От години Хонконг е известен с доста високите цени на недвижимите имоти. През 2020 г. той беше обявен и за най-скъпия пазар на жилища в света за 10-та поредна година, пише Business Insider. Но 2021-a може да бъде година на голяма промяна за пазара на недвижими имоти в специалния административен регион на Китай.

Много от жителите на Хонконг се местят в Обединеното кралство, откакто Китай прие спорен нов закон за националната сигурност в средата на 2020-а. През януари нова визова схема на Великобритания улесни още повече желаещите да се преместят там. Британското правителство дори обяви, че очаква над 300 000 жители от региона да се преместят във Великобритания през следващите пет години.

На този фон неимоверно високите наеми в Хонконг могат да паднат с 10%, а нивата на свободните работни места могат да достигнат 18-годишен връх, което ще доведе до сериозно разклащане на пазара на недвижими имоти в Хонконг, пише South China Morning Post, който цитира доклад от Bloomberg Intelligence.

Един от най-скъпите градове в света

Контрастите в Хонконг са много големи. Високите разходи за живот и неравенството са добре познати. Докато богаташите строят имения за стотици милиони, много жители могат да си позволят да живеят само в малки жилища с недобри условия за живот.

Дори пандемията от COVID-19 и месеците на социална изолация не оказаха голямо въздействие върху цените на имотите в Хонконг през 2020 г. Наемите останаха високи миналата година и цените на жилищата паднаха само с 4% между май 2019 и октомври 2020 година.

2021 година обаче изправи Хонконг пред нови предизвикателства заради миграцията на много жители към Великобритания. Британското правителство обяви, че е издало около 200 000 паспорта по новата схема за жители на Хонконг само през първите 10 месеца на 2020 година.

През 2020 г. в Лондон са продадени жилища за общо14 милиона долара, а купувачите са главно от Хонконг и Китай, съобщават от агенция за луксозни недвижими имоти Beauchamp Estates в доклад от януари.

Междувременно Хонконг може да остане с 66 683 празни жилища през 2021 г., в сравнение с 52 370 през миналата година, според доклада на Bloomberg.

"Това е най-големият миграционен бум в историята на Хонконг. Хора от различни възрасти и слоеве на обществото от 18 до 80 години, говорят за миграция", коментират експерти.