Общо над 234,3 млн. лева без ДДС дава Министерството на отбраната по 4 договора, свързани с различни аспекти от реконструкцията на Авиобаза "Граф Игнатиево", която трябва да приюти новите изтребители F-16. Това става ясно от писмен отговор на военния министър Атанас Запрянов на въпрос, зададен от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.

Питането идва след медийни публикации, според които обществени поръчки във връзка с летището за половин милиард лева са минали без конкурс. Сега става ясно колко пари струват някои от дейностите, като най-скъпи са бетонните укрития за изтребителите - на обща цена от повече от 108 милиона лева.

От днес: България притежава F-16 (ВИДЕО)

От днес: България притежава F-16 (ВИДЕО)

Първата произведена машина ще бъде предадена на министъра на отбраната Атанас Запрянов

В отговора си Запрянов подчертава, че при придобиването на F-16 изграждането на нужната за експлоатацията на самолетите и съхранението на класифицирано оборудване инфраструктура е отговорност на нашата страна - и проблеми с нея могат да спънат издаването на разрешение за експорт от страна на САЩ.

В същото време, "поради различни обективни фактори" подготовката на летището в Граф Игнатиево е била с "известно закъснение", заради което са били нужни "спешни мерки" от страна на МО "за успешното и срочно финализиране на реконструкцията на определената инфраструктура".

Заради важността на проекта за безопасността на страната четири обекта са били обявени за критична летищна инфраструктура, като последователно работна група в министерството и правителството със свое решение от 24 октомври 2024 г. е определило наличието на основен интерес, свързан с националната сигурност.

Така е следван текстът на чл. 149 ал. 1 т.2 от Закона за обществените поръчки, според който той не се прилага за поръчки в областите "Отбрана и сигурност", ако възлагането е "свързано с предоставяне на информация, чието разкриване противоречи на основните интереси на сигурността на страната".

Заводът "Авионамс" ще поддържа изтребителите F-16 блок 70

Eдин от най-големите заводи за ремонт на летателна техника в Европа ще поддържа българските F-16

Предстои споразумение с Lockheed Martin Global

ДАНС са предоставили списък от 8 потенциални изпълнители, които отговарят на критериите за подбор, "които са аналогични и завишени с тези, предвидени за процедурите по общия ред на ЗОП". Част от тях са проявили интерес, предоставили са оферти и с тях са водени преговори.

Така след оценка на предложенията с определящ критерий "икономически най-изгодна оферта" са подписани следните договори:

  • за обект,,1550/Район за оперативна подготовка на самолети F-16 с шестнадесет броя укрития с площадки за маневриране, пътеки за рулиране и обслужващи пътища във военно формирование 28000 - Граф Игнатиево" е сключен договор с "ГБС-Инфраструктурно строителство" АД на обща стойност с включени 10% непредвидени разходи в размер на 108 432 463,87 лв. без ДДС и със срок за изпълнение 328 дни;
  • за обект, 1550/Хангар за обслужване и ремонт на самолет F-16 във войскови район 1550- Граф Игнатиево" е е сключен договор с ДЗЗД "Хангар Ф-16 (обединение между "ГБС- Инфраструктурно строителство" АД и "Главболгарстрой" АД) на обща стойност с включени 10% непредвидени разходи в размер на 64 680 000,00 лв. без ДДС и със срок на изпълнение 368 дни;
  • за обект, 1550/Район за обслужване на въоръжение и боеприпаси във войскови район 1550 - Граф Игнатиево" е сключен договор с "ГБС-Инфраструктурно строителство" АД на обща стойност с включени 10% непредвидени разходи в размер на 38 834 477,63 лв. без ДДС и със срок на изпълнение 368 дни;
  • за обект, 1550/Хангар за обслужване и ремонт на горивната система на самолет F-16 във войскови район 1550 - Граф Игнатиево" е сключен договор с "Джи Пи Груп" АД на обща стойност с включени 3% непредвидени разходи в размер на 22 368 926,94 лв. без ДДС и със срок на изпълнение 330 дни.

Както отбелязват "Медиапул" и националното радио, първоначално реконструкцията се очакваше да струва около 300 млн. лева, но след фалити на изпълнители при 100% дадени авансово суми, лошо планиране, липса на административен капацитет и размита отговорност, сумата е на път да скочи двойно.

Иначе, първите два български F-16 трябва да кацнат у нас след около месец.