"Здравната каса се инати, че близо 1.4 млн. българи са неосигурени" е заглавиe от в. "Сега"

Процентът неосигурени през 2017 г. остава абсолютно същият като през 2016 г. Това излиза от отчета за изпълнението на бюджета на здравната каса за миналата година. В края на декември м.г. хората без вноски са 18.8% спрямо тези, които се водят задължително осигурени. Като абсолютна стойност неосигурените са 1 382 000 души. Това е с 10 000 по-малко в сравнение с края на 2016 г. Като процент обаче хората без вноски и тогава са били 18.8%.

Така се връща тенденцията броят на хората, които не плащат вноски за здраве, да намалява. Единствено през 2016 г. от касата отчетоха, че неосигурените са станали повече - с цели близо 74 000 души. Тогава от НАП обясниха ръста с предприети мерки за увеличаване на събираемостта - например, че вноски трябва да плащат и хора на граждански договори под минималния осигурителен доход. В края на 2015 г. обаче неосигурените са били 17.7%, което значи, че набелязаните от приходната агенцията некоректни платци са си останали такива, вместо да започнат да внасят осигуровки.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"КЗК разреши рекордната за офис пазара сделка за"Мегапарк"", четем в "Капитал"

Новият собственик на бизнес центъра до мола на "Цариградско" е българско-южноафриканския фонд Lion's Head. Оценката на имота е близо 100 млн. евро

Инвестиционният фонд Lion's Head, който е с основен акционер фондът от ЮАР Old Mutual, получи разрешение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за придобиването на бизнес сградата "Мегапарк" на "Цариградско шосе", съобщиха от регулатора. С оценката си от почти 100 млн. евро сделката е най-голямата в офис сегмента след кризата и беше договорена в началото на май тази година. В края на същия месец купувачът Lion's Head поиска разрешение от КЗК за придобиването. А преди това купи от партньора си - българската група AG Capital, и офис сградата "Полиграфия".

Прочети още от " Капитал"

"Румен Драганов: Летният сезон ще е рекорден, но градският туризъм настига морския" е заглавиe от в. "24 часа"

Има институционална корупция, която не взема подкупи, а търси политически дивиденти с контролирани акции срещу "лошите" хотелиери, казва директорът на Института за анализи и оценки в туризма

Г-н Драганов, какъв летен сезон да очакваме?

- Очакваме силен летен сезон. Около 4,9 млн. ще бъдат посещенията от чужбина, което е ръст от 7,5% в сравнение със същия период на миналата година. Броят на търсещите културен туризъм в градска историческа среда се изравнява с този на търсещите морска ваканция. При първата категория престоят е по-кратък и с по-висока доходност. Това създава впечатление за бедни туристи по морето и богати в градовете. Но с навлизане на нискотарифните компании в морските дестинации ще се засили и обемът на по-платежоспособни туристи.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Водата по-евтина за бедните" извежда на първа страница в. "Монитор"

Част от цената ще се трупа и за инвестиции

едните ще получават определени количества вода на по-ниска цена. Това предвижда обсъжданият в момента нов специализиран закон за ВиК сектора, в който ще бъдат разписани и правилата за осигуряване на услугата за социално слабите потребители, научи "Монитор".

Според председателя на Българската асоциация по водите (БАВ) Иван Иванов, отдавна се говори за необходимостта от този нормативен документ. "В него трябва да се заложат всички идеи, целящи да бъдат защитени всички хора, които не могат да плащат по-високата цена. Различни са механизмите за да се направи това. Единият е да се задържат цените на нивото на социалната поносимост, но в такъв случай няма да могат да се събират достатъчно средства за инвестиции. Другият е да се осигуряват социални помощи.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Топката за еврото вече е в нашия двор", четем във в. "Стандарт"

Не е пресилено да се каже, че след заседанието на Еврогрупата на 12 юли, България премина в нов етап на своята интеграция в ЕС, сравним с решението за започване на преговори за присъединяване към съюза през 1999 г. След заседанието стана известно, че България започва процес на присъединяване към банковия съюз (т.нар. "тясно сътрудничество с ЕЦБ"), което официално трябва да се случи със заявление от българска страна до ЕЦБ, изпратено на първия работен ден след положителния знак от Еврогрупата - т.е. вероятно още на 13 юли. Очакването е този процес да отнеме около година и в края му страната едновременно да се присъедини и към банковия съюз, и към чакалнята за еврозоната, ERM II.

