Иран се съгласи с възможността за възобновяване на санкциите на ООН в 65-дневен срок при неизпълнение на всеобхватно споразумение с "шесторката", съобщи Ройтерс, позовавайки се на дипломатически източници във Виена.

Според агенцията, страните са се договорили, че ембаргото на ООН върху доставките на оръжие за Иран ще остане в сила за срок от пет години, а забраната за доставка на ракети и технологии остава в сила в продължение на осем години.

Иран се е съгласил да не обогатява уран повече от 3,67% в продължение на 15 години.

Споразумение Иран и "шесторката" ще влезе в сила 90 дни след приемането на резолюцията в Съвета за сигурност на ООН.

По-рано днес европейски представители обявиха, че е постигнато споразумение по всички въпроси. По думите им "работата в нощта срещу понеделник позволи да бъдат отстранени разногласията, макар това да стана и под големия натиск на (поставения) срок (за постигането на споразумение)".

Той добави, че официално сделката ще бъде подписана във Виена по обед от външните министри. Тогава се очаква финално пленарно заседание на първите дипломати на Шесторката и Иран, след което ще има пресконференция.

Проблемът с иранската ядрена програма стоеше на дневен ред повече от десетилетие. Предприети бяха различни дипломатически усилия, за да не се допусне създаването на ядрено оръжие от страна на Иран, който иначе развива мирна ядрената енергетика.

Партньорът на Техеран в преговорите бе Шесторката. Първоначално тя бе Петорка - петте водещи ядрени сили, които са и постоянните страни членки на Съвета за сигурност на ООН - САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция. Последните години към тях се включи и Германия заради ролята в иранската ядрена програма, така Петорката стана Шесторка.