Ограничаването на цените на наемите за апартаменти, с което в Германия експериментират от 2015 година, се оказа напълно неефективно. Недостигът на жилища е толкова голям, че собствениците на апартаменти могат да правят каквото си поискат, а наемателите плащат потресаващи цени за квадратен метър, пише Tagesschau.
Апартамент от 80 квадратни метра в Дюселдорф, едва повърхностно боядисан и далеч не напълно ремонтиран, се предлага на потенциални наематели за 1500 евро на месец, без режийни разходи.
Според ограниченията, цената на наема на апартамента не трябва да надвишава десет процента от средните наеми в околността. За този апартамент се изискват дори 400 евро повече от средното, но агентът, който го предлага няма никакви притеснения от това, че се нарушават разпоредите на градските власти.
Мартин Петерс от портала Mietenmonitor във Фрайбург следи обявите с помощта на специален софтуер и използва множество фактори, за да изчисли дали поисканата наемна цена е допустима. Това, което вижда всекидневно, го шокира, защото почти никой не обръща внимание на ограничението. "Няма власти, които да го проверяват", казва Петерс пред изданието.
Един от проблемите е, че много наематели дори не изискват от хазяите да се придържат към ограничените цени. Фелицитас Зомер от Техническия университет в Мюнхен е интервюирала 10 000 души, от които само 2,4 процента са се осмелили да поискат спазване на ценовото ограничение.
Държавата по този въпрос не предприема нищо. Федералната министърка на строителството Клара Гейвиц казва, че може да се отиде на съд, ако законите се нарушават. Разбира се, малко наематели ще се осмелят да заведат дело за нарушение на ценовото ограничение, което така или иначе никой не спазва.
Малко са и градовете, които сами предприемат мерки. Например Франкфурт: ако гражданите съобщят за прекалено високи наеми, градските власти ще съдят хазяите - но там горната граница на наема не е 10%, а 20% над средното.
И Фрайбург автоматично предприема мерки в защита на наемателите, но стигнал до съд случай беше отхвърлен от магистратите с мотива, че не може да се докаже, че хазяинът е злоупотребил с положението си.
Така се появява логичният въпрос дали този таван не трябва да се реформира с реални механизми за контрол... или пък е по-добре да се премахне напълно, защото така или иначе не върши никаква работа.