Роботите отдавна са неизменна част от индустрията и вече промишления сектор едва ли може да съществува без помощта на машините. На път са обаче и хуманоидните роботи, които все още за мнозина изглеждат като научна фантастика.

Изкуственият интелект, подобен на ChatGPT, вече ускорява научните изследвания и приближава хуманоидните роботи до реалността в Китай, където се намират много от световните фабрики, съобщава CNBC.

AI съществува от десетилетия. Това, което се промени с появата на OpenAI, е способността на изкуствения интелект да разбира по-добре и да генерира съдържание по начин, подобен на човешкия. Въпреки че базираната в САЩ технология не е официално достъпна в Китай, местни компании като Baidu са пуснали подобни чатботове и модели.

"В областта на роботиката разработването на генеративен AI може да помогне на машините да разбират и възприемат заобикалящата ги среда", коментира Ли Джан, който е главен оперативен директор на базираната в Шънджън LimX Dynamics.

Tesla може да започне да продава своя хуманоиден робот Optimus през 2025 година

Tesla може да започне да продава своя хуманоиден робот Optimus през 2025 година

Optimus трябва да може да изпълнява задачи, поставени от хора

Колко време ще отнеме на LimX да произведе хуманоиден робот?

Хуманоиден робот, способен не само да работи във фабрика, но и да помага в домакинството? Това ще е факт до пет или нй-много до седем години, очаква Ли.

Впрочем, компаниите вече буквално са запленени от идеята за хуманоидни роботи. Самата OpenAI подкрепя стартъпи за хуманоидни роботи, а Tesla на Илон Мъск разработва свой собствен, наречен Optimus.

Остава да видим до какво ще доведе всичко това.

$20 000 за хуманоиден робот: Илон Мъск представи новото чудо на Tesla

$20 000 за хуманоиден робот: Илон Мъск представи новото чудо на Tesla

Роботът се казва Optimus и ще "атакува" масовия пазар след 3 до 5 години