Когато Службата за IT и електронно управление на Сърбия подписа споразумение на стойност €50 милиона за закупуване на суперкомпютри миналата седмица с френската компания Bull SAS (част от Eviden Group), изглежда, че новината мина донякъде незабелязана. Съответно, по-голямата част от обществото както в Сърбия, така и в цяла Европа, всъщност не е имала възможност да осъзнае напълно нейното значение, пише сръбската eKapija. 

Това е вторият суперкомпютър, който страната получава за нуждите на Държавния център за данни в Крагуевац, а споразумението за разработването на HPC (суперкомпютър) и AI е част от голямо междудържавно споразумение между правителствата на Франция и Сърбия. По-всеобхватно обяснение на този проект беше предоставено едва тази седмица.

Eviden Group обяви, че в Сърбия всъщност ще има голямо поле за всеобхватен набор от възможности, свързани с AI. Това на практика означава, че страната ще се сдобие с "национална фабрика за изкуствен интелект".

И Сърбия дава десетки милиони евро за нов суперкомпютър

И Сърбия дава десетки милиони евро за нов суперкомпютър

Крагуевац се превръща в IT хъб за целия регион

"Заедно Eviden, сръбската държава ще разположи "Национална AI фабрика", съставена от AI център за върхови постижения и водеща суперкомпютърна платформа, посветена на AI - с цел да ускори способностите на изкуствения интелект в Сърбия и да насърчи иновациите в ключови сектори, като същевременно засили нейната технологична автономия с помощта на европейски технологии", съобщават от компанията в прессъобщение.

От Eviden обясняват, че AI Factory е обширен и пълен набор от споделени активи, посветени на AI - таланти, опит, софтуер, хардуер - за насърчаване на иновациите и растежа на изкуствения интелект, за разширяване на неговото използване и за задвижване на успешни широкомащабни проекти.

"Предоставяйки всички необходими ресурси с европейски технологии чрез този договор Eviden ще даде възможност на Сърбия да се справи с нарастващите предизвикателства и изисквания, свързани с AI. Тази нова "Национална фабрика за изкуствен интелект", която е първата в Балканския регион, ще интегрира авангардни суперкомпютърни ресурси, усъвършенствани софтуерни слоеве и специализирана вертикална експертиза за проектиране и внедряване на нови технологии", посочват още от Eviden.

За да отговори на нуждите на Сърбия от изчислителна мощност, комапнията ще разположи своя суперкомпютър BullSequana XH3000, проектиран и произведен във френска водеща фабрика. С до 25 PetaFlops изчислителна мощност, еквивалента на 25 милиона милиарда операции в секунда, както и 300 графични процесора и 2,5 петабайта за съхранение, този AI суперкомпютър ще служи като гръбнак на иновативния AI Center of Excellence, осигурявайки необходимата изчислителна мощност за разработване и изпълнение на иновативни случаи на използване на изкуствен интелект.

В допълнение към този хардуер, посветен на AI, проектът ще види и внедряването на платформата BullSequana AI на Eviden, предназначена да ускори разработването на AI приложения.

"Софтуерният сегмент на Eviden ще интегрира активите на Mistral AI, който предлага своите водещи европейски модели GenAI, за да помогне за стимулиране на новаторски случаи на употреба. Тази комбинация от хардуерни и софтуерни възможности ще бъде допълнена от вертикална AI експертиза, извлечена от екипите на Eviden във Франция, Чешката република и сръбската AI екосистема.

Тези специалисти по изкуствен интелект ще донесат дълбокото си разбиране на специфичните за сектора нужди, осигурявайки ефективно приложение на изкуствения интелект в стратегическите сектори на Сърбия. Те също така ще помогнат при набирането и обучението на инженери и академици в Сърбия, като гарантират, че AI Center of Excellence ще се превърне в самоподдържащ се център за иновации", подчертават от Eviden.

И това не е всичко - според уебсайта на сръбската Национална платформа за изкуствен интелект, Сърбия е във финалната фаза на преговорите за закупуване на трети суперкомпютър, като планът е той да бъде реализиран през 2026-а година.

Discoverer+: Ъпгрейд за над 3 млн. евро вкара българския суперкомпютър в AI епохата

Discoverer+: Ъпгрейд за над 3 млн. евро вкара българския суперкомпютър в AI епохата

Голяма част от капацитета на машината вече е зает от нови проекти