Преговорите до това положително решение не бяха никак леки, поне доколкото можеше да се съди от подхвърлените фрази и недомлъвки от премиера Борисов, министъра на финансите Горанов и председателя на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ЕС: Правете реформи, докато икономиката расте", пише "Капитал"

Препоръките за България са за финансовия сектор, управлението на държавните дружества и събираемостта на данъците

Стабилността на финансовия сектор, управлението на държавните дружества, по-голям контрол при събираемостта на данъчните приходи - това е основният фокус на препоръките, отправени към България от Съвета на ЕС. Те идват с приключването на цикъла на европейския семестър за тази година. Докладът отбелязва, че сега е моментът за реформи, тъй като икономическата перспектива е положителна.

Прочети още от " Капитал"

"Кой е лошият - пенсионните фондове или политиците", пише в. "Сега"

Каскада от управленски грешки и нерешителност застрашава спестяванията на българите за старини

Много е писано за неволите с пенсионната ни система и различни решения са предлагани, но българите продължават да получават ниски пенсии, а налаганите мерки по-скоро водят до задълбочаване на проблемите вместо до тяхното решаване. Защо е толкова трудно да се подобри положението на българските пенсионери?

Причините са много.

Реформата от 2000 г. бе започната заради недостатъците на разходно-покривната система, на която се гради първият стълб на пенсиите - държавното обществено осигуряване (ДОО). Тази система беше оценена като неефективна и неподходяща за променящата се демографска картина в страната и трябваше да бъде допълнена и после заменена от система за капиталово спестяване. За целта бяха създадени частните пенсионни фондове - универсални (УПФ) и професионални (ППФ), в които бяха пренасочени част от пенсионните вноски на българите, родени след 31 декември 1959 г.

Прочети още от в. "Сега"

"НАП с калкулатор колко се губи от заплата в плик" четем в. "24 часа"

Смята пропуснатите суми за срок от 30 г.

С калкулатор всеки може да изчисли колко би загубил в следващите 30 години, ако се осигурява на по-нисък от реалния си доход. Софтуерът е достъпен на интернет страницата www.zaplatavplik.bg. След попълване на данни за действителния и декларирания доход всеки може да разбере колко средства няма да получи в бъдеще под формата на неизплатени средства от болнични, майчинство, обезщетения за безработица, както и пенсии.

Най-голям интерес софтуерът предизвиква сред потребители на възраст между 18 и 34 години. 61% от посетителите на сайта попадат в този диапазон, а 54% от тях са мъже.

Прочети още от в. "24 часа"

"39 дни отдих за учениците" пише в. "Монитор "

39 почивни дни ще имат учениците за следващата учебна 2018-2019 година. Към тях спадат 28 ваканционни дни (есенна, коледна, междусрочна и пролетна ваканция), 8 дни за официални празници (Денят на независимостта, Ден на народните будители, Освобождението на България, Великден, Ден на труда и Денят на храбростта, 2 неучебни дни за държавни зрелостни изпити, както и за Денят на славянската писменост и култура). Това предвижда новият график за учебното време, представен от МОН.

Още преди да са започнали, на учениците им предстои почивка, тъй като 15 септември е събота и учебната година ще стартира на 17-и. Следващият почивен ден е 24 септември (понеделник), който е почивен заради 22 септември (събота), и така се получават последователи неучебни дни. Октомври ще мине само в учене, но след това ноември започва с 6 дни почивка.В нея влизат Денят на народните будители, който е официално неучебен, а след него е и първата ваканция - есенната, която е от 2 до 6 ноември включително.

Прочети още от в. "Монитор"

"3 часа решават съдбата на света", пише в. "Стандарт"

Най-дългоочакваната среща на година - между президентите на Америка и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин, започва днес в 13 ч. в президентския дворец в Хелзинки. Следващите три часа ще дадат отговор на въпроса дали деградацията в двустранните отношения ще продължи, дори с по-голяма сила от последните месеци или светът ще бъде свидетел на нов световен ред, начертан и приет от двамата държавни мъже с най-голяма власт на планетата.

Готови сме да гледаме буквално всички теми от двустранната и международната програма. С приоритет ще са състоянието и перспективата на двустранните отношения, заяви президентският съветник на Путин Юрий Ушаков. Така той максимално разтвори ветрилото от теми, които ще са на масата на преговорите.

Прочети още от в. "Стандарт"