинтересна и неграмотна. Но тя не може да бъде заменена, защото да си българин, означава да знаеш драмата на Гераците.
“Бум на спрените детски заради отказ от ваксина” четем на първа страница във в. “Монитор”
5000 хлапета без помощи, защото отсъстват от час
Бум на семействата, останали без детски надбавки, защото не са ваксинирали детето си със задължителните ваксини. Средно по 760 хлапета са останали без помощта в периода януари – март 2016 г. „За сравнение през същия период на миналата година са били 78 деца средномесечно”, обясниха пред „Монитор” от Агенцията за социално подпомагане (АСП). Според личните лекари това са основно деца от малцинствените групи, а и от семейства, които са против задължителните ваксини. „Основно това са родители, които четат в интернет истории за това как ваксините отключвали аутизъм.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Интересът към кредити от небанкови дружества расте с рекорден темп", пише в. “Капитал Daily”
Обемът им е нараснал с 14% до 2.27 млрд. лв. през първото тримесечие
Бизнесът с небанкови кредити се развива по-добре от всякога въпреки плавно понижаващите се лихви по банковите кредити. Това поне показват актуалните данни на Българската народна банка. Сумата на всички кредити, които дружествата са отпуснали, вече наброява 2.27 млрд. лв. към края на първото тримесечие на 2016 г. Това представлява ръст от 14% на годишна база спрямо същия период на миналата година. Увеличението е с рекорден ръст, откакто БНБ води такава статистика.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Борисов пак вдигна много шум за нищо - проверките на соларите и перките излязоха ялови", пише в. “Сега”
Токът може да поскъпне от 1 юли, но може и да не поскъпне. Вярно, че цената на природния газ драстично намаля, но има и други фактори, като например заема на Българския енергиен холдинг (БЕХ), които могат да наклонят везните към повишение. Така определи наскоро ситуацията в енергетиката шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Пълната мъгла около това какво ще се случва с цените на тока и кой ще го отнесе с плащане на по-високи сметки продължава да тормози и бизнеса, и обикновените граждани. А от КЕВР така и не са разсеяли напълно мъглата около причините, които доведоха до гигантските задължения на подчинената на БЕХ Национална електрическа компания (НЕК).
“Проф. Огнян Герджиков: На референдум народът невинаги е прав” пише в. „Труд"
Видях Македония и станах горд, че съм българин
- Проф. Герджиков, задава се вот три в едно - два референдума и избори за президент. Няма ли да се обърка българинът сред толкова много въпроси?
- Ще започна по-отдалеч. През 2003 г. посрещнах председателя на Федералното събрание на Швейцария, техния парламент. Изразих пред него възхищението си как Швейцария използва толкова широкомащабно пряката демокрация с референдуми. Той обаче ми каза: „Не смятайте, че това е много добре.“
“160 лв. за „отговорите“ на двете матури на промоция“, четем във в. “Монитор”
Срещу 160 лв. се предлагали отговори за двете матури. Това разказа зрелостничка на излизане от изпита по български език и литература, който се проведе в цялата страна. Дванадесетокласничката Мила, която учи в частно училище, разказа пред „Монитор“ как от няколко места се опитвали да й предложат готови отговори за зрелостните изпити. За едната матура ключът се търгувал за 100 лв., а за двете задължителни – срещу 160 лв. Не може да се твърди обаче, че това са били действителните отговори за зрелостния изпит. Търговците дори офертирали бащата на момичето във фитнеса, който той посещава. Дни преди матурата МОН предупреди, че се готвят измами, свързани свързани с отговорите за зрелостните изпити.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Къде са новите 49 000 работни места", пише в. „24 часа"
Наетите се увеличават бързо, но неравномерно
Според последните данни на националната статистика броят на наетите (на трудов договор и служебно правоотношение) е достигнал близо 2,28 милиона души през март – увеличение с цели 49 хиляди за последната година.
Нещо повече, всичките новооткрити работни места са създадени от частния сектор, близо 50 хиляди, докато държавният сектор е загубил малко под хиляда работни места. Тенденциите в заетостта се потвърждават и в увеличението на броя на осигурените и приходите от осигурителни вноски, както и от покачването на коефициента на заетост.