Вчера руската държавна компания „Газпром" заплаши Украйна със спиране на доставките на синьо гориво, ако Киев не плати задълженията си от 1.89 млрд. долара. Москва твърди, че не желае нова Студена война заради събитията в Крим, но предупреди, че се задава повторение на газовата криза от 2009 година.

Тогава руската страна прекъсна доставките на газ за 20 дни, което засегна цяла Европа, след като Украйна поиска ново договаряне на цените. Ръководителят на компанията-монополист Алексей Милер изтъкна, че растящите дългове на Украйна „създават предпоставки" за ново прекъсване на доставките за Европа, тъй като „Газпром" не може да прави това безплатно.

Новата власт в Киев твърди, че страната е близо до банкрут след управлението на Виктор Янукович - и че се нуждае спешно от 35 милиарда долара през тази и следващата година.

Дългът от $1.89 милиона е изчислен след договореното между Путин и Янукович намаление на цената на синьото гориво. През ноември миналата година сваленият от власт президент на Украйна замрази преговорите с ЕС, а през декември подписа споразумение с Кремъл.

Тогава руснаците се съгласиха да продават синьото гориво на Украйна за $268.5 долара за 1000 куб. м, вместо по досегашните над $400. Преди седмица обаче руският президент Владимир Путин обяви, че от 1 април т.г. отстъпката отпада и Киев ще плаща по старите цени.

Газ през Океана

Същевременно в необичайно решителна стъпка четири държави от Централна Европа призоваха американския Конгрес да им помогне да получават природен газ, добит в САЩ, за да намалят зависимостта си от доставките на "Газпром", съобщи "Файненшъл таймс", цитиран от Дневник.

Посланиците във Вашингтон на Полша, Чехия, Словакия и Унгария са изпратили съвместно писмо до най-влиятелните членове на Сената и Камарата на представителите. В него те призовават да бъдат премахнати ограниченията за износ на американски газ и да се помогне на страните им с увеличаване доставките на втечнено синьо гориво.

В текста те отбелязват, че кризата в Украйна е възродила опасенията, че Русия използва природните си ресурси като геополитическо оръжие, особено в страни като техните, където 70-100% от природния газ идва от "Газпром".

Ето защо в САЩ Комисията по енергетика и търговия в САЩ започна да разглежда законопроект, разрешаващ износа на втечнен природен газ в страните от Източна Европа, включително Украйна, за да се намали зависимостта на региона от доставките от Русия.

"Събитията в Украйна подчертаха предизвикателствата към износа на природен газ. С одобрението на този закон ние изпращаме ясно послание, че САЩ възнамеряват да се възползват изцяло от енергийните си ресурси не само за своите собствени нужди, но и за гарантиране на доставките на газ за нашите съюзници. Така ще намалим влиянието на Русия", заяви председателят на Комисията Фред Ъптън.

Решението засяга и България, за която доставките на природен газ от САЩ могат да се превърнат начин да се диверсифицира почти пълната зависимост от руските енергийни суровини.