САЩ и ЕС постигнаха търговско споразумение, предвиждащо 15% мита върху европейския износ за САЩ. Това обяви президентът Доналд Тръмп след срещата в Шотландия с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предадоха ДПА и Франс прес.

По думите на американския президент, ЕС е поел ангажимент за закупуване на енергоносители на стойност 750 млрд. долара и за допълнителни инвестиции в САЩ в размер на 600 млрд. долара.

Митата от 15% върху по-голямата част от вноса ще се отнасят и за автомобилната индустрия, подчерта Тръмп. Той определи енергийното споразумение за "важен компонент" от сделката.

Митата върху вноса в САЩ на стомана и алуминий обаче ще останат 50%.

На финалната права: Търговските искания на ЕС и САЩ относно нивата на митата

На финалната права: Търговските искания на ЕС и САЩ относно нивата на митата

Официално: Президентът Тръмп обяви 50% мито върху вноса на медта от 1 август

Фон дер Лайен от своя страна приветства "доброто споразумение, което ще донесе стабилност и предвидимост" от двете страни на Атлантическия океан:

"Днешното споразумение създава сигурност в несигурни времена. То носи стабилност и предсказуемост за гражданите и бизнеса от двете страни на Атлантика. Това е споразумение между двете най-големи икономики в света. Ние търгуваме на стойност 1.7 трилиона долара годишно. Заедно сме пазар от 800 милиона души и съставляваме почти 44% от световния БВП. Само няколко седмици след срещата на върха на НАТО, това е вторият стожер, който потвърждава трансатлантическото партньорство.

Позволете ми да се спра на някои детайли. Съгласихме се стабилно на единна ставка от 15% мита за по-голямата част от износа на ЕС. Тази ставка се прилага в повечето сектори, включително автомобили, полупроводници и фармацевтични продукти. Това 15% е ясен таван. Няма натрупване. Всичко е включено. Така се осигурява така необходимата яснота за нашите граждани и бизнеси. Това е от решаващо значение.

Днес също се договорихме за нулеви мита върху редица стратегически продукти. Това включва всички летателни апарати и компоненти, определени химически вещества, генерични лекарства, оборудване за полупроводници, определени селскостопански продукти, природни ресурси и критични суровини. Ще продължим да работим, за да добавим повече продукти към този списък.

По отношение на стоманата и алуминия, ЕС и САЩ се изправят пред общото външно предизвикателство на глобалното свръхпредлагане на пазара. Ще работим заедно, за да осигурим справедлива глобална конкуренция. За да намалим бариерите между нас, митата ще бъдат намалени и ще бъде въведена квотна система.

Също така ще увеличим енергийното си сътрудничество. Закупуването на енергийни ресурси от САЩ ще разнообразят източниците ни на доставки и ще допринесат за енергийната сигурност на Европа. Ще заменим руския газ и нефт със значителни покупки на американски втечнен природен газ, нефт и ядрени горива.

Американските чипове за изкуствен интелект ще помогнат да задвижат нашите гигафабрики за изкуствен интелект и ще помогнат на САЩ да запазят технологичното си предимство. С днешното споразумение създаваме повече предсказуемост за нашите бизнеси. В тези бурни времена това е необходимо, за да могат нашите компании да планират и инвестират. Осигуряваме незабавно облекчение на митата. Това ще има видим ефект върху финансовите резултати на нашите компании.

И с това споразумение им осигуряваме достъп до най-големия експортен пазар за нас. В същото време ще дадем по-добър достъп на американски продукти на европейския пазар. Това ще бъде от полза за европейските потребители и ще направи нашите бизнеси по-конкурентоспособни. Това споразумение предоставя рамка, от която ще продължим да намаляваме митата за повече продукти, да адресираме нетарифните бариери и да си сътрудничим по икономическа сигурност. Защото когато ЕС и САЩ работят заедно като партньори, ползите са осезаеми и за двете страни."

Много европейски столици, включително Берлин, настояваха за компромис с Вашингтон, за да се избегне ескалация на спора и да се избегнат още по-високи мита. Повишаването на митата засегна големите автомобилни сектори и стоманодобивната и алуминиевата промишленост на Германия.

Въпреки стремежа за намиране на решение чрез преговори, ЕС беше готов да наложи ответни мита върху стоки с общ обем на търговията от 93 млрд. евро (109 млрд. долара), ако преговорите със САЩ се провалят. Въпросните продукти включваха промишлени и селскостопански стоки като мотоциклети, говеждо месо, уиски и цитрусови плодове. Освен това се обмисляше въвеждането на ограничения върху износа на ЕС на определени продукти на стойност 4,4 млрд. евро.

Заради митата: Над половината от търговските партньори на САЩ съкратиха износа си през април

Заради митата: Над половината от търговските партньори на САЩ съкратиха износа си през април

Някои държави обаче се възползваха от ситуацията

Коментари относно сделката за митата

Германският канцлер Фридрих Мерц приветства сделката, заявявайки, че е избегнат търговски конфликт, който би засегнал тежко експортно ориентираната икономика на Германия и големия ѝ автомобилен сектор.

Но Бернд Ланге, германският социалдемократ, който председателства търговската комисия на Европейския парламент, заяви, че е "доста критичен", защото метата са небалансирани и обещаните 600 милиарда долара инвестиции вероятно ще дойдат за сметка на индустрията на ЕС.

Майкъл Браун, старши стратег по изследвания, Лондон

ЕС ще бъде ударен с 15% мито, което е доста сериозно, но е половината от 30%, с които бяха заплашени, и е доста под 50% - които Тръмп обявяваше в началото на месеца, така че това е добра новина.

Това е по-скоро въпрос на риск от оставане без търговска сделка, а не дали е 15%-20%.

Двете очевидни реакции, които бихте очаквали, са възходяща тенденция при еврото и възходяща тенденция във фючърсите на акциите. Не мисля, че акциите в частност се нуждаеха от голямо извинение, за да се повишат, а сега имат такова."

Ерик Уиноград, Главен икономист, "Алианс Бернщайн", Ню Йорк

Това споразумение е много подобно на сделката, която постигнахме с Япония. Ще трябва да видим колко дълго страните ще се придържат към сделката. От пазарна гледна точка, това е успокояващо в смисъл, че е по-добре да имаш сделка, отколкото да нямаш.

Япония си отдъхна: Какво се разбра със САЩ за митата

Япония си отдъхна: Какво се разбра със САЩ за митата

Nikkei скочи до най-високото си ниво от година насам