В БНБ валутният резерв възлиза на 12,7 млрд. евро или 24,8 млрд. лв, а парите в страната са към 14 млрд. лв., от които 8 млрд. са банкнотите и монетите в обращение, а 5,87 млрд. лева са на търговските банки по сметки в БНБ. Сборът им дава представа за средствата, с които българската икономика оперира. Като се разделят левовете на резервите в евро се получава реалното съотношение за момента.
Костов коментира, че според Закона за валутния борд, емитираните левове не трябва да са повече, отколкото чуждата валута, златото и първокласните ценни книги в резерва. По този начин се стопира безразборното печатане на пари, което може да доведе до сериозна инфлация.
Причината за разликата в официалния и реалния курс на еврото, е огромният фискален резерв, който в края на март е над 8 млрд. лв. Този резерв се е формирал от бюджетния излишък и приватизацията от последните години. Целта на формирания фискален резерв е стопиране на инфлацията в условията на валутен борд.
Бордът ще остане в страната, докато не приемем еврото, а след това, според Костов, еврото няма да струва 1.10 лв., т.е. няма да забогатеем от промяната, напротив. В началото тези, които имат спестявания в левове или кредити в евро, ще спечелят, но всичко ще бъде краткотрайно, тъй като „печалбата ще бъде изядена според железните принципи в икономиката".
Ако се отвърже левът, цената му ще се вдигне и практически вносните токи ще станат по-достъпни, но от друга страна стоките на българските износители ще станат по-скъпи. За чуждите инвеститори в страната условията също ще се променят, защото цената на труда няма да струва вече по 500 евро, а само заради промяна на курса работникът ще струва по 1000 евро на месец.
Като могат да си купят вносни коли или телевизор, българите ще започнат да харчат парите си, например, за български дрехи и по този начин ще се вдигне цената на българските стоки. Това пък от своя страна ще доведе до шоково вдигане на цените на българските стоки, което ще забави износа и притока на чужди инвестиции, както и разширяване на дупката във външната търговия и в резултат ще се понижи курсът на лева.
Според премиера, „засега няма обезпокояващи тенденции в България предвид световната финансова криза, но ние сме една открита икономика. Затова трябва през 2009 г. бюджетът да отрази тези рискове, за да не засегнат те българските граждани, заяви още Станишев", цитиран от „Стандарт".
Александър Божков коментира пред медията, че след като левът е функция на еврото, той не може да „живее" самостоятелно. „Левът е създаден изкуствено, привързан е към еврото и няма как да бъде отвързан, защото ще умре. Наистина останалите членки на ЕС, които приеха еврото като разплащателна единица, коригираха по един или друг начин курса си", смята Божков.
Допълнителен резултат от тези икономически върхове и спадове е това, че много от малките фирми в несигурната икономическа обстановка ще фалират.
ОЧЗ
на 12.05.2008 в 22:32:54 #12Е как !?! Естествено, че е подценен по изчисления на най-мощния компютър в света 1лв=195,583 Евро. Не случайно вързаха еврото към лева и не ни дават да го отвържем, нали ще се срине евросъюза ако оставим еврото плаващо.

Panther
на 12.05.2008 в 17:32:21 #11Еврото - левче и десет. Долара - седемдесе стинки. Яко
BatVlad
на 12.05.2008 в 17:31:25 #10Неделчо е прав, другите просто да спрат да пишат глупости. Реалната стоийност на една валута има много общо с развитието на икономиката като цяло. За последните 10 години се наблюдава ревалуация на реалния валутен курс не само в БГ. Икономиката расте, продуктивността също, което показва , че освен ако не са били пророци в 1997 година и са заложили номинално фиксиране на лева спрямо равновесното положение на реалния курс, който е актуален в момента, то номиналния курс на лева в момента просто не е реален. Тенденцията в цяла Източна Европа е на реална ревалуация. Проблемът на БГ е , че при фиксиран номинален курс е невъзможно релните промени да бъдат отразени от него. В следствие на това цените трябва да поемат гореописаните ефекти. Една от причините страните с твърди пегове да не могат да се преборят с инфлационния критерий. И въпреки това , едно отвързване на лева няма да е добре за икономическата действителност. С борда просто са свързани прекалено много очаквания.
boris
на 12.05.2008 в 17:17:33 #9Подценен ли е левът? ----------------------------- Премахним борду,паживьом, павидим..............
Неделчо Съботинов
на 12.05.2008 в 16:04:50 #8Знам кой е Димитър Костов, но по Ройтерс малко по-късно излезе, че БНБ не се разграничава от изказванията му, така че явно подкрепят позицията му.
Bender
на 12.05.2008 в 15:53:28 #7Неделчо Най-накрая някой да излезе и да каже каква е истината. Подкрепям експертите от БНБ и смятам, че левът наистина е подценен. ------------------------------------------------------------------------------------ Този експерт е бил министър на финансите в правителството на Жан Виденов. Виден експерт ще да е.
Всъщност тъжно е. Ревизирам си прогнозата от 4:1 на 6:1 в полза на еврото.
Добри Божилов
на 12.05.2008 в 14:58:59 #6Левът е надценен, а не подценен. Ако беше подценен, щяхме да имаме положително външнотърговско сало - точно както има Китай, където валутата е умишлено подценена. При нас е обратното - огромно негативно салдо, дължащо се и на надценена валута.
Неделчо Съботинов
на 12.05.2008 в 13:51:09 #5Колега, а ти правиш ли разлика между валутен резерв на БНБ и фискален резер на правителството. Те не са равни, след като едното е 25 млрд. лв., а другото 8 млрд. лв. Чети какво са писали хората: 1. Брутният валутен резерв на БНБ включва наличните парични средства в чуждестранна валута, чуждестранните ценни книжа, с които банката разполага, вземанията от чужди банки и международни финансови институции, специалните права на тираж при Международния валутен фонд (МВФ) и монетарното злато. Тези пари трябва да покриват пасивите (задълженията) на банката - банкноти и монети в обращение, депозити и разплащателни сметки на търговски банки, депозити на правителството и бюджетни организации и други. 2. С въвеждането на паричен съвет у нас в средата на 1997 г. стартира администрирането на специален фонд от финансови ресурси на правителството, наречен "Фискален резерв" (ФР). Той беше замислен като акумулатор на държавни средства, осигуряващи безпроблемното обслужване на външноплатежните задължения на правителството в краткосрочен план. Началните параметри на ФР предвиждаха поддържане на резерви най-малко за редовното едногодишно обслужване на външния държавен дълг.
xixi
на 12.05.2008 в 13:41:50 #4В БНБ валутният резерв възлиза на 12,7 млрд. евро или 24,8 млрд. лв Причината за разликата в официалния и реалния курс на еврото, е огромният фискален резерв, който в края на март е над 8 млрд. лв. ПОСЛЕДНО КОЛКО Е РЕЗЕРВА бе тъп чиновнико
mc solaar
на 12.05.2008 в 13:28:41 #3това са демагогии и приспивни песни ако се отвърже ,левът ще докопа най-малко 1:4 , 1:5
Неделчо Съботинов
на 12.05.2008 в 13:02:48 #2Най-накрая някой да излезе и да каже каква е истината. Подкрепям експертите от БНБ и смятам, че левът наистина е подценен.
Bender
на 12.05.2008 в 12:47:27 #1А търговският дефицит, а? Нещо за него няма ли да напишете? А задлъжняването на фирмите и населението. То ипотеките са в евро май. Айде ще поживеем ще видим. Лична прогноза 4:1 за еврото.