Лидерът на партия АБВ Румен Петков настоя за незабавен мораториум върху сделката за F-16 и за преустановяване на "безумната политика спрямо българската авиация". Това заяви той по повод преговорите за покупка на многоцеливите изстребители F-16.
Това, което било обявено в публичното пространство и потвърдено от Министерството на отбраната, е поредното доказателство, според него, че на нас се гледа като на портмоне от страна на партньорите ни от САЩ.
"Те са преценили, че могат да бръкнат в портмонето и да си вземат близо 3 млрд. лв. за 8 изключително скъпи "прахосмукачки", както специалистите наричат самолетите F-16", подчерта Петков.
Той поясни, че първоначалната финансова рамка е била 1,5 млрд. лв. След това, за да угодим сме се противопоставили на бюджета си, на интересите на националната ни сигурност и на България, а Народното събрание е увеличил бюджетът до 2,1 млрд. лв.
С вчерашно обявените 1,6 млрд. долара ние отиваме на 2,7 млрд. лв. Това е безумна цена, която българският данъкоплатец ще трябва да плати, смята Петков. В тази връзка той запита кой ще поеме отговорността за сделката и за бюджета, при който ще трябва ние да плащаме за резервните части, и кой ще поеме отговорността за боеспособността на прахосмукачките, които ще си купим. На този въпрос продължава да няма отговор", изтъкна лидерът на партията.
Той припомни, че е настоявал многократно да се изиска информация колко самолета F-16 има Румъния и колко от тях летят.
Брифингът в централата на АБВ не бе посветен на равносметка за изминалите европейски избори и от партията на Георги Първанов не представиха такава.
Заместник-председателят на партията Любомира Ганчева разкритикува промените в Закона за публичните предприятия, които щели да доведат до втора вълна на приватизацията. По думите ѝ промените са скандални и ще доведат до унищожаване на държавните предприятия.
Утре от партията ще внесат в Министерство на икономиката и в Министерски съвет позициите си защо са против този закон. Основно АБВ са против премахването на забранителния списък за приватизация, освен това се дава възможност на МС да гласува приватизация на обособени части на държавно предприятие.
Припомняме, че по-рано днес военния министър Красимир Каракачанов заяви, че разумната цена за изстребителите е около 2 млрд. лв.
Преди това стана ясно, че американският конгрес е одобрил финансовата рамка за осем F-16 за България.
След това от Локхийд Мартин обясниха в съобщение до медиите, че гласуваното от Конгреса на САЩ не е финална цена.
През януари депутатите дадоха мандат за правителството да започне преговори със САЩ за закупуване на самолетите, като за решението гласуваха 130 народни представители, а 84 бяха против.
Somebodyelse
на 04.06.2019 в 22:07:46 #1За какво $300 000 бе краварче ? Знака $ се поставя пред цифрата а не след нея. Това модерните комунисти сте големи неграмотници